moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MSPO otwarty!

Produkty 620 firm z 31 krajów, a także wystawy narodowe polskich i amerykańskich sił zbrojnych będzie można zobaczyć podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Dziś w Kielcach rozpoczęły się po raz 27. jedne z największych w Europie targów zbrojeniowych. Formułę „MSPO uważam za otwarte” wypowiedział prezydent Andrzej Duda.

– Nikomu dzisiaj nie trzeba tłumaczyć, po co wyposaża się wojsko w najnowocześniejszy sprzęt. Cele są dwa. Chcemy mieć armię najlepszą na świecie, ale przede wszystkim chcemy, aby nasz żołnierz służył bezpiecznie. Życie żołnierza, jego zdrowie jest najważniejsze – mówił prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji 27. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Zwierzchnik sił zbrojnych nazwał kieleckie targi wydarzeniem „militarno-gospodarczym”. – Chcę, by nasza produkcja zbrojeniowa była jak najnowocześniejsza i byśmy byli w tym zakresie innowacyjni, bo Polska jest krajem ambitnym. Chcemy, aby bezpieczeństwo ojczyzny i naszego regionu Europy zapewniane było w jak najdoskonalszy sposób – wyjaśnił.

 

Prezydent podkreślił także, że przemysł obronny w Polsce rozwija się dzięki produktom oferowanym zarówno przez państwowe, jak i prywatne przedsiębiorstwa. Jako przykład podał należącą do Skarbu Państwa Polską Grupę Zbrojeniową, jak i prywatne przedsiębiorstwa, takie jak WB Electronics czy Lubawę. Poruszył także kwestię pozyskiwania sprzętu od sojuszników. – Chętnie kupujemy amerykański sprzęt, bo jest on nowoczesny i sprawdzony w boju. Chciałbym, abyśmy mieli w swojej ofercie takie produkty. Oczywiście nie da się tego zrobić prędko, wymaga to wielu lat pracy, badań i ogromnych nakładów finansowych – zaznaczył.

Do kwestii zakupów sprzętu od Stanów Zjednoczonych odniósł się także minister obrony Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że dziś rano w Kielcach odbył się apel, który zainaugurował rozpoczęcie roku szkolnego uczniów klas mundurowych, a także Wojskowego Liceum Informatycznego i Liceum Lotniczego z Dęblina. – Życzyłem tym młodym ludziom, aby w przyszłości zostali pilotami najlepszych i najnowocześniejszych myśliwców, jakimi są amerykańskie F-35 – mówił minister. – Widziałem w ich oczach radość. Cieszyli się, że będą mogli strzec polskiego nieba wykorzystując taki sprzęt – dodał.


Film: MON

Szef MON podkreślił także, że dużą rolę w budowie silnej armii ma polski przemysł obronny. – Aby Wojsko Polskie było silne, polskie zaplecze zbrojeniowe musi być rozwinięte – zaznaczył. Wspomniał o moździerzach Rak, haubicach Krab, Rosomakach, a także o nowym bojowym wozie piechoty Borsuk. – Dziś miałem możliwość poznania tego pojazdu. To nowy produkt PGZ, skonstruowany przez polskich inżynierów. Jestem dumny, że wysłużone BWP-y zostaną zastąpione przez tę nowoczesną konstrukcję – powiedział Mariusz Błaszczak. Minister zapowiedział także, że jesienią zostanie podpisany plan modernizacji polskiej armii na kolejne 15 lat.

Państwem partnerskim tegorocznych targów są Stany Zjednoczone. Dlatego w Kielcach została zorganizowana wystawa, na której można zobaczyć sprzęt, jakim dysponuje US Army, a także produkty oferowane przez amerykański przemysł obronny. Jak podczas uroczystości mówiła Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, to także okazja do wspólnych rozmów dotyczących współpracy obu państw. Przypominała, że Polska i USA zawarły już kilka kontraktów dotyczących pozyskania sprzętu, kolejne, między innymi te dotyczące kupna F-35, wciąż są negocjowane. – Potwierdzam, że wszystko idzie w dobrym kierunku – powiedziała ambasador.

Georgette Mosbacher przypomniała, że zarówno polskie i amerykańskie firmy zbrojeniowe współpracują ze sobą, żołnierze obu armii służą ramię w ramię, także w Polsce. – Łączy nas wspaniała relacja, nie tylko dyplomatyczna – mówiła ambasador. Podkreśliła, że nie chodzi o profity związane z pozyskaniem przez Polskę amerykańskiego uzbrojenia. – Nie można wycenić poświęcenia żołnierzy, którzy służą w Polsce, daleko od swoich rodzin, którzy ryzykują życiem. Jesteśmy w Polsce, bo wierzymy w nasz sojusz, a jego konsekwencja to wolność – zaznaczyła.

Podczas uroczystości nie obyło się bez niespodzianek. Płk Alfred Merrill Worden, jeden z uczestników misji Apollo 15, wręczył prezydentowi Dudzie fotografię ziemi, którą wykonał podczas pobytu na Księżycu, a także flagę Polski, którą miał wówczas ze sobą.

Inaugurację MSPO uświetnił przelot amerykańskich statków powietrznych. Nad halami, w których odbywają się targi, przeleciały dziś dwa myśliwce F-15, samolot wielozadaniowy Boeing P-8 Poseidon, a także cysterna KC-135, która umożliwia tankowanie samolotów w powietrzu.

Otwarty dziś Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego potrwa cztery dni. Od 3 do 6 września będzie można poznawać ofertę ponad 600 wystawców z 31 państw. Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszy także Wystawa Sił Zbrojnych RP, na której można obejrzeć m.in. uzbrojenie, jakim dysponują polscy żołnierze. A ci zostaną w Kielcach dzień dłużej. W sobotę na terenie Targów Kielce odbędzie się dzień otwarty. Wówczas wystawa będzie udostępniona zwiedzającym bezpłatnie.

 

 

Na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach „Polska Zbrojna” przygotowała wydanie specjalne.

 

Nasze wydawnictwo będziecie mogli bezpłatnie dostać w czasie trwania kieleckiej imprezy na naszym stoisku (stoisko nr D66, hala D), na stoisku Ministerstwa Obrony Narodowej oraz w punkcie prasowym MSPO.

 

Czytelników, którzy nie dotrą na największe w Polsce targi zbrojeniowe, zachęcamy do lektury elektronicznej wersji numeru specjalnego „Polski Zbrojnej”.

 

 

 

 

 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Eliza Radzikowska-Białobrzewska/ KPRP, US Embassy Warsaw, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pytania o europejską tarczę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Cień atomowej zagłady
Ameryka daje wsparcie
Śladami ojca
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Po śladach polskich bohaterów
Abramsy w pętli
Nowe zadania szefa SKW
Krwawa noc pośród puszczy
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bohater odtrącony
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
By Polska była bezpieczna
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
They Will Check The Training Results in Combat
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Na straży nieba
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Ryś” z laserem
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wszystkie misje AWACS-a
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO