moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sztafeta żołnierskich serc ruszyła ze Spały do Żagania

Na trasę o długości ok. 450 km wyruszyła dzisiaj ze Spały IX Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka. Ośmioro żołnierzy przez osiem dni będzie biec do Żagania, aby oddać cześć dowódcy wojsk lądowych, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Sygnał do startu sztafety dał syn generała Mariusz.

Przed wyruszeniem na trasę pierwszego etapu do Zelowa uczestnicy sztafety wzięli udział w uroczystości na cmentarzu w Spale, gdzie znajduje się grób gen. Tadeusza Buka. Płk Adam Marczak, dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, podkreślił, że 20 lat temu gen. Buk, jeszcze jako major, brał udział w ceremonii podpisania dokumentów akcesyjnych Polski do NATO i symbolicznie wprowadził nasz kraj do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Na zakończenie uroczystości na grobie generała złożono wieńce. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego kwiaty złożyli przedstawiciele wojewody łódzkiego, a w imieniu 34 Brygady Kawalerii Pancernej jej dowódca płk Franciszek Zieja. Cześć generałowi Bukowi oddali również m.in.: gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, i gen. bryg. Wojciech Grabowski, inspektor wojsk lądowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Biegacze ze „sztafety żołnierskich serc” wyruszyli na trasę z symboliczną pałeczką. Otrzymał ją od Elżbiety Buk, młodszej córki generała, por. w st. spocz. Antoni Smolarek, przyjaciel rodziny generała. Porucznik wraz z uczestnikami sztafety oraz towarzyszącymi im: Wandą Panfil, mistrzynią świata w maratonie z 1991 r., żołnierzami z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i uczniami z tomaszowskich szkół pokonali ok. 10 km odcinek ze Spały do Tomaszowa Mazowieckiego. Natomiast w dalszą trasę do Zelowa wybrało się już ośmioro biegaczy ze sztafety, którzy do mety w Żaganiu będą mieli dwie dłuższe przerwy – w najbliższy weekend i na czas świąt.

Trzon sztafety tworzą żołnierze jej organizatora – 34 Brygady Kawalerii Pancernej: st. chor. sztab. Radosław Salach, st. szer. Radosław Bialic i st. szer. Dariusz Magierecki. Ponadto na trasę ze Spały do Żagania ruszyli: ppor. Mateusz Szczur z Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej, st. chor. sztab. Mirosław Stachowski z dowództwa 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, mł. chor. Edyta Wrzeszcz z 11 Batalionu Dowodzenia 11 LDKPanc, sierż. Paweł Paleczny z 11 Batalionu Remontowego 11 LDKPanc i st. szer. Piotr Boksza z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Warte odnotowania jest, że st. chor. sztab. Mirosław Stachowski wziął udział we wszystkich dotychczasowych edycjach imprezy.

Jutro IX Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka wyruszy z Zelowa do Szadka. Kolejne miasta i miejscowości, w których zakończą się etapy sztafety, to: Błaszki, Sowina Błotna, Gostyń, Leszno, Sława, Lubięcin i Nowa Sól. Z Nowej Soli biegacze pobiegną do Żagania, miejsca stacjonowania 34 Brygady Kawalerii Pancernej, którą generał Buk dowodził w latach 2002–2005. To właśnie wówczas otrzymał swoją pierwszą gwiazdkę generalską. Sztafeta zakończy się 26 kwietnia pod pomnikiem gen. Buka, gdzie rozpoczną się uroczyste obchody święta 34 BKPanc.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: por. Magdalena Czekatowska

dodaj komentarz

komentarze


Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Amerykański szogun
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Powrót do przeszłości Westerplatte
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
US Army wzmacnia obecność w Niemczech
Człowiek, który sprzedał ciszę
Silniejsza obrona granic Litwy
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
MilTech trampoliną dla nowoczesnych technologii
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polski oficer dowodzi zespołem NATO
Koniec bezkarności floty cieni?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Odpalili K9 Thunder
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
PKW „Noteć” – koniec misji
Morskie roboty do walki z minami
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
Miliardy na logistykę i łączność
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Piątka z czwartego wozu
Budowlane inwestycje w bezpieczeństwo
WOT wspiera służby miejskie w odśnieżaniu
Przyszłość Peruna i polskiego kosmodromu
Niebo pod osłoną
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Wojskowy triumf na Gali Sportu
MON wzmacnia południowo‑wschodnią Małopolskę
Oskarżony Maduro
Wojsko kontra śnieżyce
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Legia Akademicka czyli studenci w koszarach
Snowboardzistka i pływacy na medal
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
Na tronie mistrza bez zmian
Góral z ORP „Gryf”
W cieniu dumy floty
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
Pancerniacy jadą na misję
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Nowe Daglezje na nowy rok
Nowe oznakowanie pojazdów Żandarmerii Wojskowej
Dyplomatyczna gra o powstanie
Ósmy Husarz już wylądował w Ebbing
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
The Era of Polish IFVs
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Przyszłość obrony i odstraszania
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Szukali zaginionych w skażonej strefie
USA: chcemy Grenlandii
Co nowego w przepisach?
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Po co Stanom Zjednoczonym Grenlandia?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO