moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Upamiętnienie Nocy Listopadowej 1830 roku

W dniach 26.11 – 01.12.2018 r. w legendarnej Szkole Orląt odbędą się coroczne Obchody Dnia Podchorążego będące upamiętnieniem Nocy Listopadowej 1830 roku, kiedy to podchorążowie warszawskiej Szkoły Podchorążych Piechoty stanęli do walki zbrojnej z rosyjskim zaborcą w imię wolności Ojczyzny.

W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku podchorążowie przeprowadzili atak na Belweder - siedzibę Wielkiego Księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, rosyjskiego dowódcy polskich wojsk, a zarazem brata cara Rosji rozpoczynając tym samym Powstanie Listopadowe. Organizowana corocznie uroczystość stanowi hołd składany odwadze uczestników Powstania i ich walce o niepodległą Ojczyznę.

Tygodniowe obchody w Lotniczej Akademii Wojskowej będą składać się z szeregu wydarzeń takich jak Bal Podchorążego, czy złożenie wieńca pod Pomnikiem Niepodległości w Dęblinie. Odbędzie się również przemarsz podchorążych ulicami miasta oraz uroczysty capstrzyk. W programie uwzględniono także szereg mniej oficjalnych eventów: wieczór kabaretowy, zawody sportowe, czy impreza muzyczna pod nazwą „Biesiada Lotnicza”. Oficjalnej części będą towarzyszyły również delegacje kadry dowódczej Sił Powietrznych oraz resortu Obrony Narodowej.

Tradycyjnie w czasie uroczystego capstrzyku na placu pod pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt” nastąpi przekazanie władzy kadrze honorowej Lotniczej Akademii Wojskowej, składającej się ze studentów wojskowych – w tych dniach będą oni symbolicznie sprawowali władzę w Uczelni. 

Autor tekstu: Anna Borysewicz

Polska Zbrojna objęła obchody patronatem medialnym.

red. PZ

autor zdjęć: Arch. LAW

dodaj komentarz

komentarze


Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Twarzą w twarz
Śmierć w sercu Azji
Studenci w koszarach
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Barakudy z Polski
Airbus A330 MRTT
Nadchodzą zmiany
Mundur i bokserskie rękawice
Ostatnia niedziela…
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Kosmiczna współpraca Polski i Stanów Zjednoczonych
Dronowy kierunek przyszłości
Królowa wspinaczki kończy karierę
Paliwowy krwiobieg NATO
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Zdolności do produkcji tylko dla zaufanych
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Polski wkład w operację „Overlord”
NATO liczy wydatki przed szczytem
Zmiana na szczytach US Army w Europie
PKW Irak zostaje w Jordanii
Przełomowe porozumienie
Podróż w ciemność
NATO zwiększy produkcję broni
Sojusznicza medycyna pola walki
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Sztuka tworzenia kryptonimu
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Gdzie w tym roku powstaną nowe strzelnice?
Zbrodnicza farsa
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
„Iks” nasz powszedni
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
„Przychodzimy, by pokazać, że nie zapominamy”
Miliardy na obronność
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Rotacja wojsk USA do Polski będzie wznowiona
Kajakarze i pięcioboista na medal!
PIRX-1 na orbicie
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Tropem tajemnic z przeszłości
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Przełomowe zdolności artylerzystów
USA znów uderzyły w Iran
Domek Pilota w LAW otwarty
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Szerszeń z Sochaczewa
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Równanie z „Iksem”
Wsparcie ma znaczenie
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Mundur w paczkomacie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bez zmian w emeryturach
Westerplatte zmieni się nie do poznania
Dowództwo RSZ celebrowało swoje święto
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Zatrzymać drona
Nowy mechanizm wsparcia obronności kraju
Rutte: NATO jak drużyna piłkarska
Drony na Legii
Prezydent RP o szczycie NATO
Mistrzyni pożegnała się z polską publicznością

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO