moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Poznaj dzieje wojskowego Szpitala Ujazdowskiego

Dawne narzędzia chirurgiczne i sprzęt lekarski, archiwalne zdjęcia, dokumenty medyczne, mundury i uniformy – takie m.in. pamiątki można obejrzeć na wystawie poświęconej wojskowemu Szpitalowi Ujazdowskiemu. Historię tej nieistniejącej już placówki można poznać, zwiedzając ekspozycję w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, oddziale Muzeum Łazienki Królewskie.

– Szpital Ujazdowski w Warszawie był jedną z największych i najstarszych wojskowych placówek medycznych w Polsce. Przez lata służył rannym i chorym żołnierzom oraz kształcił przyszłych lekarzy – mówił prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, otwierając wystawę. Dzieje szpitala – jak podkreślał prof. Wawer – są nieodłącznie związane z historią Warszawy. Zapowiedział, że w przyszłości w jednym z pawilonów Łazienek zostanie otwarta stała wystawa poświęcona wojskowej służbie zdrowia.

 

Narzędzia i zdjęcia

Ekspozycja „Był taki szpital. Dzieje Szpitala Ujazdowskiego w latach 1918–1945” powstała we współpracy ze „Stowarzyszeniem dawny Szpital Ujazdowski”, które zbiera informacje i pamiątki związane z tą placówką. – Na wystawę złożyło się kilkaset przedmiotów, w większości pochodzących z naszych zbiorów, ale są także eksponaty wypożyczone m.in. z muzeów: Narodowego, Wojska Polskiego czy Historii Medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – wyliczał Krzysztof Królikowski, prezes Stowarzyszenia.

Zwiedzający wystawę obejrzą m.in. archiwalne zdjęcia szpitala, lekarzy i pacjentów, dokumenty medyczne, dawne narzędzia chirurgiczne i sprzęt lekarski, recepty, wyniki badań, mundury i uniformy, dyplomy lekarskie. Na ekspozycji są także pamiątki po lekarzach związanych ze szpitalem, np.: pudełko na narzędzia chirurgiczne Waleriana Kleckiego, który leczył w placówce w okresie Królestwa Polskiego, czy opaska PCK płk. dr. Stefana Tarnawskiego, który w powstaniu warszawskim służył w Sanitariacie Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej.

Wśród gości zaproszonych na uroczyste otwarcie wystawy, które odbyło się wczoraj wieczorem, był m.in. gen. dyw. prof. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. – Historia Szpitala Ujazdowskiego jest nam bliska, WIM dziedziczy tradycje tamtej placówki – mówił gen. Gielerak. Dodał, że ma to nie tylko wymiar symboliczny, WIM stara się też upamiętniać dzieje szpitala. Między innymi kilka lat temu szpital przy Szaserów wydał wspomnienia „Jazdów” pod redakcją prof. Edwarda Rużyłły, lekarza Szpitala Ujazdowskiego.

Kuźnia wojskowych lekarzy

Początki Szpitala Ujazdowskiego sięgają 1784 roku, kiedy król Stanisław August Poniatowski przekazał władzom Warszawy Zamek Ujazdowski na cele wojskowe. Powstały koszary, a przy nich lazarety. W 1818 roku z tych palcówek utworzono Szpital Główny Wojskowy, który udzielał pomocy rannym i chorym żołnierzom. Od upadku powstania listopadowego do 1915 roku był to główny rosyjski szpital wojskowy w Warszawie. Po wkroczeniu Niemców szpital przeznaczono dla wojska niemieckiego. Pod polską komendę powrócił 11 listopada 1918 roku. Został włączony w struktury Oficerskiej Szkoły Podchorążych przemianowanej potem na Szkołę Podchorążych Sanitarnych. Od 1930 roku szpital działał w ramach Centrum Wyszkolenia Sanitarnego, najważniejszego wojskowego ośrodka naukowo-badawczego i szkoleniowego w Polsce.

Szpital pracował przez całą II wojnę. Udzielano tutaj pomocy rannym, chorym i ubogim, prowadzono też działalność konspiracyjną: ukrywano osoby pochodzenia żydowskiego i poszukiwane przez Gestapo, prowadzono tajne nauczanie studentów medycyny, szkolono kadry medyczne Armii Krajowej. Po wybuchu powstania warszawskiego szpital został ewakuowany do budynku przy ul. Chełmskiej, a następnie na Sadybę, a w styczniu 1945 roku został rozwiązany.

Wystawa w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddział Muzeum Łazienki Królewskie będzie czynna do 28 lutego 2019 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Polska wiktoria na Monte Cassino
 
Flota Bayraktarów w komplecie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pływacy i maratończycy na medal
Układ nerwowy Mieczników
Bohater odtrącony
Polki pobiegły po srebro!
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Po przeprawie ruszyli do walki
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
W obronie wschodniej flanki NATO
Więcej hełmów dla żołnierzy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ameryka daje wsparcie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
I zdobyliśmy!
Armia Andersa w operacji „Honker”
NATO on Northern Track
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Abramsy w pętli
Orzeł dla bohaterów
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Krwawa noc pośród puszczy
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO