moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych

Dwa dni, trzy koncerty, cztery wojskowe orkiestry, siedem godzin muzyki i około 160 muzyków w mundurach zaprezentuje się podczas V Festiwalu Orkiestr Wojskowych. Można będzie posłuchać pieśni patriotycznych, wojskowych marszy, ale też rockowych ballad, jazzowej klasyki i filmowych szlagierów. Wydarzenie organizuje Dowództwo Garnizonu Warszawa.

W festiwalu wezmą udział wojskowe orkiestry z całej Polski, które wielokrotnie brały udział w festiwalach muzycznych w kraju i na świecie. Jedną z atrakcji będzie występ Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, która zaprezentuje się w pokazach musztry paradnej. – Siłą naszego festiwalu są wspaniałe wojskowe orkiestry, ich profesjonalni muzycy i bogaty repertuar: od utworów marszowych i patriotyczno-historycznych, przez przeboje rockowe, popowe, swing, aż po muzykę filmową i poważną – mówi ppłk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Dowództwa Garnizonu Warszawa, organizatora V Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Warszawie. – W tym roku stawiamy na koncerty plenerowe, aby mogło je obejrzeć jak najwięcej osób – podkreśla ppłk Klejszmit.

 

Muzyka w plenerze

Na piątek i sobotę zaplanowano trzy występy plenerowe. Show rozpocznie się 22 czerwca w Amfiteatrze w parku Sowińskiego na Woli. O godzinie 19.00 wystąpi tam Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego z kapelmistrzem ppłk. Arturem Czereszewskim na czele. Jej tradycje sięgają czasów Legionów Polskich i 1918 roku. Na co dzień orkiestra bierze udział m.in. w oficjalnych uroczystościach, powitaniach głów państw i uroczystych odprawach wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Podczas festiwalu muzycy zagrają m.in. „Poloneza Niepodległości" Grzegorza Duchnowskiego, Etiudę c-moll Fryderyka Chopina i „Kapitana Amerykę" Alana Silvestri. Orkiestrze będą towarzyszyć soliści: Edyta Krzemień i Damian Aleksander.

Film: Dowództwo Garnizonu Warszawa

Zaraz po nich wystąpi Orkiestra Wojskowa w Toruniu. Została ona sformowana 6 czerwca 1945 roku jako Orkiestra Oficerskiej Szkoły Artylerii. Jej muzycy brali udział w licznych festiwalach, w których zdobyli m.in. puchar ministra obrony narodowej. Zostali też wyróżnieni przez prezydenta Torunia Medalem Thorunium za zasługi dla miasta. Podczas festiwalu, muzycy pod wodzą kapelmistrza kpt. Krzysztofa Żeleśkiewicza, wykonają m.in. „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, „Zacznij od Bacha” Zbigniewa Wodeckiego oraz „Don’t stop me now” z repertuaru Queen. W przerwie między koncertami będzie można podziwiać pokaz musztry paradnej w wykonaniu drużyny Kompanii Reprezentacyjnej WP.

Od Rocky’ego po „Serce w plecaku”

Na sobotę zaplanowano dwa koncerty. Odbędą się one w dwóch miejscach, ale o tej samej porze. I tak, od 18.00 do 19.00 toruńska orkiestra bawić będzie publiczność na Scenie Letniej w podwarszawskich Starych Babicach. Również o 18.00 rozpocznie się trzygodzinny występ w Amfiteatrze Bemowo.
Tu jako pierwsi zagrają żołnierze z Orkiestry Wojskowej w Krakowie z kapelmistrzem mjr. Dariuszem Byliną. To jedna z najstarszych orkiestr w Polsce, początek jej działalności datuje się na 14 lutego 1919 roku. Jej muzycy dwukrotnie zdobyli pierwszą nagrodę na Konkursie Orkiestr Wojskowych w kategorii musztra paradna i dwa razy wywalczyli pierwsze miejsce podczas konkursu na Najlepszego Muzyka w Wojsku Polskim.

Jako ostatnia na tegorocznym festiwalu wystąpi Orkiestra Wojskowa w Koszalinie powstała w 1949 roku przy Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej. Zespół składa się z trzydziestu muzyków, a kapelmistrzem jest kpt. Krzysztof Więch.

Podczas koncertu na Bemowie wojskowi muzycy zagrają m.in. piosenkę z filmu „Rocky” – „Gonna fly now” Billa Conti, rockową balladę „Against all odds” Phila Collinsa oraz „Serce w plecaku” z muzyką Michała Zielińskiego, piosenkę napisaną w 1933 roku z okazji Dnia Żołnierza. Podobnie jak pierwszego dnia, także tutaj będzie można obejrzeć pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej WP.

Dowództwo Garnizonu Warszawa organizuje festiwal po raz piąty. Ubiegłoroczna edycja zgromadziła kilka tysięcy widzów, grało dla nich 250 muzyków. W tym roku współorganizatorem jest Dzielnica Wola, Dzielnica Bemowo oraz Stare Babice. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

W polskiej armii jest 19 orkiestr wojskowych, podlegają one dowódcy Garnizonu Warszawa. Muzycy wykonują utwory związane z ceremoniałem wojskowym, zapewniają muzyczną asystę honorową podczas oficjalnych uroczystości, uczestniczą w pokazach musztry paradnej i konkursach orkiestr wojskowych.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: chor. Piotr Ziętka

dodaj komentarz

komentarze

~Asia
1570709280
Chodziło oczywiście o festiwal orkiestr w mundurach z tego roku (2019) pod innym artykulem zrobilam wpis. Pozdrawiam wszystkich fanów takiej muzyki.
0E-29-53-28
~Asia
1570705980
Bardzo Fajnie , że w tym roku Festiwal Orkiestr był w telewizji i został tak nagłośniony przez media. Szkoda, że relacja była okrojona, ale lepsze coś niż nic. Mam nadzieję, że w przyszlym roku rownież będzie można zobaczyć w telewizji. WIELKIE BRAWA DLA WSZYSTKICH WYSTĘPUJĄCYCH ORKIESTR.
0E-29-53-28

Lekcja 3 Maja
„Huragan” na kursie
Gen. Lewandowski: dowódca musi być dobrym nauczycielem
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Nauki i nauczki z Afganistanu
Centrum pomocy i opieki
Przekuwanie pomysłów w produkty
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Dwunasty Husarz w powietrzu
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Bieg ku pamięci bohaterów
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Żołnierze USA będą się uczyć w Powidzu
Syndrom Karbali
‘X’ Without Unknowns
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
Świat się zbroi na rekordową skalę
Groźny incydent w Libanie
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Pancerne starcie w Świętoszowie
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Fińska armia luzuje rygory
Zmiana warty w Szkole Orląt
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Bałtycka tarcza na horyzoncie
Awanse w Dniu Flagi
Zbrodnia bez kary
Gotowi do działania
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Wielkie serce K9
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Ostatni cichociemny patronem szkoły w Gliwicach
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
Desant, konie i czołgi…
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Kosmiczne oko armii
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
New Approach to Military Reserve
Pasja i fart
Powrót WAM-u
JWK trenuje na paralotniach
Od cyberkursu po mundurówkę
Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Miliardy złotych na miny przeciwpancerne
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Okiełznać Rosomaka
Wypadek w PKW UNIFIL
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Zły Łęg nie taki straszny
Początek wielkiej historii
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Marynarz w koreańskim tyglu
Zbrodnia i kłamstwo
Nominacje generalskie z okazji Dnia Flagi
Wicepremier apeluje o jedność
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Adaptacja i realizm
Rzeźnik w rękach GROM-u
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Buty wojskowe z logo producenta – jest rozporządzenie MON-u
Polska będzie produkować Pantery
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
NATO i USA o Iranie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO