moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Eurosatory – osobiste wymogi

Wytrzymalsze, lżejsze i bardziej przyjazne użytkownikowi. To trzy zasadnicze trendy, którymi kierują się producenci systemów osobistego wyposażenia dla żołnierzy – m.in. hełmów, kamizelek, okularów, mundurów, rękawic czy butów. Ich najnowsze propozycje można było zobaczyć na paryskich targach Eurosatory, największych targach zbrojeniowych na świecie.

 

– Właściwie to nie robimy niczego innego niż nasi konkurenci. Staramy się tylko opracować konstrukcje wytrzymalsze i lżejsze – tak Shachar Bernhard, wiceprezydent ds. marketingu i sprzedaży koncernu ArmorSource, największej w Stanach Zjednoczonych firmy produkującej hełmy różnego typu i jednej z największych na świecie, komentuje kierunki prac inżynierów nad nowymi czerepami dla wojska i służb mundurowych. Koncern, który dwa lata temu zdobył m.in. kontrakt na dostawę 100 tys. hełmów typu LWACH (Lightweight Advanced Combat Helmet) dla amerykańskich wojsk lądowych oraz 10 tys. konstrukcji LWH (Lightweight Helmets) dla tamtejszych Marines, szczyci się m.in. produkcją najlżejszych hełmów spełniających normy wojskowe w NATO. Kluczem do uzyskania małej wagi – hełm waży 850 gram – był innowacyjny materiał, z jakiego go wykonano.

 – Zastąpiliśmy powszechnie używane kompozyty aramidowe wysokonasyconymi polietylenami – wyjaśnia, podkreślając, że nowy materiał został opracowany wspólnie z koncernem Huneywell. Na zakończonych w ubiegłym tygodniu targach zbrojeniowych w Paryżu ArmorSource pokazywała całą paletę swoich hełmów – LJD Air, AS-501 HC oraz AS-505.

Polacy nie gęsi

Na paryskim salonie swoje najnowsze produkty prezentowali właściwie wszyscy liczący się na świecie producenci systemów osobistego wyposażenia dla żołnierzy – hełmów, kamizelek, okularów, mundurów, rękawic czy butów… Zdecydowanie warto podkreślić duże zainteresowanie produktami polskiej firmy, która właściwie debiutuje w tym segmencie rynku. HPE Poland, bo o niej mowa, to obecnie jedyny w Polsce producent gazów pieprzowych, który swoje wyroby dostarcza (i serwisuje) do wszystkich krajowych służb mundurowych, w tym policji, wojska, straży granicznej i służby więziennej.

Od kilku lat przedsiębiorstwo rozbudowuje swoje portfolio o kolejne produkty z wyposażenia osobistego: buty, kamizelki oraz hełmy. – Na wystawie prezentujemy naszą najnowszą grupę produktów, a mianowicie płyty pancerne, których produkcje uruchomiliśmy w zeszłym roku – wyjaśnia Jacek Gajda, specjalista ds. sprzedaży HPE Poland. Firma wiosną tego roku wygrała przetarg na dostawę prawie trzech tysięcy kamizelek kuloodpornych typu plate cartier dla polskiej policji. – Wygraliśmy, ponieważ zaproponowaliśmy w dobrej cenie nasz najnowszy produkt, czyli płyty ceramiczne lżejsze i odporniejsze od konkurencji – podkreśla Gajda.

W Paryżu szczególnie dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się prezentowany przez firmę po raz pierwszy publicznie Grom-1, czyli kompleksowy system ochrony balistycznej. Jego sercem jest innowacyjna kamizelka HPE VT-1 z dynamicznym systemem wypinania QRS (Quick Release System). Działa on w ten sposób, że żołnierz rozpina kamizelkę w trybie „awaryjnym” przy użyciu jednego zapięcia, które łączy w sobie cztery metalowe przewody do innych zapięć.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
 
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Pierwszy skok
Nowy szef CWCR
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Skromny początek wielkiej wojny
Śnieg może być groźną bronią
Zimowy sprawdzian podchorążych
Którą drogą do armii?
Rakietowy szach
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Mocny sygnał od NATO
„Avenger” na Monte Cassino
Invictus w zimowym stylu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szef MON-u w Brukseli
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zamiana po włosku
Dobrowolsi – czas start!
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Nowoczesna łączność dla armii
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lekcje z frontu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Offset dla „Wisły”
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Eurofightery znowu w Polsce
Abramsy pod dobrą opieką
Air Show ’25 – do zobaczenia
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Bruksela przed szczytem
Liban uznany za strefę działań wojennych
Cud w Trewirze
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lista trupich główek
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Wojna o porządek świata
Zielone światło dla Barbary

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO