moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Raport z płonącego getta

W Instytucie Pamięci Narodowej zaprezentowano raport gen. Jürgena Stroopa, który 75 lat temu tłumił powstanie w getcie. – To wyjątkowy dokument obrazujący ludobójczą politykę niemiecką wobec Żydów i zbrodnię Holokaustu – mówił dr Jarosław Szarek, prezes IPN. W raporcie znajdują się też fotografie bojowników, którzy wiosną 1943 roku stawili opór niemieckim oddziałom.

Raport „Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje!” (Es gibt keinen jüdischen Wohnbezirk in Warschau mehr!) powstał w maju 1943 roku. Był urzędowym sprawozdaniem z pacyfikacji powstania w getcie. – 75-stronicowy dokument zawiera między innymi codzienne meldunki wysyłane przez gen. Stroopa do Friedricha Wilhelma Krügera, szefa SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie. W raporcie znajduje się także statystyka zabitych i aresztowanych Żydów – opisywała Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN.

Do tekstu dołączono 52 czarno-białe zdjęcia zrobione podczas likwidacji getta. – Wiele z nich stało się fotograficznymi ikonami opowieści o Zagładzie i na stałe wpisały się w świadomość ludzi na całym świecie jako symbole Holokaustu – zaznaczała Kruk.

W 1943 roku powstały trzy egzemplarze raportu, jednak do dziś dotrwały tylko dwa. Jeden jest przechowywany w Narodowym Archiwum Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, drugi w Archiwum IPN. To jeden z najcenniejszych dokumentów w zbiorach Instytutu. – Został odnaleziony po wojnie w Berlinie i przekazany przez aliantów stronie polskiej w 1948 roku – mówiła dyrektor Archiwum IPN.

Z kolei wiceprezes IPN, dr Mateusz Szpytma, zwrócił uwagę, że raport Stroopa był na procesie norymberskim jednym z dowodów zbrodni hitlerowskich popełnionej na ludności żydowskiej. Był też jednym z głównych dowodów w procesie przeciwko gen. Stroopowi w 1951 roku w Warszawie.

Na początku kwietnia – jak przypomniał prezes Jarosław Szarek – IPN otrzymał certyfikat potwierdzający wpisanie raportu na międzynarodową listę dziedzictwa UNESCO „Pamięć Świata”. Zawiera ona wykaz obiektów o szczególnym znaczeniu historycznym lub kulturowym.

W 2009 roku IPN wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym w Warszawie opublikował raport Stroopa. Wersja cyfrowa dokumentu jest dostępna na stronie internetowej IPN www.pamiec.pl. – Chcemy pokazać ten bezcenny dokument warszawiakom. Obecnie jest on poddawany konserwacji, ale liczymy, że na jesieni uda się zorganizować wystawę, na której go zaprezentujemy – zapowiedział dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

Pamiętamy o powstaniu

Podczas spotkania szefowie IPN mówili także o rozpoczętej kilka dni temu społecznej kampanii „Odważni na szlaku Machabeuszy”, która ma upamiętniać 75. rocznicę zrywu w getcie. – Powstanie było dramatycznym krzykiem ludności skazanej na zagładę. Ludzi, którzy wiedzieli, że ich walka jest przegrana, ale nie chcieli bezwolnie iść na śmierć – mówił dr Szarek. Dodał, że większość żydowskich bojowców poległa podczas walki lub została zamordowana. – Dziś chcemy ich przypomnieć, dlatego na plakacie wydanym z okazji kampanii pokazujmy twarze kilku z nich, uwiecznione przez gen. Stropa w jego raporcie – podkreślił dr Szpytma.

Plakaty IPN opowiadające o bohaterstwie żydowskich powstańców ukażą się w prasie ogólnopolskiej i regionalnej oraz Internecie. Będzie je można także oglądać w tramwajach warszawskich i w metrze.

Gen. Jürgen Stroop podczas II wojny brał udział w mordowaniu ludności żydowskiej na terenie Polski. Prowadził też akcje przeciwko ruchowi oporu na Ukrainie i Kaukazie. Od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku dowodził operacją likwidacji warszawskiego getta i tłumienia powstania. Został aresztowany 8 maja 1945 roku przez Amerykanów. Po wojnie został przekazany Polsce i skazany na karę śmierci za zbrodnie popełnione na ludności polskiej i żydowskiej. Stracono go 6 marca 1952 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska, Wikimedia Commons/Bundesarchiv

dodaj komentarz

komentarze


Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
 
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Armia Andersa w operacji „Honker”
Krwawa noc pośród puszczy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Po przeprawie ruszyli do walki
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pytania o europejską tarczę
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
W obronie wschodniej flanki NATO
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
Bohater odtrącony
„Pierwsza Drużyna” na start
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Abramsy w pętli
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Flota Bayraktarów w komplecie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Orzeł dla bohaterów
Układ nerwowy Mieczników
Pierwsi na oceanie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Gry wojenne w szkoleniu
They Will Check The Training Results in Combat
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zmiany w dodatkach stażowych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
I zdobyliśmy!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO