moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zbrojeniowe inwestycje świętokrzyskiej politechniki

Politechnika Świętokrzyska chce ściślej współpracować z Polską Grupą Zbrojeniową. Naukowcy wspólnie z inżynierami PGZ planują prowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad bronią dla lądowych i powietrznych dronów. Uczelnia zamierza zbudować Centrum Badań Uzbrojenia Bezzałogowych Obiektów Ruchomych. Szacowany koszt inwestycji to około 50 mln zł.

Plany Politechniki Świętokrzyskiej mają związek z rozwojem zakładów Mesko w Skarżysku Kamiennej. W spółce należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej  są produkowane: amunicja strzelecka, artyleryjska i czołgowa oraz przeciwpancerne pociski kierowane Spike i przeciwlotnicze rakiety Grom i Piorun. Rok temu w tym największym w województwie świętokrzyskim zakładzie przemysłu obronnego rozpoczęło działalność Centrum Innowacji i Wdrożeń Grupy Amunicyjno-Rakietowej. Według założeń, Centrum miało być miejscem, w którym nad nowymi rozwiązaniami będą pracowali inżynierowie z państwowej zbrojeniówki oraz naukowcy i studenci z Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Świętokrzyskiej. Ta ostatnia – z racji bliskiej lokalizacji – miała odgrywać rolę wiodącą.

Te plany udało się zrealizować. – Moi doktoranci przez ostatni rok pracowali nad wieloma projektami, między innymi nad systemami samonaprowadzania dla bomb kierowanych czy autopilotami dla dronów – mówi prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba, prorektor Politechniki Świętokrzyskiej ds. badań naukowych i współpracy z przemysłem. Profesor podkreśla, że świętokrzyska uczelnia chce jeszcze bardziej zacieśnić współpracę z firmami zbrojeniowymi należącymi do PGZ – Meskiem, Dezametem i Hutą Stalowa Wola.

Uczelnia tak zmodyfikuje programy nauczania, by jej absolwenci mieli wiedzę i umiejętności poszukiwane przez przemysł obronny. Politechnika Świętokrzyska planuje również rozbudować swoje specjalistyczne zaplecze i utworzyć Centrum Badań Uzbrojenia Bezzałogowych Obiektów Ruchomych. – Centrum składałoby się z trzech laboratoriów. Zostaną one uruchomione w naszym głównym kampusie oraz w obiektach w Dąbrowie i Masłowie – wyjaśnia prof. Koruba. Koszt inwestycji to około 50 mln zł. Jednak, jak zapewnia profesor, z tej sumy zostaną sfinansowane również m.in. specjalistyczne obrabiarki, komputerowe centrum obliczeniowe oraz budowa ultranowoczesnego tunelu aerodynamicznego.

Ponieważ uczelnia nie ma tak dużych środków, stara się o fundusze unijne. – Mamy poparcie władz centralnych i urzędu marszałkowskiego. Na przełomie maja i czerwca okaże się, czy otrzymamy wsparcie finansowe z regionalnego programu operacyjnego – zapowiada profesor Koruba.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: por. Robert Suchy / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u
Lepiej uczyć się na misjach niż na wojnie
Wojsko testuje systemy antydronowe
Zbrodnia i kłamstwo
Bądź bezpieczny w sieci
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Pirania zdała egzamin
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
„Kryzys” na AWL-u
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Ślubowanie adeptów sztuki wojskowej
Debata o bezpieczeństwie
Adaptacja i realizm
Pierwsze loty
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Fińska armia luzuje rygory
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Zasiąść za sterami Apache’a
Początek wielkiej historii
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Zbrodnia bez kary
Chunmoo trafią do Gostynina
Wypadek w PKW UNIFIL
NATO i USA o Iranie
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Syndrom Karbali
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Moja Karbala
Psiakrew, harmata!
Miecz w ręku NATO
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Armia na kryzys
Pasja i fart
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Ochrona w gotowości
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Marynarz w koreańskim tyglu
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Twarde na poligonie
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Rosomaki na lądzie i morzu
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Antydronowa DIANA w Polsce
Groźny incydent w Libanie
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
Wielkie serce K9
Logistyczna rewolucja w Opolu
Od cyberkursu po mundurówkę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO