moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Eksportowy sukces Nitro-Chemu

Bydgoskie Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A. zdobyły lukratywny kontrakt na dostawę materiałów wybuchowych przeznaczonych dla US Army. Polska spółka ma do końca 2019 roku dostarczać amerykańskim fabrykom amunicji trotyl przeznaczony do produkcji różnego typu pocisków, przede wszystkim artyleryjskich. Umowa jest warta około 30 mln dolarów.

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A. to największy w Sojuszu Północnoatlantyckim producent trotylu. Spółka, która w przyszłym roku będzie obchodzić 70-lecie istnienia, poza trotylem (trinitrotoluen), produkuje inne rodzaje wysokoenergetycznych materiałów wybuchowych, m.in. heksogen czy oktogen. – Około 85 procent naszej produkcji trafia do podmiotów zagranicznych– podkreśla Krzysztof Kozłowski, prezes Nitro-Chemu.

Kilka dni temu firma zdobyła kolejny, lukratywny kontrakt. Zgodnie z umową Nitro-Chem  – do końca 2019 roku – ma dostarczyć amerykańskiej armii trotyl do produkcji amunicji, głównie pocisków artyleryjskich. – To dla nas bardzo ważna umowa, gdyż umacnia naszą pozycję jako największego na zachodzie producenta trotylu na potrzeby wojska– komentuje prezes Krzysztof Kozłowski. Dodaje, że bydgoska spółka chce w najbliższym czasie rozwinąć swój amunicyjny dział. – Kilka miesięcy temu podpisaliśmy list intencyjny z firmą RWM Italia z grupy Rheinmetall Defence, który zapoczątkował współpracę z włoskim partnerem w zakresie certyfikowanej produkcji w Bydgoszczy środków bojowych dla natowskich statków powietrznych. Chodzi tu o bomby lotnicze z rodziny Mk-80, w tym Mk-82 i Mk-84, będące na uzbrojeniu polskich myśliwców F-16. Aktualnie finalizujemy uzgodnienia prowadzące do zawarcia umowy głównej– wyjaśnia Kozłowski.

W tym roku Nitro-Chem uruchomił również linię produkcyjną do wytwarzania nowego, małowrażliwego materiału wybuchowego – nitrotriazolonu oraz linię do elaboracji amunicji małowrażliwej metodą zalewową.

Wprawdzie Nitro-Chem eksportuje większą część swojej produkcji, ale ze względu na jego strategiczny charakter dla bezpieczeństwa państwa, realizuje także zamówienia dla polskich sił zbrojnych. Zarówno jeśli chodzi o materiały wybuchowe, jak i elaborację amunicji, m.in. pocisków kal. 155 mm do armatohaubicy Krab oraz pocisków do 120 mm moździerzy Rak.   

Bydgoskie Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A. należą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: US Army

dodaj komentarz

komentarze


Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Husarze bliżej Polski
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
Kircholm 1605
Odznaczenia za wzorową służbę
Pomnik nieznanych bohaterów
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Szansa na nowe życie
Kolejny kontrakt Dezametu
Marynarze podjęli wyzwanie
Polski K2 przyjedzie z Gliwic
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Sukces Polaka w biegu z marines
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Nowe zasady dla kobiet w armii
Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło
Męska sprawa: profilaktyka
Sportowcy na poligonie
Marynarze mają nowe motorówki
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Inwestycja w bezpieczeństwo
Standardy NATO w Siedlcach
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Zasiać strach w szeregach wroga
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Wellington „Zosia” znad Bremy
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Zapomniany utwór dla nieznanego żołnierza
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
„Road Runner” w Libanie
Rusza program „wGotowości”
Mundurowi z benefitami
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Abolicja dla ochotników
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Polski „Wiking” dla Danii
Starcie pancerniaków
Nie daj się zhakować
Trump ogłasza powrót do prób nuklearnych
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Koniec dzieciństwa
Niespokojny poranek pilotów
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Brytyjczycy na wschodniej straży
Mity i manipulacje
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Pięściarska uczta w Suwałkach
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO