moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Pierścień ’17” w Orzyszu

Na poligonie w Bemowie Piskim 250 słuchaczy Akademii Sztuki Wojennej testowało swoje umiejętności w warunkach polowych. Przygotowywali stanowiska dowodzenia, odpierali ataki przeciwnika, prowadzili rekonesans z ziemi i powietrza. Po raz pierwszy ćwiczyli z wykorzystaniem systemu symulacji JTLS. Ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Pierścień '17” trwały 10 dni.

To było dla Akademii Sztuki Wojennej największe przedsięwzięcie w całym roku akademickim.  – Na różnego rodzaju kursach nasi słuchacze zdobywają głównie wiedzę teoretyczną. Jednak ćwiczenia są praktycznym treningiem i weryfikacją umiejętności dowódczych żołnierzy w warunkach polowych  – mówi płk dr hab. Dariusz Majchrzak, prorektor ASzWoj ds. wojskowych, kierownik ćwiczeń.

Wislandia kontra Monda

Do Bemowa Piskiego przyjechali słuchacze wyższych kursów, w tym operacyjno-strategicznego (WKOS), operacyjno-logistycznego (WKOL), ale też kursów dla dowódców niższych szczebli, np. batalionu czy dywizjonu.  –  Zaangażowane były też dwa roczniki słuchaczy Podyplomowych Studiów Operacyjno-Taktycznych, zespół oficerów Straży Granicznej oraz grupa studentów cywilnych Akademii. W sumie w ćwiczeniach uczestniczyło niemal 250 osób – mówi Monika Lewińska, rzecznik prasowy Akademii Sztuki Wojennej.

Scenariusz ćwiczeń zakładał konflikt zbrojny między Wislandią aMondą.  – Przyjęliśmy, że został wprowadzony stan gotowości obronnej państwa na czas wojny. I na tej postawie wprowadziliśmy stan wojenny na terenie Wislandii. Dlatego podczas pierwszego etapu „Pierścienia ’17”, który odbywał się w Akademii, uczestnicy na mapach ćwiczyli wszystkie elementy związane z mobilizacyjnym rozwinięciem wojsk, na przykład ewakuację ludności i przemieszczanie elementów ugrupowania bojowego. Po tym etapie ćwiczące jednostki osiągnęły gotowość do prowadzenia dalszych działań w terenie – opowiada płk Majchrzak.

Trening dowodzenia

Dalej zajęcia odbywały się już w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu. Wszyscy ćwiczyli tu zarówno w budynkach sztabowych, jak i w rozwiniętych w terenie stanowiskach dowodzenia. Korzystali z map oraz z Systemu Wspomagania Dowodzenia C3IS „Jaśmin” i systemu symulacji JTLS (ang. Joint Theater Level Simulation).

  – Tego drugiego systemu używamy do ponad 10 lat, jednak do tej pory korzystały z niego tylko dowództwa sił zbrojnych. Teraz po raz pierwszy wykorzystaliśmy JTLS  w naszych ćwiczeniach – tłumaczy płk Majchrzak i dodaje, że choć szkolenie  odbywało się wirtualnie, to dzięki JTLS – w warunkach bardzo zbliżonych do rzeczywistych. – System jest w stanie odwzorować wiele sytuacji na polu walki. Uwzględnia ukształtowanie terenu, zabezpieczenie logistyczne, w tym zaopatrzenie w środki bojowe i zużycie paliwa. Ale ostateczne decyzje co do przebiegu działań zawsze podejmuje dowódca. I dzięki temu my, jako kierownictwo ćwiczeń, mogliśmy ocenić sposoby reagowania i działania ćwiczących oraz ich wpływ na konkretne sytuacje – dodaje oficer.

Uczestnicy „Pierścienia” odbywali odprawy informacyjne, musieli planować oraz prowadzić działania bojowe, odpierać ataki, a także z wykorzystaniem map tradycyjnych i elektronicznych prowadzić rekonesanse z ziemi i powietrza. W razie ataku przeciwnika dowódcy decydowali, czy wycofać się czy bronić swojej pozycji.

Do zadań należała także współpraca z terenowymi organami administracji publicznej w Piszu. – Podczas odprawy z przedstawicielami władz samorządowych nasi słuchacze musieli ustalić, jakie są możliwości wykorzystania publicznej infrastruktury krytycznej na potrzeby wojska,  np.  szpitala, dróg krajowych i powiatowych, cmentarza – mówi płk Majchrzak. Ćwiczący dostali także zadanie zorganizowania konferencji prasowej na temat lokalnych zamieszek. W role dziennikarzy wcielili się studenci cywilni oraz zespół prasowy Akademii.

– Choć nawet najlepszy system symulacji nie odda w pełni realnych warunków, to bardzo ważne, że nasi słuchacze mogą trenować w warunkach bardzo  zbliżonych do rzeczywistych. Dzięki temu mogą wypracować pewne mechanizmy zachowań i nabyć praktykę w dowodzeniu – mówi płk Majchrzak.

Paulina Glińska

autor zdjęć: ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Historyczna przeprowadzka do Cytadeli
Nieoceniona siła edukacji
Marynarze podjęli wyzwanie
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Niebo pod osłoną
Aleksander Władysław Sosnkowski i jego niewiarygodne przypadki
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Merops wdrażany natychmiast
Wojskowy bus do szczęścia
Militarne Schengen
Warto być wGotowości
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Nietypowy awans u terytorialsów. Pierwszy taki w kraju
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Nowe zasady dla kobiet w armii
Sukces Polaka w biegu z marines
W gotowości, czyli cywile na poligony
Mundurowi z benefitami
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
Drony w szkołach
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Polskie Homary za kołem podbiegunowym
„Łączy nas bezpieczeństwo”. Ruszają szkolenia na Lubelszczyźnie
Terytorialsi na wirtualnych polach walki
Kapral Bartnik mistrzem świata
Wojsko na Horyzoncie
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Razem na ratunek
„Horyzont” przeciw dywersji
Nieznani sprawcy wysadzili tory
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Brytyjczycy na wschodniej straży
Dodatkowe zapory
„Road Runner” w Libanie
Plan na WAM
Dostawa Homarów-K
My, jedna armia
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Elementy Wisły testowane w USA
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Wojsko Polskie stawia na bezzałogowce
Gdy ucichnie artyleria
Dzień wart stu lat
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Nowe K9 w Węgorzewie i Toruniu
Żołnierze pomagają w akcji na torach
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Polska, Litwa – wspólna sprawa
Polski „Wiking” dla Danii
Dywersja na kolei. Są dowody
Ogień z Leopardów na Łotwie
Is It Already War?
Borsuki zadomowiły się na poligonie
„Zamek” pozostał bezpieczny
W Zamościu już wiedzą, jak się chronić
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Studenci ewakuowali szpital
Kontrakt na „Orkę” jeszcze w tym roku?
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Pilica w linii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO