Za nami II edycja targów Pro Defense w Ostródzie, wydarzenia kierowanego do osób zainteresowanych tematyką proobronną, stowarzyszeń paramilitarnych i klas mundurowych. Targi były doskonałą okazją do wymiany informacji i doświadczeń oraz opracowania skutecznego modelu funkcjonowania systemu proobronnego.
Na targach obecna była firma Comarch, której stoisko odwiedził minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Eksperci Comarch-u zaprezentowali działanie systemu wsparcia dowodzenia Comarch Defence Platform. Rozwiązanie współdziała z bezzałogowymi systemami latającymi, które umożliwiają zbieranie danych i ich retransmisję w czasie rzeczywistym. Comarch Defence Platform to polskie rozwiązanie, które jest w pełni zintegrowanym i zautomatyzowanym systemem wsparcia dowodzenia klasy C4ISR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance).
Dariusz Krug, Product Manager Comarch Defence Platform, dzielił się wiedzą na temat wykorzystania systemów klasy C4ISR do wykonywania operacji nieregularnych, działań zaczepnych, szkoleń, treningów snajperskich oraz zadań misji snajperskich. Ekspert Comarch-u skupił się na rozwiązaniu Comarch Defence Platform. System jest w pełni skalowalny, może stanowić element polowych stanowisk dowodzenia od szczebla plutonu, kompanii po mobilne lub stacjonarne stanowiska dowodzenia szczebla pułku, brygady lub dywizji, narodowego nie wykluczając. Comarch Defence Platform zbudowano opierając się na modułowej architekturze i kładąc szczególny nacisk na interoperacyjność z innymi systemami oraz zachowanie obowiązujących standardów NATO. Dzięki temu, system zdolny jest do przetwarzania i przekazywania danych z niemal wszystkich rodzajów środków łączności, nie dyskryminując żadnego z nich. System umożliwia dystrybucję i wymianę informacji oraz danych. Zapewnia pełne wsparcie informacyjne dla prowadzonych działań w zakresie zapewnienia zdolności bojowej i bezpieczeństwa prowadzonych operacji.
System Comarch Defence Platform testowany był podczas ćwiczeń CWIX 2015 i 2016, w ramach których przeprowadzono ponad 250 testów dwustronnych z wieloma systemami wsparcia dowodzenia państw członkowskich NATO, w standardach i protokołach, takich jak: MIP, NFFI/FFT, ADatP-3, LINK 16, MIP, GIS, NVG, OTH GOLD, NSIF, WFS, WMS. Wszystkie zakończyły się sukcesem.
autor zdjęć: Comarch
komentarze