moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Uzbrajanie „Kaszuba”

5 czerwca w Porcie Wojennym w Gdyni załoga ORP „Kaszub” trenowała załadunek rakietowych bomb głębinowych oraz torped na pokład korwety zwalczania okrętów podwodnych. Załadunek uzbrojenia to jeden z podstawowych elementów szkolenia praktycznego, decydujący o gotowości bojowej okrętu.

Takie treningi doskonalą umiejętności nabyte w trakcie zajęć teoretycznych. Stanowią także okazję do szkolenia załóg pojazdów specjalnych (urządzenia dźwigowe), a także straży pożarnej, ratowników medycznych i pozostałych osób uczestniczących w załadunku. W praktycznym treningu załadunku wzięli udział marynarze z okrętu, a także żołnierze z Komendy Portu Wojennego Gdynia, którzy stanowili obsługę dźwigową, zabezpieczenie przeciwpożarowe oraz medyczne.

ORP „Kaszub” to korweta zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) projektu 620 (typu Kaszub) została zbudowana w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Okręt przeznaczony jest do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych przeciwnika zarówno samodzielnie, jak i w składzie zespołu oraz przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami. Może ochraniać zespoły okrętów desantowych, transportowych i innych oraz pełnić dalekie i bliskie dozory. ORP „Kaszub” był jedną z tych jednostek, która wprowadzały polskie siły morskie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. „Kaszub” działał wspólnie z okrętami państw NATO na długo przed wstąpieniem Polski do NATO. Praktycznie co roku uczestniczył w ćwiczeniach ZOP z francuskimi jednostkami na wodach Morza Północnego, brał udział w ćwiczeniach BALTOPS i PASSEX. Aktualnie korweta wspólnie z fregatami rakietowymi i okrętami rakietowymi tworzy dywizjon Okrętów Bojowych wchodzący w skład 3. Flotylli Okrętów.

ORP „Kaszub” jest wyposażony w 2 wyrzutnie rakietowych bomb głębinowych RBU-6000, umieszczone w dziobowej części okrętu. Każda jest w stanie pomieścić 12 pocisków, których zasięg wynosi od 300 metrów do 5,5 kilometra. Korweta zwalczania okrętów podwodnych posiada także 2 wyrzutnie torpedowe kal. 533 mm.

Tekst: por. mar. Anna Sech

red. PZ

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Trzymajcie kciuki za Biało-Czerwonych!
GROM szkoli przyszłych operatorów
Medal Honoru dla Ollisa
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Na styku zagrożeń
Together on the Front Line and Beyond
HIMARS-y w Rumunii
Nie tylko przemyt, także ataki hybrydowe
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Kierunek Rumunia
„Horyzont” (dla) bezpieczeństwa
Gladius wzmacnia armię
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Ostatnia minuta Kutschery
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
„Ratownik” o krok bliżej
Abramsy zaparkowały u pancerniaków z Wesołej
Kolejne Husarze prawie gotowe
Taniec na „Orle”
Mistrzyni schodzi ze ścianki
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Outside the Box
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Oko na Bałtyk
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Premier wojenny
Co nowego w przepisach?
Weterani razem przełamują bariery
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
To nie mogło się udać, ale…
Czekamy na pierwsze podium wojskowych
Buzdygan Internautów – głosowanie
„Chcę być ładowniczym czołgu”
ŻW zatrzymała operatora drona, który spadł na teren wojskowy
Terytorialsi konstruktorami dronów
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Ekstremalne zimowe nurkowanie
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Klucz do przyszłości
Dwa razy po 10 km ze zmianą nart
Z Ustki do kosmosu
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Podwyżki coraz bliżej
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Maj polskich żywych torped
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO