moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ujawniono nazwy samolotów VIP

Samoloty do przewozu najważniejszych osób w państwie będą nosiły nazwy nawiązujące do osób, które pięknie wyróżniły się w historii Polski – księcia Józefa Poniatowskiego, generała Kazimierza Pułaskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego – ogłosił wiceminister Bartosz Kownacki podczas targów lotniczych Air Fair 2017 w Bydgoszczy.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło konkurs na to, jak powinny nazywać się samoloty, którymi mają podróżować najważniejszego osoby w państwie – zarówno maszyny Gulfstream G550 (czyli tzw. małe, bo zabierające na pokład kilkanaście osób) jak i Boeingi 737-800 (czyli tzw. duże, gdyż zabierające na pokład kilkadziesiąt osób). Odzew był ogromny. – Otrzymaliśmy ponad 1400 zgłoszeń. Uznaliśmy, że to bardzo dobry pomysł, aby samoloty dla VIP-ów nosiły nazwy Polaków, którzy pięknie wyróżnili się w historii naszego kraju – ogłosił dziś Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej. – Pierwszy samolot Gulfstream, który już w czerwcu wyląduje w Warszawie, nosić będzie nazwę „Książę Józef Poniatowski”. Przyznam, że to moja osobista decyzja, gdyż książę jest dla mnie wzorem honoru i przywiązania do wartości – podkreślał wiceminister.

Drugi z samolotów G550 zakupionych przez Polskę będzie nosił nazwę „Generał Kazimierz Puławski”. Jak wyjaśniał wiceminister, Pułaski jest nie tylko bohaterem walk o utrzymanie niepodległości naszego kraju, ale również wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. – To bohater miasta, w którym produkowane są Gulfstreamy – komentował Kownacki.

Jeśli chodzi o trzy samoloty Boeing 737-800, to mają one nosić miano Polaków, którzy złotymi zgłoskami zapisali się na kartach historii odzyskania przez Polskę niepodległości po wiekach zaborów. Pierwszy z samolotów, który zostanie przekazany Polsce będzie nazywał się „Józef Piłsudski”, drugi „Roman Dmowski”, a trzeci „Ignacy Jan Paderewski”.
Grafika: MON

Odpowiedzialny za zakupy nowego sprzętu i uzbrojenia wojskowego wiceminister podkreślał, że nie przypadkowo na miejsce ogłoszenia wyników konkursu na nazwy samolotów dla VIP-ów wybrano targi lotnicze Air Fair w Bydgoszczy. – Zależy mi, aby ta impreza była jednym z najważniejszych wydarzeń lotniczych w kraju, o której głośno będzie także na świecie – mówił Kownacki. To m.in. dlatego podczas targów Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 z Bydgoszczy uroczyście podpisały list intencyjny z firmą Gulfstream w sprawie utworzenia w grodzie nad Brdą centrum obsługowo-serwisowego samolotów G550 (na potrzeby polskiego rządu).

WZL zawarły również umowę z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia na produkcję seryjną dronów Dragon Fly. Minister Kownacki zapowiedział, że rządowe zamówienie na dostawę Dragon Fly dla wojska może zostać złożone już pod koniec roku. – Oczywiście najpierw drony muszą przejść wszystkie testy i badania zakładowe – podkreślał.

Dzisiaj targi Air Fair 2017 były otwarte tylko dla przedstawicieli wojska i przemysłu. Wszyscy miłośnicy lotnictwa będą mogli wziąć w nich udział jutro. Wstęp na imprezę (odbywającą się na terenie bydgoskich WZL nr 2) jest bezpłatny.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~nazwa
1495824960
fajnie by bylo jak by cała lista propozycji trafila tu na strone i np czytelnicy tej strony mieli mozliwosc zaglosowac na wybrane nazwy i np dana propozycja ktora by uzbierala najwiecej glosow zostala by wykorzystana .
B4-D0-68-4F

Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
 
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
Wioślarze i triatlonistka na podium
Więcej hełmów dla żołnierzy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
NATO on Northern Track
I zdobyliśmy!
Orzeł dla bohaterów
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Układ nerwowy Mieczników
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Krwawa noc pośród puszczy
Pierwsi na oceanie
Pływacy i maratończycy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
They Will Check The Training Results in Combat
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Armia Andersa w operacji „Honker”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Abramsy w pętli
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Po przeprawie ruszyli do walki
Broń Hitlera w rękach AK
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Pierwsza Drużyna” na start
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Pytania o europejską tarczę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO