moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

ORP „Czernicki” z lotniskowcami

40 okrętów z siedmiu państw, lotnictwo morskie, wojska lądowe i specjalne wezmą udział w rozpoczynających się dziś manewrach włoskiej marynarki pod kryptonimem „Mare Aperto 17”. Wśród ćwiczących jest ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” oraz natowski zespół przeciwminowy, którym kierują Polacy.

– Będziemy działać na akwenach na południowy zachód od Sardynii. Są one nawigacyjnie bardzo ciekawe, można nawet powiedzieć, że trudne. Przede wszystkim ze względu na zróżnicowane głębokości, a także duży ruch, jaki tam panuje – tłumaczy kmdr por. Aleksander Urbanowicz, dowódca Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG2). Polscy marynarze stosunkowo rzadko mają okazję wykonywać zadania w tym rejonie świata.

Dodatkowym smaczkiem będzie też lista okrętów, z którymi przyjdzie im współpracować. W ćwiczeniach „Mare Aperto” weźmie udział aż 40 okrętów z siedmiu państw NATO. Wśród nich znalazły się fregaty, okręty podwodne, hydrograficzne, desantowe, a nawet dwa włoskie lotniskowce. Pierwszy z nich – ITS „Giuseppe Garibaldi” na koncie ma doświadczenia wyniesione chociażby z drugiej wojny w Zatoce Perskiej. Jest uzbrojony w wyrzutnie rakiet przeciwko okrętom, rakiety przeciwlotnicze, armaty i wyrzutnie torped. Na pokład może zabrać kilkanaście samolotów pionowego i krótkiego startu oraz lądowania lub tyle samo śmigłowców. Najczęściej jednak skład sił lotniczych, z którymi współdziała, bywa mieszany. Aż 30 samolotów bądź śmigłowców może zabrać na pokład drugi z lotniskowców ITS „Cavour”. Do służby wszedł on w 2009 roku i od tego czasu jest okrętem flagowym włoskiem marynarki wojennej. – Siły wyznaczone do ćwiczeń są naprawdę bardzo zróżnicowane – podkreśla kmdr por. Urbanowicz.

 ORP „Czernicki” wczoraj wczesnym popołudniem opuścił port w Cagliari i skierował się w rejon, gdzie ma wykonać pierwsze zadania. – Będziemy działać w nieco zmienionym składzie – przyznaje kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik SNMCMG2. – Z naszym zespołem pożegnał się niemiecki okręt wsparcia nurkowego FGS „Rottweil”. Dołączy on do SNMG2, czyli natowskiego zespołu fregat i niszczycieli. Zastąpił go niszczyciel min z Włoch, ITS „Alghero” – dodaje. W sumie więc pod polskim dowództwem pozostają obecnie cztery okręty z tyluż krajów.

Podczas ćwiczeń siły przeciwminowe będą ściśle współdziałać z włoskimi okrętami hydrograficznymi. – Wspólnie sprawdzimy kluczowe szlaki żeglugowe, tory podejścia do portu i kotwicowisk. Włosi będą operować na głębszych wodach, my nieco bliżej brzegu – zapowiada kmdr ppor. Cichy. Cel: poszukiwanie przeszkód nawigacyjnych oraz min, które mógł zostawić przeciwnik, by utrudnić przejście siłom bojowym i desantowym.

Ćwiczenia „Mare Aperto” potrwają do przyszłego piątku. Po nich ORP „Czernicki” wraz z zespołem zawinie do jednego z sardyńskich portów, jednak tylko na chwilę. W planach ma bowiem udział w kolejnych manewrach – tym razem organizowanych przez marynarkę wojenną Hiszpanii. Seria ćwiczeń potrwa niemal do końca czerwca.

Polski okręt oraz ulokowany na jego pokładzie sztab mają za sobą przeszło 120 dni misji. Blisko 90 z nich marynarze spędzili na Morzu Śródziemnym, Egejskim i Jońskim. Do ich zadań należy monitoring kluczowych szlaków żeglugowych, ale też udział w wielu ćwiczeniach z sojusznikami. Do tej pory zespół współdziałał z okrętami z Niemiec, Turcji, Grecji czy Hiszpanii, ale też państw spoza NATO – Ukrainy, Czarnogóry czy Egiptu. ORP „Czernicki” funkcję jednostki flagowej SNMCMG2 pełni po raz pierwszy w historii. Wcześniej dwukrotnie przewodził Stałemu Zespołowi Sił Obrony Przeciwminowej NATO 1, który operuje w północnej części Europy. Wówczas poczynaniami natowskiego sztabu również kierowali oficerowie z Polski. Obecna misja kończy się w połowie roku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: SNMCMG2

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1494338100
Ten wróbelek 2x23mm jest "odstraszający" wroga
1F-B7-FB-AB
~A.
1494308940
Wstydem jest, że bierzemy udział w takich manewrach z Czarnieckim. On może tylko tam statystować. Kupcie w końcu jakiś normalny okręt (fregatę lub korwetę), bo nasza marynarka w NATO to pośmiewisko.
1D-6D-41-73

Krok w stronę pokoju
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
Śmierć w sercu Azji
Saperzy rozglądają się za systemami bezzałogowymi
Na granicy stratosfery
Litwini z polskimi Gromami
Wsparcie ma znaczenie
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Bezpłatna komunikacja miejska w stolicy dla weteranów
Czerwieńsze będą…
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Najzdrowsi z najtwardszych
Ruszyły największe targi obronne
Polska szykuje się do produkcji Panter
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Bez zmian w emeryturach
Gen. Chmielewski objął dowodzenie cyberwojskami
Trening działań połączonych
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Uniforms Are Worn by Real People
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
DOL(a) pilota
Równanie z „Iksem”
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Transakcja „MiG-i za technologie” w zawieszeniu
Kraków zaprosił weteranów
Minister obrony RFN w Polsce
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Powitanie F-35 z Polską
Wielka gra na ukraińskim froncie
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Prezydent z wizytą w Orzyszu
Koszykarskie widowisko
Podróż w ciemność
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Łączą nas wspólne cele
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Jak hartują się przyszli specjalsi OSŻW
Jego ofiara – nasza pamięć
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Polski wkład w operację „Overlord”
W centrum uwagi
Obronność, odporność i jeszcze raz pieniądze
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Brak porozumienia ws. MiG-ów za technologie dronowe
Sojusz kontra drony
Stała baza wojsk USA w Polsce
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Kajakarze i judocy w medalowej formie
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Marsz prawdę ci powie
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Żandarmi wojskowi świętowali w Lublinie
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Podchorążowie w dżungli
Od eksperymentu do elity NATO
Mechanicy poznawali tajniki naprawy K2
Pierwsze ćwiczenia Husarzy jeszcze w tym roku
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Szósta wygrana żołnierzy w meczu z gwiazdami Gortata
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Co Polska oferuje na Eurosatorach
Zbrodnicza farsa
Generał z cienia
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO