moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe pociski przeciwpancerne

Wojsko chce wyposażyć oddziały obrony terytorialnej w nowe przeciwpancerne pociski kierowane. Ma to być broń prosta w obsłudze i jednocześnie stosunkowo tania. Do 5 maja Inspektorat Uzbrojenia czeka na zgłoszenia od firm gotowych wziąć udział w dialogu technicznym. Rozmowy z wybranymi producentami rozpoczną się pod koniec maja i potrwają do końca października.

Inspektorat Uzbrojenia MON nie zdradza parametrów technicznych poszukiwanych pocisków. Nie wiadomo więc, jaki jest oczekiwany zasięg rakiet, masa i siła rażenia. Wiadomo jedynie, że polskie wojsko poszukuje kompletnego systemu – wyrzutni oraz dedykowanej do niej amunicji. – To ma być broń, której operator będzie mógł stosunkowo szybko się wyszkolić, a pociski nie będą tak drogie jak rakiety Spike – mówi tylko tyle płk Waldemar Janiak, szef Oddziału Gestorstwa i Rozwoju z Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Program o kryptonimie „Karabela” zakłada, że nowa broń ma w pierwszej kolejności trafić do wojsk obrony terytorialnej. Ale nie tylko. Przedstawiciele armii podkreślają, że nowe przeciwpancerne pociski kierowane otrzymają również żołnierze z jednostek wojsk lądowych. Obecnie jedynym tego typu rodzajem uzbrojenia w Siłach Zbrojnych RP są rakiety Spike (o zasięgu około 4 km). Są one produkowane w zakładach Mesko, ale na licencji izraelskiej. Koszt jednej rakiety to około 100 tys. dolarów.

Wojskowi od dawna sygnalizują, że polska armia potrzebuje co najmniej jeszcze dwóch typów PPK. Tańszych o zasięgu około 2 km oraz takich, którymi będzie można razić cele oddalone o około 6–9 km (które będą najprawdopodobniej droższe od Spike’ów).

Na razie Inspektorat Uzbrojenia ogłosił, że firmy zainteresowane dostarczeniem armii pocisków przeciwpancernych mają czas do 5 maja, by zgłosić chęć uczestnictwa w dialogu technicznym. Rozmowy z producentami (wybranymi, ponieważ IU MON podkreśla, że zaprosi do nich jedynie niektóre podmioty) rozpoczną się 29 maja i potrwają do 21 października 2017 roku. Nie wiadomo jeszcze, kiedy zostanie rozpisany przetarg na dostawę rakiet wraz z wyrzutniami. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Ja
1492197240
WOT powinno dostać takie pojazdy jak pokazane w filmie. Link poniżej https://www.youtube.com/watch?v=P5FjZUwe000
A4-94-93-C9

Symbol skupiający wiele znaczeń
WOT pomaga gasić ogromny pożar na Mazowszu
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
SAFE dla marynarki
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Czy amunicja do Patriotów powstanie w Polsce?
Marsz prawdę ci powie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Początek wielkiej historii
Od cyberkursu po mundurówkę
Generał z cienia
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Odbić farmę z rąk przeciwnika
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Ochrona lasu dla obronności
Pracownik zbrojeniówki podejrzany o szpiegostwo
Groźny incydent w Libanie
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
„Wulkan” w programie „Ratownik”
Polsko-estońska współpraca
Bez zmian w emeryturach
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Przed misją w Rumunii
Wyposażenie osobiste i pojazdy dla logistyki z SAFE
NATO i USA o Iranie
SAFE – czas kontraktów
Polska i Kanada zacieśniają współpracę zbrojeniową
Strzały na granicy. Żołnierz uniewinniony
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Ślady, których nie widać
Drony z SAFE
Pierwsze umowy z SAFE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wypadek w PKW UNIFIL
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Ogniowy debiut polskich AH-64D
Polsko-kanadyjska współpraca
Podziemny szpital na trudne czasy
Czerwieńsze będą…
Wsparcie ma znaczenie
Historyczny dzień z SAFE w Stalowej Woli
Miłość od pierwszego wejrzenia
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Strzelcy wyborowi muszą się lubić
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Tatuaże pod mundurem
Adaptacja i realizm
Tu nie ma miejsca na błędy
Roboty saperskie bez tajemnic
Równanie z „Iksem”
Pierwsze pieniądze z SAFE już w Polsce
Syndrom Karbali
Blizny, których nie widzimy
Kraków zaprosił weteranów
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Specjalsi: mała, wielka siła
Leopardy 2PL na podium
Sprawdzian na Bornholmie
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Bez patosu o misjach
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Biało-czerwona na Monte Cassino
SAFE: jest kolejna umowa – na dostawę amunicji
Od indeksu do munduru
SAFE dla Tarczy Wschód

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO