moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sześć medali maratończyków w Turynie

Sześć medali wywalczyli reprezentanci Wojska Polskiego na 48. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Maratonie. W rywalizacji indywidualnej złoto zdobył st. szer. Arkadiusz Gardzielewski, srebro szer. Olga Kalendarova-Ochal, a brąz – st. szer. Mariusz Giżyński i szer. Karolina Pilarska. W klasyfikacji drużynowej Polacy wywalczyli złote medale wśród mężczyzn i kobiet.

Mistrzostwa świata żołnierzy odbyły się w ramach XXX Turin Marathon. Podczas tej imprezy wyłoniono również najlepszych biegaczy we włoskiej armii. O medale w światowym czempionacie walczyli reprezentanci 25 państw. Maraton w Turynie ukończyło 1344 zawodników i 232 zawodniczki. Na mecie zameldowało się 486 żołnierzy.

Jubileuszową edycję turyńskiego maratonu wygrał Marokańczyk Youssef Sbaai. Zwycięzca uzyskał czas 2 godzin 13 minut 43 sekund. Drugie miejsce zajął najlepszy z żołnierzy st. szer. Arkadiusz Gardzielewski. Reprezentant wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego w żołnierskim czempionacie wyprzedził Brazylijczyka Francka Almeidę i kolegę z poznańskiego WZS st. szer. Mariusza Giżyńskiego. Najszybsza z kobiet była Włoszka Laila Soufyane, która triumfowała również w wojskowych mistrzostwach. Dwa kolejne miejsca w obu klasyfikacjach wywalczyły reprezentantki polskiej armii. Druga była szer. Olga Kalendarova-Ochal, a trzecia szer. Karolina Pilarska.

Na 10 km tempo biegu nadawała 12-osobowa grupka biegaczy, w której było sześciu żołnierzy: trzech Polaków (Gardzielewski, Giżyński i st. szer. Błażej Brzeziński), Algierczyk Hakim Saadi, Brazylijczyk Almeida i Francuz James Theury. Za czołową dwunastką ze stratą 35 s biegło czterech żołnierzy z Indii i jeden z Francji oraz dwóch cywilów z Włoch. Natomiast w rywalizacji pań jako pierwsza pokonała 10 km szer. Olga Kalendarova-Ochal. Zawodniczka z poznańskiego WZS o 2 s wyprzedzała Włoszkę Soufyane. 20 s za reprezentantką Italii biegła debiutująca w Turynie na trasie maratonu szer. Karolina Pilarska z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Druga z Polek o minutę i 15 s wyprzedzała Brazylijkę Roselaine Benites. Piąta była Amerykanka Gina Slaby, szósta Hiszpanka Patrizia Cabedo Serrano, a siódma mar. Aleksandra Lisowska – trzecia z Polek.

Na półmetku na czele stawki była grupka 11 biegaczy, w tym pięciu żołnierzy. Z rywalizacji o najwyższe lokaty w wojskowym czempionacie wypadł Algierczyk Hakim Saadi, który do czołówki tracił już ponad 20 s. Natomiast ponad minutę za Algierczykiem biegło sześciu żołnierzy: czterech z Indii oraz po jednym z Tunezji i Francji. Z kolei z pań najszybsza na półmetku była Soufyane. Trzy sekundy za Włoszką biegła Kalendarova-Ochal. Pilarska była trzecia i do prowadzącej Soufyane traciła 1 min 2 s. Druga z Polek miała już dużą przewagę nad goniącymi ją rywalkami: Brazylijka Benites minęła półmetek 2 min 19 s po niej, a Ola Lisowska przegrywała z koleżanką z Lublińca o ponad trzy i pół minuty.

Na ostatnich kilometrach rywalizacji czołowa grupka porwała się. Na metę jako pierwszy wbiegł Marokańczyk Sbaai. 56 s po nim finiszował Gardzielewski. Trzeci był Kenijczyk Simon Kamau Njeri, który przegrał z Polakiem o 39 s. Brazylijczyk Almeida zajął czwarte miejsce w maratonie, ale cieszył się ze srebrnego medalu w wojskowych mistrzostwach. Zaledwie 12 s do tytułu wicemistrzowskiego zabrakło st. szer. Mariuszowi Giżyńskiemu. Włoszka Laila Soufyane, z czasem 2 godz. 36 min 32 s, w klasyfikacji open maratonu zajęła 50. lokatę. Druga w klasyfikacji open kobiet st. szer. Olga Kalendarova-Ochal biegła 2 godz. 39 min 1 s. Natomiast trzecia, szer. Karolina Pilarska, uzyskała czas 2 godz. 43 min 29 s. To zarazem nowy rekord jej klubu – Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec.

– Bardzo się cieszę nie tylko z nowego rekordu klubu, ale przede wszystkim z medali i udanego debiutu Karoliny w maratonie i w reprezentacji Wojska Polskiego – mówi por. Łukasz Rosiński, prezes WKB Meta Lubliniec. – Lepszego debiutu nie mogła sobie wymarzyć. Z wyniku, który osiągnęła, jestem bardzo zadowolony, gdyż trasa w Turynie nie sprzyja osiąganiu rekordowych czasów. Na dodatek po półmetku duży wpływ na tempo biegu miała rosnąca temperatura – dodaje porucznik i chwali trenera naszej reprezentacji mł. chor. Grzegorza Gajdusa. – Stał w odpowiednim miejscu na trasie. Na 31. kilometrze. Tam był trudny podbieg. Karolina na tym odcinku właśnie przechodziła kryzys. Trener krzyknął jej, że zajmuje trzecie miejsce. To bardzo ją zmobilizowało i dodało sił – podkreśla prezes.

Przed rokiem wojskowe mistrzostwa świata odbyły się w ramach VI Olimpiady Wojskowej w Korei Południowej. Nasi maratończycy w Mungyeong zdobyli pięć medali: trzy złote, srebrny i brązowy. Tytuły mistrzowskie wywalczyli: szer. Iwona Lewandowska i drużyna kobiet (Lewandowska, st. szer. Monika Stefanowicz i szer. Olga Kalendarova-Ochal) oraz drużyna mężczyzn (st. szer. Henryk Szost, st. mar. Marcin Chabowski i st. szer. Błażej Brzeziński). Ponadto srebro zdobył Chabowski, a brąz Stefanowicz. Mistrzostwa po ośmioletniej przerwie powróciły do Włoch. Poprzedni czempionat w tym kraju był również udany dla Polaków, którzy wywalczyli dwa złote medale. W Carpii koło Modeny indywidualnie triumfował sierż. Adam Draczyński – obecnie jest trenerem szer. Karoliny Pilarskiej. Natomiast w rywalizacji drużynowej wraz z Draczyńskim na najwyższym stopniu podium stanęli st. kpr. Michał Kaczmarek, sierż. Jan Zakrzewski i st. chor. sztab. Zbigniew Murawski. W Carpii Polki nie startowały.

Wyniki 48. Wojskowych Mistrzostw Świata w Maratonie

mężczyźni
1. Arkadiusz Gardzielewski (Polska) 2 godz. 14 min 39 s
2. Franck Almeida (Brazylia) 2.17,26
3. Mariusz Giżyński (Polska) 2.17,38
4. Błażej Brzeziński (Polska) 2.19,02
5. El Hadi Laameuch (Algieria) 2.19,37
6. Thonakal Gopi (Indie) 2.19,53

43. Michał Kaczmarek (Polska) 2.39,53.

kobiety
1. Laila Soufyane (Włochy) 2.36,32
2. Olga Kalendarova-Ochal (Polska) 2.39,01
3. Karolina Pilarska (Polska) 2.43,29
4. Roselaine Benites (Brazylia) 2.45,47
5. Aleksandra Lisowska (Polska) 2.48,59
6. Gina Slaby (USA) 2.52,59.

SZUS

autor zdjęć: mł. chor. Robert Banach

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w Ukrainie oczami medyków
 
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Zmiany w dodatkach stażowych
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
SOR w Legionowie
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Optyka dla żołnierzy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Charge of Dragon
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
25 lat w NATO – serwis specjalny
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zbrodnia made in ZSRS
Mundury w linii... produkcyjnej
Front przy biurku
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ocalały z transportu do Katynia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Głos z katyńskich mogił
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część druga
V Korpus z nowym dowódcą
Strażacy ruszają do akcji
NATO on Northern Track
Sprawa katyńska à la española
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Italii, za wolność waszą i naszą
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zachować właściwą kolejność działań
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rakiety dla Jastrzębi
Kadisz za bohaterów
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
Odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO