Sześć medali wywalczyli reprezentanci Wojska Polskiego na 48. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Maratonie. W rywalizacji indywidualnej złoto zdobył st. szer. Arkadiusz Gardzielewski, srebro szer. Olga Kalendarova-Ochal, a brąz – st. szer. Mariusz Giżyński i szer. Karolina Pilarska. W klasyfikacji drużynowej Polacy wywalczyli złote medale wśród mężczyzn i kobiet.
Mistrzostwa świata żołnierzy odbyły się w ramach XXX Turin Marathon. Podczas tej imprezy wyłoniono również najlepszych biegaczy we włoskiej armii. O medale w światowym czempionacie walczyli reprezentanci 25 państw. Maraton w Turynie ukończyło 1344 zawodników i 232 zawodniczki. Na mecie zameldowało się 486 żołnierzy.
Jubileuszową edycję turyńskiego maratonu wygrał Marokańczyk Youssef Sbaai. Zwycięzca uzyskał czas 2 godzin 13 minut 43 sekund. Drugie miejsce zajął najlepszy z żołnierzy st. szer. Arkadiusz Gardzielewski. Reprezentant wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego w żołnierskim czempionacie wyprzedził Brazylijczyka Francka Almeidę i kolegę z poznańskiego WZS st. szer. Mariusza Giżyńskiego. Najszybsza z kobiet była Włoszka Laila Soufyane, która triumfowała również w wojskowych mistrzostwach. Dwa kolejne miejsca w obu klasyfikacjach wywalczyły reprezentantki polskiej armii. Druga była szer. Olga Kalendarova-Ochal, a trzecia szer. Karolina Pilarska.
Na 10 km tempo biegu nadawała 12-osobowa grupka biegaczy, w której było sześciu żołnierzy: trzech Polaków (Gardzielewski, Giżyński i st. szer. Błażej Brzeziński), Algierczyk Hakim Saadi, Brazylijczyk Almeida i Francuz James Theury. Za czołową dwunastką ze stratą 35 s biegło czterech żołnierzy z Indii i jeden z Francji oraz dwóch cywilów z Włoch. Natomiast w rywalizacji pań jako pierwsza pokonała 10 km szer. Olga Kalendarova-Ochal. Zawodniczka z poznańskiego WZS o 2 s wyprzedzała Włoszkę Soufyane. 20 s za reprezentantką Italii biegła debiutująca w Turynie na trasie maratonu szer. Karolina Pilarska z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Druga z Polek o minutę i 15 s wyprzedzała Brazylijkę Roselaine Benites. Piąta była Amerykanka Gina Slaby, szósta Hiszpanka Patrizia Cabedo Serrano, a siódma mar. Aleksandra Lisowska – trzecia z Polek.
Na półmetku na czele stawki była grupka 11 biegaczy, w tym pięciu żołnierzy. Z rywalizacji o najwyższe lokaty w wojskowym czempionacie wypadł Algierczyk Hakim Saadi, który do czołówki tracił już ponad 20 s. Natomiast ponad minutę za Algierczykiem biegło sześciu żołnierzy: czterech z Indii oraz po jednym z Tunezji i Francji. Z kolei z pań najszybsza na półmetku była Soufyane. Trzy sekundy za Włoszką biegła Kalendarova-Ochal. Pilarska była trzecia i do prowadzącej Soufyane traciła 1 min 2 s. Druga z Polek miała już dużą przewagę nad goniącymi ją rywalkami: Brazylijka Benites minęła półmetek 2 min 19 s po niej, a Ola Lisowska przegrywała z koleżanką z Lublińca o ponad trzy i pół minuty.
Na ostatnich kilometrach rywalizacji czołowa grupka porwała się. Na metę jako pierwszy wbiegł Marokańczyk Sbaai. 56 s po nim finiszował Gardzielewski. Trzeci był Kenijczyk Simon Kamau Njeri, który przegrał z Polakiem o 39 s. Brazylijczyk Almeida zajął czwarte miejsce w maratonie, ale cieszył się ze srebrnego medalu w wojskowych mistrzostwach. Zaledwie 12 s do tytułu wicemistrzowskiego zabrakło st. szer. Mariuszowi Giżyńskiemu. Włoszka Laila Soufyane, z czasem 2 godz. 36 min 32 s, w klasyfikacji open maratonu zajęła 50. lokatę. Druga w klasyfikacji open kobiet st. szer. Olga Kalendarova-Ochal biegła 2 godz. 39 min 1 s. Natomiast trzecia, szer. Karolina Pilarska, uzyskała czas 2 godz. 43 min 29 s. To zarazem nowy rekord jej klubu – Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec.
– Bardzo się cieszę nie tylko z nowego rekordu klubu, ale przede wszystkim z medali i udanego debiutu Karoliny w maratonie i w reprezentacji Wojska Polskiego – mówi por. Łukasz Rosiński, prezes WKB Meta Lubliniec. – Lepszego debiutu nie mogła sobie wymarzyć. Z wyniku, który osiągnęła, jestem bardzo zadowolony, gdyż trasa w Turynie nie sprzyja osiąganiu rekordowych czasów. Na dodatek po półmetku duży wpływ na tempo biegu miała rosnąca temperatura – dodaje porucznik i chwali trenera naszej reprezentacji mł. chor. Grzegorza Gajdusa. – Stał w odpowiednim miejscu na trasie. Na 31. kilometrze. Tam był trudny podbieg. Karolina na tym odcinku właśnie przechodziła kryzys. Trener krzyknął jej, że zajmuje trzecie miejsce. To bardzo ją zmobilizowało i dodało sił – podkreśla prezes.
Przed rokiem wojskowe mistrzostwa świata odbyły się w ramach VI Olimpiady Wojskowej w Korei Południowej. Nasi maratończycy w Mungyeong zdobyli pięć medali: trzy złote, srebrny i brązowy. Tytuły mistrzowskie wywalczyli: szer. Iwona Lewandowska i drużyna kobiet (Lewandowska, st. szer. Monika Stefanowicz i szer. Olga Kalendarova-Ochal) oraz drużyna mężczyzn (st. szer. Henryk Szost, st. mar. Marcin Chabowski i st. szer. Błażej Brzeziński). Ponadto srebro zdobył Chabowski, a brąz Stefanowicz. Mistrzostwa po ośmioletniej przerwie powróciły do Włoch. Poprzedni czempionat w tym kraju był również udany dla Polaków, którzy wywalczyli dwa złote medale. W Carpii koło Modeny indywidualnie triumfował sierż. Adam Draczyński – obecnie jest trenerem szer. Karoliny Pilarskiej. Natomiast w rywalizacji drużynowej wraz z Draczyńskim na najwyższym stopniu podium stanęli st. kpr. Michał Kaczmarek, sierż. Jan Zakrzewski i st. chor. sztab. Zbigniew Murawski. W Carpii Polki nie startowały.
Wyniki 48. Wojskowych Mistrzostw Świata w Maratonie
mężczyźni
1. Arkadiusz Gardzielewski (Polska) 2 godz. 14 min 39 s
2. Franck Almeida (Brazylia) 2.17,26
3. Mariusz Giżyński (Polska) 2.17,38
4. Błażej Brzeziński (Polska) 2.19,02
5. El Hadi Laameuch (Algieria) 2.19,37
6. Thonakal Gopi (Indie) 2.19,53
…
43. Michał Kaczmarek (Polska) 2.39,53.
kobiety
1. Laila Soufyane (Włochy) 2.36,32
2. Olga Kalendarova-Ochal (Polska) 2.39,01
3. Karolina Pilarska (Polska) 2.43,29
4. Roselaine Benites (Brazylia) 2.45,47
5. Aleksandra Lisowska (Polska) 2.48,59
6. Gina Slaby (USA) 2.52,59.
autor zdjęć: mł. chor. Robert Banach
komentarze