moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zakłady broni w Tarnowie mają nowoczesne centrum badawcze

Ponad 65 mln zł kosztowała rozbudowa nowo otwartego Centrum Badawczo-Rozwojowego Zakładów Mechanicznych Tarnów. Dzięki nowoczesnym urządzeniom i specjalistycznym komputerom ponad stu inżynierów będzie mogło pracować nad zestawami przeciwlotniczymi, uzbrojeniem dla śmigłowców oraz bronią strzelecką dla polskiej armii.


– Jestem przekonany, że postawienie na badania i rozwój doprowadzi do rozwoju firmy i jeszcze większego eksportu jej wyrobów na światowe rynki – mówił dziś wicepremier Jarosław Gowin, który odwiedził otwarte kilka dni temu Centrum.
 
Zakłady Mechaniczne Tarnów to jedna z czołowych firm zbrojeniowych w kraju. Spółka, która należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, produkuje m.in. uniwersalne karabiny maszynowe UKM 2000, karabiny wyborowe Tor i Bor, 60-milimetrowe moździerze LM-60, a także przeciwlotnicze systemy artyleryjsko-rakietowe ZUR-23-2. Specjaliści z Zakładów Mechanicznych są autorami również 40-milimetrowego ręcznego granatnika rewolwerowego RPG-40, który w najbliższym czasie trafi do polskiej armii. Za opracowanie nowych i udoskonalanie już produkowanych wyrobów odpowiedzialne jest firmowe Centrum Badawczo-Rozwojowe. Dwa lata temu Zakłady Mechaniczne postanowiły ośrodek naukowy zmodernizować. W sumie przeznaczono na ten cel 65 mln zł. Nie tylko wyremontowano budynki, lecz przede wszystkim zainwestowano w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz specjalistyczną aparaturę badawczą.

– Kupiono między innymi stanowiska do prototypowania i uruchamiania urządzeń elektronicznych, tworzenia aplikacji sterujących dla tych urządzeń, weryfikacji ich parametrów oraz do montażu. Poza tym m.in. dwa pięcioosiowe centra obróbkowe, linię do galwanicznych powłok antykorozyjnych oraz automatyczną linię chromowania technicznego – wylicza Marek Kołdras, rzecznik Zakładów Mechanicznych Tarnów.

Inżynierowie zakładów w pierwszej kolejności mają się zająć programem „Pilica”. To zautomatyzowany przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski składający się z sześciu stanowisk ogniowych ZUR-23-2SP Jodek oraz radarów Soła. Polska armia chce kupić sześć takich systemów. Mają one trafić do wojska w latach 2018–2022.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Marek Kołdras

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Wsparcie ma znaczenie
Ostatnia niedziela…
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Vespa Battle Challenge
Marzenia częściowo spełnione
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
PIRX-1 na orbicie
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Przełomowe porozumienie
Integracja F-35 rozpoczęta
Dawka wiedzy na trudne czasy
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
W drodze po oficerskie gwiazdki
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Ostatni lot „Pałera”
NATO zwiększy produkcję broni
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Cyfrowa niedyskrecja
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Polski Gnom
Pieta Michniowska
Piksele prawdy w morzu fałszu
MON i MSZ o szczycie NATO
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Saperzy w akcji pod wodą
Połączeni na Bałtyku
Morska bryza w dwóch odsłonach
PKW Irak zostaje w Jordanii
Sportowa rewolucja na AWL-u
Mundur i bokserskie rękawice
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Żywią i bronią
Paliwowy krwiobieg NATO
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Wojna hybrydowa trwa
Borsuki i roje dronów
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Śmierć w sercu Azji
Zbrodnicza farsa
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Szerszeń z Sochaczewa
Tour przez garnizony
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Wielki sukces podchorążych z AMW
Prezydent RP o szczycie NATO
Gen wojownika
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Pierwszy krok do specjalsów
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Nowa koalicja dronowa
USA znów uderzyły w Iran
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Dronowy kierunek przyszłości
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Polski projekt, światowe znaczenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO