Tysiące płonących zniczy, mrok i minuta ciszy. Tak od ponad ćwierćwieku rozpoczyna się Bieg Powstania Warszawskiego, organizowany dla uczczenia wydarzeń sprzed ponad 70 lat. 23 lipca rusza jego 26. edycja. Towarzyszy jej 3 Bieg „Zdobądź PAST-ę”, w którym zawodnicy wbiegają po schodach na 9. piętro dawnej siedziby Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, zajętej przez powstańców po wielu dniach szturmu – aż do końca walk PASTA pozostała w polskich rękach.
1 sierpnia 1944 roku stolica wystąpiła zbrojnie przeciwko niemieckiemu okupantowi. Padły strzały, rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Trwało 63 dni, do 3 października i kosztowało życie ponad 200 tys. mieszkańców stolicy. Przeszło do historii jako niebywały akt heroizmu.
Tysiące warszawiaków od 26 lat oddają hołd powstańcom poprzez udział w biegu, organizowanym tuż przed kolejną rocznicą zrywu Polaków. Gośćmi honorowymi Biegu będą kombatanci – powstańcy warszawscy, a kulminacyjny odcinek przed metą oświetlony będzie płonącymi zniczami. Ponadto wszyscy biegacze pokonują trasę z biało-czerwonymi opaskami na ramieniu i znakiem Polski Walczącej, oddając Hołd tym samym wszystkim uczestnikom tamtych wydarzeń.
Bieg Powstania Warszawskiego jest jednym z najpopularniejszych i największych imprez tego typu na terenie stolicy. Ze swoją niezwykłą, wieczorną oprawą oraz historyczną, oświetloną zniczami trasą, uchodzi za najbardziej klimatyczny w Polsce. Trasa poprowadzi bowiem przez rejony, w których prowadzone były najbardziej spektakularne walki powstańcze. W kilku punktach Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Radosław” zainscenizuje powstańcze wydarzenia.
W tym roku organizatorzy wydarzenia zrezygnowali z trasy 5-kilometrowej. Bieg po raz pierwszy odbędzie się na nowej trasie i tylko na dystansie 10 kilometrów. Zawodnicy wystartują w sobotę 23 lipca o godz. 21 z ulicy Bonifraterskiej.
Trasa 26. Biegu Powstania Warszawskiego punkt po punkcie: Start – Bonifraterska, Plac Krasińskich, Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Karowa, Wiadukt Stanisława Markiewicza, Karowa, Dobra, Lipowa, Browarna, Topiel, Leona Kruczkowskiego, Ludna, Czerniakowska, Wilanowska, Wioślarska, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie, Wisłostrada, Rafała Krajewskiego, Jana Jeziorańskiego, Zakroczymska, Konwiktorska – Meta.
Każdy kto przekroczy linię mety, otrzyma też pamiątkowy medal.
Bieg Powstania Warszawskiego jest częścią Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”, czyli cyklu biegów, których uczestnicy upamiętniają odzyskanie niepodległości oraz uchwalenie Konstytucji 3 maja.
Wydarzeniem towarzyszącym Biegowi Powstania Warszawskiego jest 3. Bieg zdobycia PAST-y, polegający na wbiegnięcie po schodach na 9. piętro dawnej siedziby Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej. Gmach powstał na początku XX wieku i do 1936 roku był najwyższym budynkiem w Warszawie. Miał 54 metry. 20 sierpnia 1944 roku, kiedy powstańcy zdobyli PAST-ę po 18 dniach szturmu, jeden z nich zawiesił na budynku biało-czerwoną flagę. Od tego mementu do kapitulacji pozostał w polskich rękach.
Więcej informacji na stronie organizatora.
autor zdjęć: materiały organizatora
komentarze