moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polscy piloci rozpoczynają misję w Kuwejcie

To pierwsza misja polskich F-16. Misja o historycznym znaczeniu dla Polski. Dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej za waszą gotowość – powiedział minister obrony Antoni Macierewicz podczas uroczystego pożegnania żołnierzy rozpoczynających misję w Kuwejcie. Polacy dołączają do międzynarodowej operacji „Inherent Resolve” przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu.

Uroczysta zbiórka żołnierzy, którzy niebawem rozpoczną służbę w Kuwejcie, odbyła się na lotnisku 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Janowie koło Mińska Mazowieckiego. W skład nowego Polskiego Kontyngentu Wojskowego wejdzie 150 osób. Będą to głównie żołnierze baz lotnictwa taktycznego z Krzesin i Łasku oraz specjaliści cywilni. Komponent lotniczy będzie wyposażony w cztery wielozadaniowe samoloty F-16 i zasobniki rozpoznawcze DB-110. Dowódcą powietrznego kontyngentu został ppłk pil. Tomasz Jatczak, dowódca grupy działań lotniczych z Łasku. – To bardzo doświadczony oficer, który w powietrzu spędził ponad 2100 godzin, z czego 1115 za sterami wielozadaniowych F-16 – mówi mjr Andrzej Truskowski z 32 Bazy.

Lotnicy mają wykonywać zadania związane z rozpoznaniem powietrznym nad terytorium Iraku. Oficerowie będą służyć także w wielonarodowym centrum operacji powietrznych w Katarze, skąd mają koordynować misje zwiadowcze polskich Jastrzębi. – Czeka was szczególna misja. Jest to pierwsza misja polskich F-16, pierwsza taka misja polskich żołnierzy nad innym niebem – podkreślał minister Macierewicz. Szef resortu obrony dodał, że wykonując swoje zadania, polscy żołnierze będą współdziałać z wojskowymi ze wszystkich krajów członkowskich NATO.

Minister odwołał się także do zbliżającego się szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się 8–9 lipca w Warszawie. Zaznaczył, że będzie to wydarzenie, które wpłynie na bezpieczeństwo Polski. – Wy jesteście częścią tej zmiany, bo bez was nie byłaby ona możliwa – zwrócił się do żołnierzy wylatujących do Kuwejtu. – Podczas służby na Bliskim Wschodzie pamiętajcie, że wypełniacie misję o historycznym znaczeniu dla Polski. Jesteście częścią zmiany, która sprawia, że w kraju, po 70 latach, będą stacjonowały wojska sojuszników, a my będziemy mogli poczuć się naprawdę bezpiecznie – mówił Antoni Macierwicz. – I na koniec powtarzam za waszym dowódcą ten najważniejszy rozkaz: macie wrócić szczęśliwie – podkreślał.

Dowódca PKW w Kuwejcie, ppłk pil. Tomasz Jatczak stwierdził, że przyjęcie nowych obowiązków to dla niego zaszczyt i wielka odpowiedzialność. – Będę dowodził zgranym zespołem profesjonalistów. Żołnierzy gotowych wykonywać zadania na najwyższym poziomie – mówił ppłk Jatczak. – Wiem, że podwładny ma prawo być dobrze dowodzony. Jestem pewny, że sprostam temu wyzwaniu – dodał.

Podczas uroczystości szef resortu obrony wręczył dowódcy PKW polską flagę. Podpisano także formalne przekazanie przez dowódcę generalnego, gen. broni Mirosława Różańskiego podległości żołnierzy kontyngentu dowódcy operacyjnemu, gen. broni Markowi Tomaszyckiemu.

Polscy lotnicy rozpoczynają służbę w Kuwejcie na mocy postanowienia podpisanego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Stworzono dwa kontyngenty, które od 20 czerwca do 31 grudnia 2016 roku będą stacjonowały w Iraku i Kuwejcie. Polska dołączyła tym samym do misji „Inherent Resolve”, prowadzonej przez Globalną Koalicję przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Na podstawie tego samego postanowienia zwierzchnika sił zbrojnych RP w Iraku stacjonuje grupa 60 żołnierzy wojsk specjalnych. Ich zadaniem jest szkolenie miejscowej armii.

Koszty polskiego zaangażowania w operację „Inherent Resolve” wyniosą około 52 mln zł (30 mln – PKW w Kuwejcie, 22 mln – PKW w Iraku). Środki te pochodzą z budżetu resortu obrony narodowej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~Pawełowski
1467626700
Ja czekam na długoterminowe efekty wysyłania naszych żołnierzy poza granice państwa. Zobaczymy jak odwdzięcza nam się kraje które są elitą w dziedzinie militarii.
26-96-3A-EC

Cyberżołnierze na szczycie NATO
 
Spełnia marzenia
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Konsekwentnie dąży do celu
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Wyższe diety za służbę na granicy
Stop szkalowaniu polskiego munduru
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Wychodzi poza schematy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
RBN o rezultatach szczytu NATO
Moc Buzdygana
"Jesienny ogień” z ministrem
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Przyszłość pod znakiem dronów
The Power of Buzdygany Awards
Wojsko pomoże Słoweńcom
Wirtualna walka na morzu
Wojskowe kontrakty w USA
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Nie płynie z nurtem
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Lecimy F-35
Polska rozdarta przez okupantów
Raki dla podhalańczyków
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Szwedzi na „Czernickim”
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Przysięga w Kolnie
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Nie uznaje półśrodków
Szef MON-u o planach obrony kraju
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
16 Dywizja świętuje
Plan misji „Air Defender”
Stawia na dobrą komunikację
Długi marsz na wschód
Abramsy jadą na ukraiński front
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Odliczanie do przysięgi
Śladem profesjonalistów
Polsko-koreańskie rozmowy
Tak rodziła się konspiracja
Dwa medale w Budapeszcie
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Brązowa czwórka podwójna
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Czerwona powódź

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO