moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gen. Pavel: nadchodzi wiele zagrożeń, także z dalekiej północy

Zagrożenie ze strony tzw. Państwa Islamskiego będzie rosło. Żeby odnieść sukces militarny, w walkę z ISIS musimy zaangażować znacznie większe siły niż obecnie. Oznacza to współpracę Europy z krajami Bliskiego Wschodu, w innym bowiem wypadku ta operacja nie zakończy się sukcesem – mówi gen. Petr Pavel, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl.

Państwa wschodniej flanki NATO oczekują, że podczas szczytu Sojuszu w Warszawie zapadną decyzje, które znacząco zwiększą poziom ich bezpieczeństwa. Uda się te oczekiwania zaspokoić?

Generał Petr Pavel, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO: Tak, ponieważ decyzje mające zapaść podczas szczytu były wcześniej przedyskutowane, zarówno przez władze wojskowe, jak i polityczne. Tak naprawdę czekamy już tylko na ich oficjalne ratyfikowanie.

Co ze stałymi bazami NATO w Polsce i państwach bałtyckich? Warszawskie spotkanie liderów Sojuszu przyniesie w tej sprawie jakiś przełom?

Nie sądzę, by podczas szczytu podjęto decyzję umożliwiającą powstanie stałych baz bądź stałą obecność wojsk NATO na terenie Polski. Uzgodnione pomiędzy ministrami obrony i spraw zagranicznych decyzje raczej wszystko w tej sprawie wyczerpują.

Czy przeszkodą do utworzenia baz w Polsce i państwach bałtyckich są umowy z Rosją sprzed kilkunastu lat, czy może ograniczone możliwości NATO?

Uniemożliwiają to oba wymienione czynniki i należałoby do nich dodać jeszcze kwestie finansowe. Pamiętajmy, że NATO nie może się skupiać tylko na swojej wschodniej flance. Musimy dążyć do pewnej równowagi, dlatego że wśród identyfikowanych dziś zagrożeń jest nie tylko Rosja. One nadchodzą również z południa, południowego wschodu Europy, a także z dalekiej północy.

Zagrożenia płynące z północny i aktywność Rosji w Arktyce mogą się przyczynić do tego, że Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO?

Musimy jasno i wyraźnie powiedzieć, że Finlandia i Szwecja już teraz czują się zagrożone, ale sytuacja społeczna w obu krajach, wszelkie kwestie wewnętrzne sprawiają, że obywatele tych państw nie dojrzeli jeszcze do podjęcia decyzji o przystąpieniu do Sojuszu. Musimy jednak zauważyć, że współpraca wojsk tych krajów z armiami państw NATO jest bardzo rozwinięta.

Jak dużym wyzwaniem, zagrożeniem jest dla Sojuszu Północnoatlantyckiego tzw. Państwo Islamskie?

Już w tym momencie stanowi ono zagrożenie dla NATO, a możemy się spodziewać, że to niebezpieczeństwo będzie rosło. Żeby odnieść sukces militarny, w walkę z Państwem Islamskim musimy zaangażować znacznie większe siły niż obecnie. Oznacza to współpracę Europy z krajami Bliskiego Wschodu, bo bez niej ta operacja nie zakończy się sukcesem. NATO nie jest jednak w stanie zwalczyć ideologii, tego co stoi za ISIS. To co dzieje się w głowach ludzi jest poza naszą kontrolą.

Podczas kilkudniowej wizyty w Polsce obserwował Pan największe ćwiczenia sojusznicze systemów dowodzenia i łączności, o kryptonimie CWIX, odbywające się w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy. Jak ważne dla NATO są te warsztaty?

W czasie takich ćwiczeń armie NATO i jego partnerzy uczą się jak współpracować ze sobą w sposób wydajny i efektywny. Uczestnicy CWIX-a mają możliwość sprawdzenia systemów dowodzenia i łączności, niepowtarzalną okazję, by określić ich słabe punkty i wskazać, jakie środki należy przedsięwziąć, aby te słabości pokonać. Zdolność systemów dowodzenia do szybkiej integracji, którą określamy mianem „plug and play”, to jest umiejętność bardzo pożądana, szczególnie w kampaniach wielonarodowych.

rozmawiał Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~dokk
1467615120
Nie lepiej po prostu przestać ich finansować ?
C5-F7-11-FB

Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
 
Strzelnice dla specjalsów
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-litewskie konsultacje
Śmierć przyszła po wojnie
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Serwis bliżej domu
Feniks – następca Mangusty?
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Roczny dyżur spadochroniarzy
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Szkolenie do walk w mieście
Wsparcie MON-u dla studentów
Prezydent Zełenski w Warszawie
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Jak usprawnić działania służb na granicy
RBN przed szczytem NATO
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Lato pod wodą
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Czujemy się tu jak w rodzinie
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pancerniacy trenują cywilów
Za zdrowie utracone na służbie
Mark Rutte pokieruje NATO
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Pancerny sznyt
Walka – tak, ale tylko polityczna
Spędź wakacje z wojskiem!
Oczy na Kijów
Olimp gotowy na igrzyska!
Szkolenie na miarę czasów
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Spadochroniarze na warcie w UE
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Szpital u „Troski”
Ostatnia niedziela…
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Sportowa rywalizacja weteranów misji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO