moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kontrakt na Balsy podpisany

Pierwszy z 53 robotów rozpoznawczych Balsa, które wojsko zamówiło w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów, trafi do saperów jeszcze w tym roku. Pozostałe maszyny wojsko otrzyma w ciągu dwóch lat. Roboty będą wykorzystywane przez żołnierzy z pododdziałów inżynieryjnych i patroli rozminowania.

PIAP ma już w swojej ofercie małe roboty rozpoznawcze. Jednym z nich jest Scout.

Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował, że 18 maja br. podpisany został z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP trzyletni kontrakt na dostawę 53 „robotów wsparcia misji EOD/IED usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych kryptonim Balsa”.

Nowe roboty polskich saperów będą ważyły około dwudziestu kilogramów. Dzięki niewielkim gabarytom będą stosunkowo szybkie – będą poruszały się z maksymalną prędkością około 7 km/godz. Dla porównania, używany obecnie w wojskach inżynieryjnych Inspector jeździ z prędkością około 2 km/godz. Te właściwości pozwolą saperom wykorzystywać Balsy do szybkiego zwiadu nawet trudno dostępnych miejsc – np. samochodowych podwozi lub wąskich przejść w budynkach.

Wojsko nie zdradza szczegółowej specyfikacji Bals. Ze względu na zadania, do jakich będą wykorzystywane, czyli rozpoznanie i usuwanie niewielkich ładunków wybuchowych, oprócz kamer (dziennej i nocnej) oraz manipulatora do podejmowania niedużych przedmiotów, na pewno będą wyposażone w czujniki wykrywające skażenia chemiczne i opary materiałów wybuchowych oraz w urządzenie rentgenowskie (RTG).

Pierwsza Balsa ma trafić do saperów jeszcze w tym roku. Następne dostawy podzielono na dwie transze po dwadzieścia sześć sztuk. – Zgodnie z postanowieniami umowy dostawy powinny zakończyć się do 20 lipca 2018 roku – wyjaśnia ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia MON.

Za dostawę Bals Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP otrzyma niecałe 16 milionów złotych. Maszyny z PIAP-u są w służbie polskiej armii już od ponad dekady. Z robotów Inspector i Expert korzystali m.in. nasi saperzy podczas misji w Iraku i Afganistanie. Oprócz robotów polskiej konstrukcji wojskowi saperzy mają jeszcze do dyspozycji pozyskane ze Stanów Zjednoczonych maszyny Talon IV.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Arch. PIAP

dodaj komentarz

komentarze


ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Wsparcie ma znaczenie
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Marsz prawdę ci powie
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Merops nad Ustką
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
Studia z obrony granic
Litwini z polskimi Gromami
Drugi dom efów
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Polski wkład w operację „Overlord”
Nowy Grot zatwierdzony
Sojusz kontra drony
Koszykarskie widowisko
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Wyjątkowy przelot polskich F-35
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Biało-czerwona na Monte Cassino
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Bez zmian w emeryturach
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Wielka gra na ukraińskim froncie
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
F-35 zmienia wszystko
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Śmierć w sercu Azji
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Co dalej z orderem Zełenskiego?
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Husarze dla mieszkańców Polski
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Za sterami Husarza
Groźny incydent w Libanie
Kraków zaprosił weteranów
Fińska misja Jastrzębi i Bielików
DIANA szansą dla polskich innowacji
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Równanie z „Iksem”
Generał z cienia
Czerwieńsze będą…
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Natowskie manewry na Bałtyku
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
NATO rozkłada lotniczy parasol
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO