moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przegląd filmowy „Echa Katynia”

W ramach 7. przeglądu filmowego „Echa Katynia” widzowie obejrzą trzy produkcje: „Pokutę” i „Epitafia katyńskie” oraz dokumentalną opowieść o mjr. Hieronimie Dekutowskim, „Zaporze”. Projekcje odbędą się w kwietniu w 40 polskich miastach. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

– Celem naszego przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy o zbrodni katyńskiej – mówi koordynator przeglądu Karol Wisłocki z Instytutu Pamięci Narodowej. Zaznacza jednak, że w repertuarze znajdą się też produkcje, które są poświęcone upamiętnieniu ofiar innych zbrodni. – W tym roku tylko „Epitafia katyńskie” obrazują tragedię polskich oficerów – mówi. – Dwa pozostałe filmy : „Pokuta” i „Zapora”, poruszają inne, równie ważne tematy – zdradza.

W filmie „Epitafia katyńskie” (realizacja: Paulina Brzezińska, Maciej Dancewicz, Marek Drążewski, Paweł Pawlicki i Piotr Wejchert) przedstawiono sylwetki oficerów, lekarzy, nauczycieli i sportowców, którzy zginęli wiosną 1940 roku z rąk NKWD w Katyniu, Kalininie (dzisiejszym Twerze) i Charkowie. O zamordowanych mówią ich bliscy – przedstawiają ich życie rodzinne i zawodowe oraz zasługi dla kraju.

„Pokuta”, gruzińskiego reżysera Tengiza Abuładze, to jedna z pierwszych produkcji o zbrodniach stalinizmu. Film opowiada o odpowiedzialności władzy za maltretowanie ludzi, skazywanie ich na pobyt w obozach i śmierć. Jak mówi Wisłocki, bardzo ciekawe są też kulisy produkcji filmu. – „Pokuta” powstała w 1984 roku, ale emisja nastąpiła dopiero dwa lata później – mówi Wisłocki. – Jego premiera była bardzo ważnym wydarzeniem, nie tylko kinematograficznym, lecz także i politycznym – dodaje.

zoomZdaniem przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej na szczególną uwagę zasługuje dokument o mjr. Hieronimie Dekutowskim, „Zaporze” w reżyserii Konrada Starczewskiego. W filmie o dowódcy partyzantów z Lubelszczyzny – cichociemnym, żołnierzu polskiego podziemia niepodległościowego, zamordowanym przez komunistów, opowiadają jego podkomendni. – Jest to nowy film, jego premiera miała miejsce miesiąc temu – mówi Wisłocki. – Podczas produkcji zastosowano nowoczesne techniki – obraz urozmaicono m.in. animacjami, dlatego też film ten powinien szczególnie zainteresować ludzi młodych – dodaje.

Karol Wisłocki zachęca do udziału w przeglądzie przede wszystkim uczniów. – W wielu miastach dla młodzieży przygotowano specjalne pokazy w godzinach porannych – mówi Wisłocki. – Często będą one poprzedzane wprowadzeniem do tematu przez historyków IPN, więc młodzi ludzie mogą się wiele dowiedzieć – zaznacza.

W tym roku przegląd filmów „Echa Katynia” odbędzie się w 40 miastach, m.in. w Gdańsku, Lublinie, Rzeszowie i Częstochowie. Wszystkie projekcje będą miały miejsce w kwietniu. Wstęp na nie jest bezpłatny. Szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń są na bieżąco publikowane na stronie pamięć.pl.

W Warszawie filmy będą emitowane w kinie Muranów. „Pokuta” – 13 kwietnia, a „Epitafia katyńskie” i „Zapora” – dzień później. Aby uczestniczyć w seansach, trzeba odebrać w kinie bezpłatną wejściówkę.

Przegląd filmowy „Echa Katynia” jest organizowany po raz siódmy. Do tej pory w jego ramach zaprezentowano łącznie 31 filmów, powstałych w Polsce, a także na Białorusi, Łotwie, Ukrainie, w Czechach, Danii, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Pierwsze pokazy odbywały się tylko w Warszawie, a cztery ostatnie miały już charakter ogólnopolski.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: IPN

dodaj komentarz

komentarze


Armia Andersa w operacji „Honker”
 
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Mobilne dowodzenie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowe Oscary przyznane!
Rajd ku czci saperów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Gry wojenne w szkoleniu
Uwaga, transformacja!
Zapraszamy na Festiwal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Wioślarze i triatlonistka na podium
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
„Ta ziemia do Polski należy…”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pływacy i maratończycy na medal
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Bohater odtrącony
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
Na straży nieba
W obronie wschodniej flanki NATO
Układ nerwowy Mieczników
I zdobyliśmy!
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Pierwsi na oceanie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Flota Bayraktarów w komplecie
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
NATO on Northern Track
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polki pobiegły po srebro!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ameryka daje wsparcie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Serwis K9 w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO