moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Negocjacje w sprawie Patriotów i Caracali

Generał Adam Duda, szef Inspektoratu Uzbrojenia, przedstawił posłom informację dotyczącą modernizacji armii. Poinformował, że Polska prowadzi rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie korekty oferty sprzedaży sytemu obrony powietrznej Patriot. Nadal trwają też negocjacje offsetowe z Francuzami dotyczące umowy na dostawę śmigłowców wielozadaniowych EC-725 Caracal.

Tematem wczorajszego posiedzenia sejmowej Podkomisji do spraw Polskiego Przemysłu Obronnego były programy modernizacyjne polskiej armii. Informację ministra obrony na ten temat przedstawił posłom szef Inspektoratu Uzbrojenia. Najwięcej czasu poświęcono dwóm programom: dotyczącemu zakupu sytemu obrony powietrznej średniego zasięgu oraz zakupu śmigłowców wielozadaniowych.

Dotychczas faworytem wśród zestawów rakietowych średniego zasięgu, które Polska chce kupić w ramach programu „Wisła”, był system Patriot oferowany przez USA. O takim wyborze zdecydował w ubiegłym roku rząd PO–PSL. Wcześniej amerykańska oferta pokonała konkurencyjne, złożone m.in. przez amerykańsko-niemiecko-włoski MEADS czy francuskie konsorcjum Eurosam. Zdaniem poprzedniego rządu za Patriotami przemawiały względy wojskowe i przemysłowe (polonizacja produkcji niektórych elementów zestawów), ale także techniczne i polityczne. Dalsze negocjacje dotyczące podpisania umowy na dostawę ośmiu zestawów Patriot miały być prowadzone nie z producentem, firmą Raytheon, a między rządami Polski i USA.

Nowy minister obrony Antoni Macierewicz ocenił, że propozycja Amerykanów jest zbyt droga, a terminy dostawy do Polski pierwszych zestawów zbyt odległe, by przyjąć ofertę wynegocjowaną przez poprzedników.

Wczoraj gen. Adam Duda w imieniu szefa MON poinformował posłów na posiedzeniu podkomisji, że nadal są prowadzone rozmowy z rządem USA w sprawie zestawów Patriot (chodzi o najnowszą, będącą już w użyciu wersję zestawów Patriot PDB 8). Jednak Inspektorat Uzbrojenia opracowuje również analizy dotyczące „innych rozwiązań”, które pozwolą zrealizować program „Wisła”. Zdaniem szefa Inspektoratu Uzbrojenia przedstawiona wstępnie oferta rządu USA jest nieakceptowalna nie tylko za względu na koszty, ale także na założenie zbyt małego zaangażowania polskiego przemysłu w produkcję zestawów oraz poziom transferu technologii w ramach offsetu. – Naszą ambicją jest ulokowanie około 50 procent wartości tego zamówienia w polskim przemyśle. Chodzi o wykorzystanie mechanizmu offsetowego lub polonizację, czyli ulokowanie w gotowym zestawie wyrobów, które są produkowane przez polski przemysł obronny – mówił generał. Jego zdaniem w Polsce mogłyby być produkowane takie elementy zestawu jak „podwozia, agregaty, maskowania i inne elementy”. Z informacji MON wynika też, że resort wytypował cały szereg polskich firm, które mogłyby być zaangażowane w realizację tego zadnia. Są wśród nich m.in. PIT Radwar, Mesko, Huta Stalowa Wola czy Jelcz.

Jednocześnie szef Inspektoratu Uzbrojenia poinformował, że resort obrony rozpoczął rozmowy z konsorcjum MEADS, które także startowało w postępowaniu na dostawę zestawów rakietowych średniego zasięgu, ale zostało z niego wykluczone. – Te rozmowy są na bardzo wczesnym etapie. Sprawdzamy, co mogłoby być alternatywą, gdybyśmy nie doszli ze stroną amerykańską do porozumienia – powiedział gen. Duda. Konsorcjum MEDAS zostało wykluczone z postępowania przez poprzedni rząd, który uznał, że oferowany przez nie produkt jest dopiero w fazie rozwojowej i nie spełnia oczekiwań wojska.

Podczas posiedzenia podkomisji gen. Duda przyznał też, że nadal prowadzone są rozmowy w sprawie dostawy do Polski francuskich śmigłowców EC-725 Caracal. W ubiegłym roku przetarg na 50 wielozadaniowych śmigłowców dla wojska wygrał Airbus Helicopters. Wynik postępowania wartego ponad 13 mld zł został oprotestowany przez innych producentów tego typu maszyn, którzy mają w Polsce swoje zakłady w Mielcu i Świdniku. Także obecny szef MON zakwestionował postępowanie, uzależniając realizację wynegocjowanej już umowy na dostawę śmigłowców od efektów negocjacji offsetowych prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju.

Dotychczas w ramach offsetu do umowy z Francuzami zakładano, że Airbus Helicopters uruchomi w Polsce serwis śmigłowców Caracal (m.in. w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi) oraz linię do naprawy wyposażenia pokładowego. Gen. Duda poinformował, że prowadzone negocjacje offsetowe mają jednak szerszy zakres. – Jednym z przedmiotów negocjacji offsetowych w sprawie śmigłowców jest pozyskanie i transfer od strony francuskiej technologii produkcji prochów wielobazowych – zapowiedział generał. Wyjaśnił, że Polska nie ma obecnie zdolności do produkcji takiego prochu, a jest on potrzebny do produkcji różnego rodzaju amunicji.

Krzysztof Kowalczyk

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

dodaj komentarz

komentarze

~obserwator
1470077280
To wszystko ładnie wygląda ale przy takim tempie tych różnych negocjacji z partnerami czas potrzebny na unowocześnienie wojska znacznie się przesunie w czasie a to jest szkodliwe. A jak długo będzie czekała Marynarka Wojenna na unowocześnienie i zwiększenie siły ogniowej w nowe jednostki pływające? Jak długo ten program będzie tak opieszale realizowany.Czy ORP ,,Kościuszko" i ,, Puławski'' dalej nie będą unowocześniane jak być powinno,tym bardziej ,że to są największe Nasze jednostki bojowe?Jaka jednostka w Polskiej Marynarce Wojennej jest jednostką,,flagową''? Kiedy podjęte zostaną decyzje odnośnie OP?
CF-AA-07-73
~3sztof
1458812040
Silna armia nic nie znaczy bez silnej gospodarki i na odwrót. Państwo polskie powinno wspierać swoją gospodarkę i lokować pieniądze w naszym kraju, stąd wybór Caracali jest najgorszy z możliwych. Albo wynegocjujemy dobry offset, albo rozpiszmy przetarg na nowo, co wyjdzie na dobre i armii i krajowemu przemysłowi zbrojeniowemu.
32-87-3C-A8
~Pazur
1458560220
Trzeba wzmacniać już istniejący krajowy przemysł obronny a nie karmić się obietnicami Airbus Helicopters. Przemysł obronny to część systemu obrony narodowej, osłabianie firm w Mielcu i Świdniku oznacza osłabianie systemu obrony. A od Francji możemy kupić 3 okręty podwodne z pociskami manewrującymi, tu akurat oferta jest dobra, bo z dobrym offsetem i z kodami źródłowymi.
20-5B-03-CE
~tomek
1458306900
Można by było w ramach offsetu pozyskać potrzebną technologię do produkcji rakiet krótkiego zasięgu w Polsce i dzięki temu dokończyć z sukcesem projekt rakiety Błyskawica . Tzn. pozyskać brakujące elementy rakiety .Polska weszła by wtedy na nowy poziom .Obrona rakietowa krótkiego zasięgu w całości produkowana w kraju . Dzięki rakiecie Błyskawica można by było reaktywować Loarę na koreańskim nośniku K9 i stwożyć Polski odpowiednik Pancyra .
EA-E5-F8-39

Charge of Dragon
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zbrodnia made in ZSRS
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO
Głos z katyńskich mogił
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO na północnym szlaku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szpej na miarę potrzeb
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rakiety dla Jastrzębi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szarża „Dragona”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Barwy walki
Ocalały z transportu do Katynia
Mundury w linii... produkcyjnej
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Front przy biurku
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Święto stołecznego garnizonu
Przygotowania czas zacząć
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Optyka dla żołnierzy
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Odstraszanie i obrona
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO