moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykanie wyróżnili polskiego komandosa

W imieniu prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy głównodowodzący misją ISAF generał David Petraeus udekorował polskiego oficera Wojsk Specjalnych jednym z najwyższych amerykańskich odznaczeń wojskowych.

Meritorious Service Medal przyznano dowódcy Zadaniowego Zespołu Bojowego Wojsk Specjalnych wydzielonego z 1 Pułku Specjalnego Komandosów (1 PSK). Uroczystość odbyła się 25 marca w Kabulu.

Wręczający odznaczenie generał Petraeus wyraził ogromny szacunek i uznanie dla dokonań żołnierzy z Lublińca. Powiedział, iż dowodzony przez odznaczonego oficera Zadaniowy Zespół Bojowy wniósł bezprecedensowy wkład w sukcesy nie tylko komponentu operacji specjalnych, ale całej operacji ISAF. Wyróżniony dowódca podkreślił, że odznaczenie to szczególny wyraz uznania nie tyle dla niego, ile uhonorowanie dokonań wszystkich jego podwładnych – żołnierzy 1 PSK z Lublińca.

Kończąca obecnie misję VIII zmiana komandosów 1 PSK w trakcie swojej służby w Afganistanie wielokrotnie otrzymywała najwyższe słowa uznania za ofiarną służbę, która wydatnie przyczyniła się do poprawy poziomu bezpieczeństwa tak ważnego dla mieszkańców prowincji. Żołnierze z Lublińca wykonali szereg operacji wspólnie z Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa, podczas których zatrzymywali osoby podejrzane o działalność rebeliancką, przejmowali nielegalne składy materiałów wybuchowych, amunicji, broni czy też niszczyli miejsca, w których produkowano śmiercionośne improwizowane urządzenia wybuchowe. Warto przypomnieć kilka szczególnie ważnych operacji, które wydatnie osłabiły możliwości bojowe rebeliantów: likwidacja w dystrykcie Giro wytwórni improwizowanych urządzeń wybuchowych wraz gotowymi do użycia ładunkami, gdzie rebelianci stracili ponad 340 kilogramów śmiercionośnych materiałów oraz liczne przejęcia broni i amunicji w operacjach prowadzonych na terenie prowincji. Skutecznie Zadaniowy Zespół Bojowy uderzał również w struktury organizacji terrorystycznych przez aresztowanie ważnych dowódców. Podczas licznych operacji między innymi: zatrzymano groźnych rebeliantów, którzy atakowali bazy i konwoje koalicji  oraz porywali ludzi. W dystrykcie Gelan zatrzymano poszukiwanego przez siły ISAF groźnego rebelianta Mumina, w dystrykcie Moqur ujęto mułłę Ramzana, podczas wymiany ognia poległ inny kluczowy przywódca talibski mułła Maum, komendant lokalnej siatki rebelianckiej.

Jednym z ostatnich sukcesów dowodzonego przez oficera Zadaniowego Zespołu Bojowego  było zatrzymanie 12 marca w dystrykcie Gelan Abdula Haq – terrorysty będącego na liście priorytetowych celów sił ISAF (tzw. JPEL – Joint Prioritized Effects List) w Afganistanie. Był to kolejny terrorysta z listy JPEL, zatrzymany przez komandosów z Lublińca.

Uhonorowanie dowódcy TF-50 medalem Meritorious Service Medal to kolejne wyróżnienie dla żołnierzy z Lublińca od generała Davida Petraeusa. Głównodowodzący siłami ISAF w Afganistanie w specjalnym liście
w styczniu wyraził najwyższe uznanie dla TF-50 za przeprowadzone operacje specjalne realizowane wspólnie ze szkolonymi przez siebie policjantami afgańskimi. Osobiste podziękowania amerykański dowódca skierował do dowódcy Zadaniowego Zespołu Bojowego za operację, w czasie której przechwycono  i zniszczono kilkaset kilogramów materiałów wybuchowych  oraz kilkanaście gotowych improwizowanych urządzeń wybuchowych. Generał Petraeus ocenił tę operację jako „wspaniałą, która niewątpliwie ocaliła życie wielu ludziom".

Zadaniowy Zespół Bojowy z 1 Pułku Specjalnego Komandosów został skierowany do misji ISAF w 2010 roku. Narodowe dowodzenie zespołem realizuje dowódca Wojsk Specjalnych, dowodzenie operacyjne zespołem delegowano do dowódcy sił specjalnych ISAF. TF-50 operacje specjalne realizował we współdziałaniu z Zadaniowym Zespołem Bojowym wydzielonym z JW GROM, Służbą Kontrwywiadu Wojskowego, Służbą Wywiadu Wojskowego, Samodzielną Grupą Powietrzną oraz Afgańskimi Siłami Bezpieczeństwa. O komandosach z 1 PSK mówi się: „cisi i skuteczni”.

Wyróżniony dowódca zespołu ukończył Wyższą Szkołę Oficerską we Wrocławiu w 1997 roku. Służbę zawodową rozpoczął w 1 Pułku Specjalnym Komandosów. W latach 2007–2010 służył w Dowództwie Wojsk Specjalnych. Po 3-letniej kadencji w DWS powrócił do służby w 1 PSK na stanowisko dowódcy zespołu bojowego.

Zdjęcia: archiwum PSZ

 

dodaj komentarz

komentarze


Przyszłość „Łucznika”
Huta Częstochowa bliżej wojska
Wodny chrzest Borsuków
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Wraki w sonarze
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Adaptacja i realizm
Rzeźnik w rękach GROM-u
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Uczczono ofiary zamachu majowego
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Wojsko zaprasza rodziny
Ready for Every Scenario
Biało-czerwona na Monte Cassino
Bieg ku pamięci bohaterów
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Bez zmian w emeryturach
Armia testuje roboty do transportu
Terytorialsi zapraszają
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Bez schematów
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Od cyberkursu po mundurówkę
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Hornet czyli „polski Shahed”
Borsuk po słowacku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Groźny incydent w Libanie
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Specjalsi przeciw flocie cieni
Jest nowy szef BBN
NATO i USA o Iranie
Ostatni most
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
JW Agat: idziemy po młodych!
Wyścig Stalina
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Początek wielkiej historii
Borsuki zdały wodny egzamin
Syndrom Karbali
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Skrzydlaci komandosi
Nauki i nauczki z Afganistanu
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Czerwieńsze będą…
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wypadek w PKW UNIFIL
Symbol skupiający wiele znaczeń
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO