moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

21 grudnia – Dzień Pamięci o Poległych na Misjach

W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. Wybrano 21 grudnia, bo w tym dniu przypada rocznica śmierci pięciu polskich żołnierzy służących na misji w Afganistanie. Wszyscy służyli w 20 Bartoszyckiej Brygadzie Zmechanizowanej, najmłodszy miał 22, a najstarszy – 33 lata.

Przed pomnikiem poległych na misjach, który znajduje się na terenie Centrum Weterana w Warszawie, w niedzielę odbył się apel poległych i zapłonęły znicze. Podczas uroczystości padło wiele słów, że polegli na misjach żołnierze to nasi współcześni bohaterowie, a Dzień Pamięci będzie nam co roku przypominał o ofierze, jaką złożyli. Wojsko niestrudzenie przy różnych okazjach przypomina, że jesteśmy winni weteranom szacunek i wsparcie, że trzeba edukować opinię publiczną, żeby wiedziała, po co nasi żołnierze wyjeżdżają na misje i co tam robią. Wspomina tych, którzy oddali na służbie swe życie. Bo przecież człowiek żyje tak długo, jak trwa o nim pamięć.

21 grudnia ma służyć temu, by nie zatarła się pamięć o tych, którzy oddali życie na służbie. W zachowaniu tej pamięci pomagają różne inicjatywy, jak choćby wystawa w Centrum Weterana w Warszawie, która prezentuje portrety żołnierzy poległych na misji w Iraku i Afganistanie. Sylwetki żołnierzy, którzy zginęli na misjach, przedstawione są także na stronach internetowych resortu obrony narodowej. Pomysł utworzenia takiej galerii zrodził się w 2007 roku. Chciano w ten sposób uczcić pamięć 73 bohaterów. Dziś galeria liczy 120 nazwisk.

21 grudnia ma być także dniem zadumy nad najwyższą ofiarą, jaką czasem składają żołnierze, przelewając krew na krańcach świata. Dla rodzin poległych to trudny czas, bo zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Zewsząd płyną radosne życzenia, rozbrzmiewają kolędy, a przy stole pozostaje puste miejsce. Dla rodzin nie jest ono tylko symbolem, przypomina o bolesnej stracie i pustce, której nie da się wypełnić. Dlatego to takie ważne, abyśmy pamiętali o nich.

To były pierwsze centralne obchody Dnia Pamięci, dotychczas uroczystości upamiętniające poległych kolegów organizowały jednostki wojskowe. W innych państwach taki dzień ustanowiony był już dawno. Państwem o najdłuższej tradycji w upamiętnianiu poległych żołnierzy są Stany Zjednoczone. Tradycja obchodów Dnia Pamięci Narodowej (Memorial Day) zrodziła się po wojnie secesyjnej (1861–65), w której armia Unii, czyli północnych stanów, walczyła z konfederatami z Południa. Początkowo święto nazywano Decoration Day, jako że najpopularniejszą formą honorowania pamięci poległych żołnierzy było ozdabianie ich grobów kwiatami. W 1971 roku Kongres Stanów Zjednoczonych proklamował Memorial Day jako święto narodowe i ustalił jego datę na ostatni poniedziałek maja.

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów praktykowanych na Wyspach Brytyjskich jest noszenie znaczka czerwonego maku z okazji przypadającego 11 listopada tzw. Remembrance Day, czyli Dnia Pamięci. Maki są symbolem krwi przelanej przez żołnierzy. Tego dnia odbywają się liczne uroczystości, a Brytyjczycy dwuminutową chwilą ciszy czczą pamięć tych, którzy oddali swe życie za wolność. Ten dzień jest nie tylko wyrazem oddania hołdu poległym, ale także solidarności z żołnierzami. Trudno spotkać wówczas Brytyjczyka, który na znak pamięci o ofiarach nie ma przypiętego do ubrania znaczka kwitnącego maku.

W Niemczech pamięć o poległych żołnierzach czczona jest w drugą niedzielę przed adwentem, gdy obchodzony jest Dzień Żałoby Narodowej. Niemcy oddają wówczas hołd ofiarom dwóch wojen światowych i nazizmu, a także poległym żołnierzom Bundeswehry.

Małgorzata Schwarzgruber , dziennikarka „Polski Zbrojnej”

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze

~Emil URAN
1450715160
CHWAŁA BOHATEROM CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
52-C6-B4-46

Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Barwy walki
Sandhurst: końcowe odliczanie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Zachować właściwą kolejność działań
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży wschodniej flanki NATO
Front przy biurku
Ramię w ramię z aliantami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO on Northern Track
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna na detale
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strażacy ruszają do akcji
Głos z katyńskich mogił
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto stołecznego garnizonu
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Sprawa katyńska à la española
Przygotowania czas zacząć
Kadisz za bohaterów
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO na północnym szlaku
SOR w Legionowie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Italii, za wolność waszą i naszą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szpej na miarę potrzeb
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO