moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Orka, Wisła, Kruk – niebawem realizacja programów

Ministerstwo jest gotowe do negocjacji z Amerykanami na temat systemu obrony powietrznej „Wisła”. Prowadzi też rozmowy z Norwegią i Holandią w sprawie okrętów podwodnych oraz kończy kolejny etap postępowania na zakup śmigłowców uderzeniowych „Kruk”. Czesław Mroczek, wiceszef MON, podsumował obecny etap realizacji planu modernizacji armii.

Na dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami Czesław Mroczek i gen. Adam Duda, szef Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej, mówili o programach operacyjnych na zakup sprzętu i uzbrojenia. Przypomnieli, że resort prowadzi ze Stanami Zjednoczonymi rozmowy o zakupie systemu obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu „Wisła”. – MON kończy właśnie prace nad konfiguracją systemu oraz określa szczegóły pakietu logistycznego i szkoleniowego. Pracują nad tym dwa zespoły. Jeszcze w październiku przekażemy Amerykanom nasze propozycje – powiedział wiceminister Mroczek.

Pod koniec kwietnia tego roku rząd zdecydował, że system obrony powietrznej będą tworzyć amerykańskie zestawy Patriot. Polska do 2025 roku chce mieć osiem takich baterii. Dwie z nich miałyby trafić do kraju w ciągu trzech lat od podpisania umowy. Jak zaznaczył Mroczek, umowa z rządem USA na dostawę baterii Patriot oraz towarzysząca jej umowa offsetowa mogą zostać podpisane do końca 2016 roku. – Na razie jednak nic nie jest przesądzone. Wszystko zależy od wyniku negocjacji – zaznaczył.

Przedstawiciele MON poinformowali też, że niebawem resort obrony przystąpi do drugiego etapu dialogu technicznego w sprawie zakupu śmigłowców uderzeniowych o kryptonimie „Kruk”, które zastąpią wysłużone Mi-24. – Wysłaliśmy niedawno dodatkowe zapytanie techniczne do czterech potencjalnych partnerów. Rozmowy będą prowadzone do końca listopada – powiedział gen. Duda. Dodał, że resort chce kupić od 16 do 30 śmigłowców uderzeniowych. – Przewidujemy zakup maszyn dla dwóch eskadr – podał gen. Duda. Podpisanie umowy w tej sprawie jest planowane na koniec 2017 roku.

Zgodnie z planem przebiega też realizacja programu modernizacji marynarki wojennej. Minister Mroczek przypomniał o dwóch zwodowanych już okrętach: patrolowcu „Ślązak” i niszczycielu min „Kormoran”. Dodał, że resort prowadzi rozmowy z Holendrami oraz Norwegami o wspólnym zakupie okrętów podwodnych, które mają być wyposażone w pociski manewrujące. – Oba te państwa są zainteresowane projektem. Natomiast Polska i Norwegia wymieniają informacje o swoich działaniach związanych z planami zakupu okrętów podwodnych – podkreślił wiceminister. Dodał, że zakup tych jednostek razem z Norwegią pozwoliłby obniżyć koszty. Pierwszy okręt podwodny w ramach programu „Orka” miałby wejść do służby w 2020 roku.

Jeszcze w listopadzie ma też zostać podpisana umowa na zakup dwóch odrzutowych, małych samolotów pasażerskich do przewozu najważniejszych osób w państwie. W przetargu chce wziąć udział sześć firm. Resort obrony planuje również zakup dwóch średnich samolotów, które zastąpią Embraery. Umowa na czarter tych maszyn wygasa w 2017 roku. Zakup dwóch małych samolotów pasażerskich dla VIP-ów to jeden z elementów przyjętego przez rząd w 2014 roku planu na rzecz bezpieczeństwa państwa.

Edyta Żemła

autor zdjęć: Marek Świerczyński

dodaj komentarz

komentarze

~Kris
1443812160
Jasny gwint, sądziłem że nawet te 30 śmigłowców uderzeniowych jest groteskowe, a oni chcą zmniejszyć tę ilość do 16, a finalnie pewnie będzie może 24. Cóż, za armię wzięli się księgowi, będziemy mieli sprzęt na paradę.
8E-40-E3-B8
~Katol - Lajkonik
1443681180
Mamy ok 1000 BWP-1. Jak są tak dobre kupcie jeszcze 1000. Podobnie jak su-22. Dobre kupować.
FF-6C-B3-6A
~Katol - Lajkonik
1443680520
Ja to bym kupi 12 okrętów podwodnych na Bałtyk za 24 mld zł każdy po 6 torped. Ruskie by zemdleli ... . Nazwałbym je : ORP "Orzeł" ; ORP "Orzeł" Mielizna, ORP "Orzeł" Tallin; ORP "Orzeł" Ucieczka ; ORP "Orzeł" nic nie zatopił ; ORP "Orzeł" szkoda kasy. Jako alternatywę ; ORP "Orzeł" płytki bałtyk, ORP "Orzeł" gdzie tu się skryć; ORP "Orzeł" dokąd uciekać; ORP "Orzeł" dajcie wsparcie lotnicze .. .
FF-6C-B3-6A
~as
1443626220
Taaaaaaaak !!!!! ..... na wode w basenie nie mają i juz emeryci marynarze nie moga korzystac z basenu na Flocie a tu atomowce chca miec !!
48-39-32-FA
~sorbi
1443622440
"resort chce kupić od 16 do 30 śmigłowców uderzeniowych. – Przewidujemy zakup maszyn dla dwóch eskad" Widział ktoś kiedyś dwie eskadry uzbrojone w 16 śmigłowców???? 8 sztuk na eskadrę? Opowiadajcie te baje lemingom albo sześciolatkom , które wysłaliście na siłę do szkół !!!!!!! A w rzeczywistości będzie pewnie taka , że jak wygrają wybory ,to jedną eskadrę zlikwidują.
98-0E-24-00
~sorbi
1443622020
Im bliżej wyborów , tym więcej podsumowań. I znowu mowa-trawa. 8 lat rządów i jeszcze ze śmigłowcami wielozadaniowymi się nie uporali. Ale jak mogli je zakupić ,skoro co roku kanibalizowali budżet MON na setki milionów złotych . A kiedy w 2013r skroili grubo ponad 3mld 200mln zł, to znowu musieli wszystko przęciągać ,kręcić i lawirować (OP -Eskadra F-16, Kormorany, MIeczniki, kolejne Spajki itp,itd) . WYbory się zbliżają i znowu przedwyborcza agit kiełbasa. Jak wygrają wybory i skroją MON-owi "trochę" kasy (MInisterstwo Finansów ogłosiło deficyt na 2016r. rekordowym poziomie 56mld zł (coś chyba koło tego), to znowu trzeba będzie komuś zabrać ,aby realizować obietnice np. przyjąć "uchodźców" A skąd zabiorą? Ano najlepszym chłopcem do bicia jest MON, a ministrowie Finansów PO (np były Wincent Rostowski) specjalistami od kreatywnej księgowości !! Niech opowiadają te bajki sześciolatkom , które na siłę wysłali do szkół, albo lemingom, a nie ludziom choć trochę interesującym się polityką i obronnością.
98-0E-24-00

Wioślarze i triatlonistka na podium
 
Na straży nieba
Pytania o europejską tarczę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Abramsy w pętli
Pierwszy polski technik AH-64
Skrzydła IT dla cyberwojsk
NATO na północnym szlaku
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Zapraszamy na Festiwal
Husarz na straży nieba
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Rajd ku czci saperów
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sztuka ochrony zabytków
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojna w świętym mieście, epilog
Gry wojenne w szkoleniu
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Uwaga, transformacja!
Polki pobiegły po srebro!
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Wielka droga” dostępna online
Armia Andersa w operacji „Honker”
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Po przeprawie ruszyli do walki
Ameryka daje wsparcie
Układ nerwowy Mieczników
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
Bohater odtrącony
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wiosenna burza nad Estonią
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Treningi z wojskiem wracają
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wojskowe Oscary przyznane!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pierwsi na oceanie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO