Ministerstwo jest gotowe do negocjacji z Amerykanami na temat systemu obrony powietrznej „Wisła”. Prowadzi też rozmowy z Norwegią i Holandią w sprawie okrętów podwodnych oraz kończy kolejny etap postępowania na zakup śmigłowców uderzeniowych „Kruk”. Czesław Mroczek, wiceszef MON, podsumował obecny etap realizacji planu modernizacji armii.
Na dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami Czesław Mroczek i gen. Adam Duda, szef Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej, mówili o programach operacyjnych na zakup sprzętu i uzbrojenia. Przypomnieli, że resort prowadzi ze Stanami Zjednoczonymi rozmowy o zakupie systemu obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu „Wisła”. – MON kończy właśnie prace nad konfiguracją systemu oraz określa szczegóły pakietu logistycznego i szkoleniowego. Pracują nad tym dwa zespoły. Jeszcze w październiku przekażemy Amerykanom nasze propozycje – powiedział wiceminister Mroczek.
Pod koniec kwietnia tego roku rząd zdecydował, że system obrony powietrznej będą tworzyć amerykańskie zestawy Patriot. Polska do 2025 roku chce mieć osiem takich baterii. Dwie z nich miałyby trafić do kraju w ciągu trzech lat od podpisania umowy. Jak zaznaczył Mroczek, umowa z rządem USA na dostawę baterii Patriot oraz towarzysząca jej umowa offsetowa mogą zostać podpisane do końca 2016 roku. – Na razie jednak nic nie jest przesądzone. Wszystko zależy od wyniku negocjacji – zaznaczył.
Przedstawiciele MON poinformowali też, że niebawem resort obrony przystąpi do drugiego etapu dialogu technicznego w sprawie zakupu śmigłowców uderzeniowych o kryptonimie „Kruk”, które zastąpią wysłużone Mi-24. – Wysłaliśmy niedawno dodatkowe zapytanie techniczne do czterech potencjalnych partnerów. Rozmowy będą prowadzone do końca listopada – powiedział gen. Duda. Dodał, że resort chce kupić od 16 do 30 śmigłowców uderzeniowych. – Przewidujemy zakup maszyn dla dwóch eskadr – podał gen. Duda. Podpisanie umowy w tej sprawie jest planowane na koniec 2017 roku.
Zgodnie z planem przebiega też realizacja programu modernizacji marynarki wojennej. Minister Mroczek przypomniał o dwóch zwodowanych już okrętach: patrolowcu „Ślązak” i niszczycielu min „Kormoran”. Dodał, że resort prowadzi rozmowy z Holendrami oraz Norwegami o wspólnym zakupie okrętów podwodnych, które mają być wyposażone w pociski manewrujące. – Oba te państwa są zainteresowane projektem. Natomiast Polska i Norwegia wymieniają informacje o swoich działaniach związanych z planami zakupu okrętów podwodnych – podkreślił wiceminister. Dodał, że zakup tych jednostek razem z Norwegią pozwoliłby obniżyć koszty. Pierwszy okręt podwodny w ramach programu „Orka” miałby wejść do służby w 2020 roku.
Jeszcze w listopadzie ma też zostać podpisana umowa na zakup dwóch odrzutowych, małych samolotów pasażerskich do przewozu najważniejszych osób w państwie. W przetargu chce wziąć udział sześć firm. Resort obrony planuje również zakup dwóch średnich samolotów, które zastąpią Embraery. Umowa na czarter tych maszyn wygasa w 2017 roku. Zakup dwóch małych samolotów pasażerskich dla VIP-ów to jeden z elementów przyjętego przez rząd w 2014 roku planu na rzecz bezpieczeństwa państwa.
autor zdjęć: Marek Świerczyński
komentarze