moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojna na Atlantyku

Na okrętach przemierzył Azję, Afrykę i obie Ameryki. „Burza nad Atlantykiem” to jedno z najbardziej znanych dzieł marynisty, Andrzeja Perepeczko.

Drugi tom wznowionej „Burzy nad Atlantykiem” kompleksowo omawia działania wojenne na Oceanie Atlantyckim i morzach przyległych podczas II wojny światowej. Opisuje m.in. ewakuację aliantów spod Dunkierki, szczytowy okres potęgi U-bootów oraz bratobójczą walkę sprzymierzonych o francuską flotę.

Andrzej Perepeczko podczas swej służby na okrętach odwiedził Afrykę, obie Ameryki i Azję. W dorobku ma wiele książek o tematyce marynistycznej. „Burza nad Atlantykiem” to jedna z pozycji o walkach toczonych na akwenach. Wznowienie wydane po 15 latach od pierwszego wydania wymagało uaktualnienia i uzupełnienia tekstu. Zadania podjął się ksiądz Wawrzyniec Markowski, który w swoich wcześniejszych badaniach zajmował się między innymi historią marynarki wojennej ZSRR i Floty Bałtyckiej. Wznowiona seria składa się z 6 tomów. Do księgarń właśnie trafił drugi z nich.

Pierwszy tom opowiadał o okresie od wybuchu II wojny światowej do czasu niemieckiej inwazji na Norwegię. Drugi zabiera czytelnika w militarno-morską podróż od czerwca 1940 roku do maja 1941 roku, kiedy walka o panowanie na wodzie rozpoczęła się na dobre, a utrzymanie szlaków komunikacyjnych stało się kluczowe dla aliantów i państw osi. Treść została podzielona na dwie części, z czego pierwsza opisuje m.in. wydarzenia czerwcowe, kiedy do wojny na Morzu Śródziemnym - wraz ze swoją dość liczną i nowoczesną flotą – włączyły się Włochy. Jest także rozdział o ofensywie niemieckich U-Bootów, które po zakończeniu walk w Norwegii zostały częściowo odwołane z Morza Północnego i Norweskiego, a następnie skierowane na Atlantyk, gdzie odnosiły liczne sukcesy.

Druga część to głównie wydarzenia z drugiego półrocza 1940 roku, a wśród nich – operacja „Catapult”, walki o francuską Afrykę zachodnią, czy dalszy ciąg Bitwy o Atlantyk. W publikacji poza przedstawieniem suchych faktów, znajdują się również osobiste wspomnienia uczestników tych zmagań. Drugi tom kończy się statystycznym podsumowaniem pierwszych 16 miesięcy wojny na morzu.

Andrzej Perepeczko, Wawrzyniec Markowski, „Burza nad Atlantykiem”, t. 2, Wydawnictwo Oskar, 2015

Książkę można zamówić przez stronę wydawnictwa.

Piotr Zarzycki

autor zdjęć: Wydawnictwo Oskar

dodaj komentarz

komentarze


Pasja i fart
Ochrona w gotowości
Antydronowa DIANA w Polsce
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Mała Orka?
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Zmiany kadrowe na szczycie PGZ-etu
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Marynarz w koreańskim tyglu
Alert gotowości dla żołnierzy WOT-u
Adaptacja i realizm
Groźny incydent w Libanie
Moja Karbala
Francuzi zbudują satelitę dla MON-u
Logistyczna rewolucja w Opolu
Pierwsze szkolenie Legionu Medycznego
Nowy BWP potrafi onieśmielić
Syndrom Karbali
Od cyberkursu po mundurówkę
Pirania zdała egzamin
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Wojsko testuje systemy antydronowe
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Bądź bezpieczny w sieci
Fińska armia luzuje rygory
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Miecz w ręku NATO
Zbrodnia bez kary
Były żołnierz WOT-u z zarzutami szpiegostwa
Na pierwszej linii wojny i pokoju
Twarde na poligonie
Misja zdrowie, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć
NATO i USA o Iranie
Armia na kryzys
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Debata o bezpieczeństwie
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Początek wielkiej historii
Rosomaki na lądzie i morzu
Pierwsze loty
Nieszczęśliwy wypadek na strzelnicy
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Chunmoo trafią do Gostynina
Architekci pola walki
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
„Kryzys” na AWL-u
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Wypadek w PKW UNIFIL
Psiakrew, harmata!
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Ruszyły Wojskowe Targi Służby i Pracy
Zbrodnia i kłamstwo
Grzmoty zamiast Goździków
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Kolejne SSR dla Wojska Polskiego
Wielkie serce K9

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO