moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani z całego świata spotkali się w Sopocie

Generał bryg. Stanisław Woźniak został wiceprezydentem Światowej Federacji Weteranów. Wyboru dokonano podczas odbywającego się w Sopocie 28. Zgromadzenia Ogólnego Federacji. Polska po raz pierwszy w historii była gospodarzem spotkania tej najstarszej międzynarodowej organizacji zrzeszającej kombatantów wojennych. W pięciodniowym kongresie wzięło udział prawie 200 weteranów z całego świata.


Do Sopotu przyjechali delegaci z 45 krajów, m.in. z: Australii, Egiptu, Algierii, Sudanu, Kongo, Hiszpanii, Bułgarii, Czarnogóry, Danii, Tajwanu, Francji i Wielkiej Brytanii. Na tym forum Polskę reprezentowały cztery organizacje. Przewodniczy im gen. bryg. w st. spocz. Stanisław Woźniak, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. W obradach wzięli udział także przedstawiciele Centrum Weterana oraz Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.

– Polska po raz pierwszy zorganizowała zgromadzenie tej jedynej międzynarodowej organizacji zrzeszającej kombatantów z większości krajów świata. Należą do niej ci, którzy walczyli podczas II wojny światowej oraz weterani późniejszych konfliktów, między innymi biorący udział w misjach stabilizacyjnych, pokojowych i prowadzonych współcześnie wojnach – mówi Jan Stanisław Ciechanowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, które jest współorganizatorem kongresu.

Delegaci spotykali się na obradach plenarnych i debatowali w ramach ustalonych wcześniej komisji do spraw kobiet, Afryki, Azji i Pacyfiku oraz Europy. Rozmawiali także o weteranach misji w Iraku i Afganistanie, sporo uwagi poświęcając również problemom spowodowanym przez stres bojowy, czyli PTSD. – Podczas sesji plenarnych omawiano system opieki nad weteranami w różnych krajach. Problemy, z jakimi borykają się organizacje skupiające weteranów, na przykład w krajach afrykańskich, bywają naprawdę poważne – dodaje płk Leszek Stępień, dyrektor Centrum Weterana. – Dodatkową wartością takich spotkań jest także integracja środowiska – dodaje.

Delegaci ustalali plan działania Federacji na kolejne lata, omawiali również kwestie finansowe organizacji. – Misją Federacji jest łączenie ludzi z różnych części świata. Nawet jeśli jej członkowie podczas wojny występowali przeciwko sobie, to dziś w ramach tej organizacji mogą współpracować. Po co? Bo ich doświadczenia są cenne. Służą udzielaniu pomocy wszystkim kombatantom i weteranom, osobom poszkodowanym i ich rodzinom – mówi Witold Kortyka ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Jego organizacja rozważa przystąpienie do Światowej Federacji Weteranów. – Gdyby do tego doszło, to nasza siła przebicia byłaby większa. Moglibyśmy prowadzić działania pomocowe i rehabilitacyjne na poziomie międzynarodowym. Stowarzyszenie musi jednak pozyskać sponsora, który opłacałby roczną składkę członkowską w wysokości 1000 euro – dodaje.

Podczas obrad jednogłośnie zdecydowano, że gen. Stanisław Woźniak zostanie wiceprezydentem Światowej Federacji Weteranów i przewodniczącym Stałego Komitetu do Spraw Europy Światowej. – Nasza Federacja jest nazywana „małym ONZ”. Mamy duży wpływ na system opieki nad weteranami na całym świecie. Rekomendujemy rządom rozwiązania w tej sprawie – mówi gen. Woźniak. – Jestem dumny, że zostałem nominowany na to stanowisko przez większość krajów Europy – dodaje nowy wiceprezydent Federacji.

Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Weteranów zakończyło obrady 4 września.


Światowa Federacja Weteranów powstała w 1950 roku, a jej siedziba mieści się w Paryżu. Jest to największa międzynarodowa organizacja kombatancka działająca pod patronatem ONZ. Zajmuje się m.in. doradzaniem władzom państwowym, jak mogą pomagać swoim weteranom. Dzięki niej poszczególne kraje zaczęły uznawać za kombatantów i weteranów uczestników operacji pokojowych oraz stabilizacyjnych ONZ i NATO.

ŚFW skupia 172 stowarzyszenia kombatanckie z 96 państw. Do głównych celów Federacji należą: walka o zabezpieczenie i egzekwowanie praw weteranów i ofiar wojny, promowanie wartości pokoju, wspieranie integracji społecznej weteranów i zapewnienie im odpowiedniej opieki medycznej, podtrzymywanie i pogłębianie więzi w gronie międzynarodowej społeczności weteranów.

Do Światowej Federacji Weteranów należą cztery polskie organizacje: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej; Związek Inwalidów Wojennych RP, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

dodaj komentarz

komentarze


Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
 
„Avenger” na Monte Cassino
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lista trupich główek
Liban uznany za strefę działań wojennych
Skromny początek wielkiej wojny
Mocny sygnał od NATO
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Offset dla „Wisły”
Pierwszy skok
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Roszady personalne w PGZ-ecie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Cud w Trewirze
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Lekcje z frontu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Bruksela przed szczytem
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Invictus w zimowym stylu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Szef MON-u w Brukseli
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Air Show ’25 – do zobaczenia
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
W rezerwie pasywnej będą oceny
Dobrowolsi – czas start!
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Abramsy pod dobrą opieką
Rusza kwalifikacja wojskowa
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Którą drogą do armii?
Nowy szef CWCR
Eurofightery znowu w Polsce
Nowoczesna łączność dla armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Zachód przeciwko „korsarzom”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwójny Półmaraton Komandosa
Wojna o porządek świata
Spadochroniarze na Podlasiu
Śnieg może być groźną bronią
Ślubowanie kadetów OPW
Zamiana po włosku
Zielone światło dla Barbary
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rakietowy szach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO