moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Senat o połączeniu wojskowych Agencji

Czy żołnierze powinni mieć prawo do samodzielnego określania tego, za jaki okres służby należy im się odprawa mieszkaniowa? Pytanie takie wzbudziło najwięcej emocji podczas posiedzenia Senackiej Komisji Obrony Narodowej. Senatorowie omawiali dziś ustawę łączącą w jedną instytucję Wojskową Agencję Mieszkaniową i Agencję Mienia Wojskowego.



Ustawa, która rozwiązuje dotychczasowe agencje i powołuje do życia nową instytucję (choć pod starym szyldem) – Agencję Mienia Wojskowego, została uchwalona przez Sejm na początku lipca. Teraz dokument trafił pod obrady Senatu. Na wtorkowej komisji obrony narodowej senatorowie omawiali zarówno same zapisy ustawy, jak i wątpliwości jakie zgłosiło Senackie Biuro Legislacyjne.

Wymagania wobec kadry kierowniczej

Prawnicy zwrócili uwagę, że w ustawie nie zapisano wymagań jakie muszą spełniać kandydaci na wiceprezesów Agencji oraz dyrektorów jej oddziałów regionalnych. To oznacza – jak zauważył senator Wojciech Skurkiewicz (PiS), przewodniczący komisji – że najwyższe funkcje w Agencji mogłyby pełnić osoby nie spełniające podstawowych kryteriów stawianych pracownikom na podobnych stanowiskach. W świetle przepisów przyjętych przez Sejm mogłyby to być np. osoby nie mające studiów. – To niewątpliwie trzeba uzupełnić. Zasady muszą być w takich przypadkach jasne. W ten sposób unikniemy sytuacji, że do Agencji trafią osoby niekompetentne ale z odpowiednimi znajomościami – przekonywał senator Bogdan Pęk (PiS). Zaproponował on by w ustawie znalazł się zapis, w którym będą wymienione kryteria stawiane osobom ubiegającym się o najwyższe stanowiska w Agencji. Była to jedyna poprawką, jaką senatorowie chcą wpisać do ustawy. Poprawkę musi jeszcze przegłosować cały Senat.

Jednak sprawą, która wzbudziła najwięcej kontrowersji była kwestia naliczania odpraw mieszkaniowych, jakie przysługują żołnierzom przechodzącym na emeryturę. Wysokość wypłaty zależy od tego, czy odchodzący ze służby żołnierz mieszka sam czy z rodziną. Jeśli jest samotny lub ma dorosłe dzieci (powyżej 25 roku życia) – odprawa mieszkaniowa jest niższa. Tymczasem dzięki nowym przepisom żołnierz będzie mógł wskazać dowolny termin – a więc także ten, podczas którego mieszkał z większą liczbą domowników. Dzięki temu wojskowy będzie mógł uzyskać wyższą odprawę. Te rozwiązania wzbudziły wątpliwości senackich prawników. Podobnie zresztą jak senatorów. – Nie może być tak, że ktoś kto jest rozwiedziony i nie mieszka już z dziećmi, dostaje odprawę tak wysoką jakby nadal dzielił mieszkanie z szóstką dzieci – przekonywał Bogdan Pęk.

Senatorowie chcieli wiedzieć jakie mogą być koszty przyjęcia takiego zapisu, lecz ani przedstawiciele ministerstwa finansów, ani obrony narodowej, nie mieli takich danych. – To jest bardzo trudne do wyliczenia ale zapewniam, że na tym rozwiązaniu korzystają obie strony. Wojsko, bo zatrzymuje fachowców i nie płaci wcześniejszych emerytur, oraz żołnierze bo nie muszą decydować się na wcześniejsze zwolnienie z wojska w obawie przed utrata odprawy mieszkaniowej – przekonywał płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów.
Ostatecznie senatorowie przychylili się do rozwiązania korzystnego dla wojskowych.

Co jeszcze się zmieni?

Ustawa ma wejść w życie 1 października tego roku. Likwidacja dwóch dotychczasowych agencji ma przynieść około 20 mln zł oszczędności. – Agencje nie będą się dublowały a Agencja Mienia Wojskowego będzie instytucją nowoczesną – zapewniał senatorów Maciej Jankowski, wiceminister obrony narodowej.

Zadania AMW będą niemal takie same jak dotychczasowych agencji (głównie zarządzaniem mienia przekazanego przez wojsko). Z jednym wyjątkiem – nowa Agencja będzie miała „uprawnienia do sprzedaży towarów i usług o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, także za granicą”. Słowem, zyska prawo do handlu bronią. 

– Współczesny rynek uzbrojenia zmienił się w ten sposób, że kupujący broń nie chcą już rozmawiać z producentami ale wolą z rządem. Agencja Mienia Wojskowego będzie mogła oferować sprzęt używany, wycofany z wojska ale także nowy. Oczywiście wszystko odbywałoby się za zgodą szefa MON – mówił gen. Włodzimierz Nowak, dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON. Uzyskane w ten sposób pieniądze będą zasilać fundusz modernizacyjny.

AMW będzie zajmowała się także przechowywaniem i obrotem materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Do jej zadań będzie należeć m.in. przejmowanie i nabywanie mienia oraz obrót nim, remontowanie budynków i lokali mieszkalnych, budowanie domów.

JT

autor zdjęć: Wikimedia

dodaj komentarz

komentarze


Szwedzi z Piorunami
Together on the Front Line and Beyond
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Kierunek Rumunia
Zimowi podhalańczycy
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
Litwa stawia na poligony
Ostatnia minuta Kutschery
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Outside the Box
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Pies pomaga walczyć z PTSD
Zmiana warty na wschodniej granicy
To nie mogło się udać, ale…
Partnerstwo Polski i Litwy
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Obiekty ze Wschodu nad Polską. Wojsko wprowadziło ograniczenia
GROM szkoli przyszłych operatorów
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
„Ratownik” o krok bliżej
Kursy podoficerskie po nowemu
Medal Honoru dla Ollisa
Na styku zagrożeń
HIMARS-y w Rumunii
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
Partnerstwo daje siłę
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Kolejne Husarze prawie gotowe
Oko na Bałtyk
Terytorialsi konstruktorami dronów
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Sprawdzili się na macie i w ringu
Premier wojenny
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Maj polskich żywych torped
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Medycyna pod ostrzałem
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Są zarzuty dla zatrzymanego pracownika MON-u
Co nowego w przepisach?
Zatrzymanie pracownika MON-u
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Gladius wzmacnia armię
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Ferie z wojskiem
Nowy starszy podoficer w SGWP
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Podwyżki coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO