moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Senat o połączeniu wojskowych Agencji

Czy żołnierze powinni mieć prawo do samodzielnego określania tego, za jaki okres służby należy im się odprawa mieszkaniowa? Pytanie takie wzbudziło najwięcej emocji podczas posiedzenia Senackiej Komisji Obrony Narodowej. Senatorowie omawiali dziś ustawę łączącą w jedną instytucję Wojskową Agencję Mieszkaniową i Agencję Mienia Wojskowego.



Ustawa, która rozwiązuje dotychczasowe agencje i powołuje do życia nową instytucję (choć pod starym szyldem) – Agencję Mienia Wojskowego, została uchwalona przez Sejm na początku lipca. Teraz dokument trafił pod obrady Senatu. Na wtorkowej komisji obrony narodowej senatorowie omawiali zarówno same zapisy ustawy, jak i wątpliwości jakie zgłosiło Senackie Biuro Legislacyjne.

Wymagania wobec kadry kierowniczej

Prawnicy zwrócili uwagę, że w ustawie nie zapisano wymagań jakie muszą spełniać kandydaci na wiceprezesów Agencji oraz dyrektorów jej oddziałów regionalnych. To oznacza – jak zauważył senator Wojciech Skurkiewicz (PiS), przewodniczący komisji – że najwyższe funkcje w Agencji mogłyby pełnić osoby nie spełniające podstawowych kryteriów stawianych pracownikom na podobnych stanowiskach. W świetle przepisów przyjętych przez Sejm mogłyby to być np. osoby nie mające studiów. – To niewątpliwie trzeba uzupełnić. Zasady muszą być w takich przypadkach jasne. W ten sposób unikniemy sytuacji, że do Agencji trafią osoby niekompetentne ale z odpowiednimi znajomościami – przekonywał senator Bogdan Pęk (PiS). Zaproponował on by w ustawie znalazł się zapis, w którym będą wymienione kryteria stawiane osobom ubiegającym się o najwyższe stanowiska w Agencji. Była to jedyna poprawką, jaką senatorowie chcą wpisać do ustawy. Poprawkę musi jeszcze przegłosować cały Senat.

Jednak sprawą, która wzbudziła najwięcej kontrowersji była kwestia naliczania odpraw mieszkaniowych, jakie przysługują żołnierzom przechodzącym na emeryturę. Wysokość wypłaty zależy od tego, czy odchodzący ze służby żołnierz mieszka sam czy z rodziną. Jeśli jest samotny lub ma dorosłe dzieci (powyżej 25 roku życia) – odprawa mieszkaniowa jest niższa. Tymczasem dzięki nowym przepisom żołnierz będzie mógł wskazać dowolny termin – a więc także ten, podczas którego mieszkał z większą liczbą domowników. Dzięki temu wojskowy będzie mógł uzyskać wyższą odprawę. Te rozwiązania wzbudziły wątpliwości senackich prawników. Podobnie zresztą jak senatorów. – Nie może być tak, że ktoś kto jest rozwiedziony i nie mieszka już z dziećmi, dostaje odprawę tak wysoką jakby nadal dzielił mieszkanie z szóstką dzieci – przekonywał Bogdan Pęk.

Senatorowie chcieli wiedzieć jakie mogą być koszty przyjęcia takiego zapisu, lecz ani przedstawiciele ministerstwa finansów, ani obrony narodowej, nie mieli takich danych. – To jest bardzo trudne do wyliczenia ale zapewniam, że na tym rozwiązaniu korzystają obie strony. Wojsko, bo zatrzymuje fachowców i nie płaci wcześniejszych emerytur, oraz żołnierze bo nie muszą decydować się na wcześniejsze zwolnienie z wojska w obawie przed utrata odprawy mieszkaniowej – przekonywał płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów.
Ostatecznie senatorowie przychylili się do rozwiązania korzystnego dla wojskowych.

Co jeszcze się zmieni?

Ustawa ma wejść w życie 1 października tego roku. Likwidacja dwóch dotychczasowych agencji ma przynieść około 20 mln zł oszczędności. – Agencje nie będą się dublowały a Agencja Mienia Wojskowego będzie instytucją nowoczesną – zapewniał senatorów Maciej Jankowski, wiceminister obrony narodowej.

Zadania AMW będą niemal takie same jak dotychczasowych agencji (głównie zarządzaniem mienia przekazanego przez wojsko). Z jednym wyjątkiem – nowa Agencja będzie miała „uprawnienia do sprzedaży towarów i usług o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa, także za granicą”. Słowem, zyska prawo do handlu bronią. 

– Współczesny rynek uzbrojenia zmienił się w ten sposób, że kupujący broń nie chcą już rozmawiać z producentami ale wolą z rządem. Agencja Mienia Wojskowego będzie mogła oferować sprzęt używany, wycofany z wojska ale także nowy. Oczywiście wszystko odbywałoby się za zgodą szefa MON – mówił gen. Włodzimierz Nowak, dyrektor Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON. Uzyskane w ten sposób pieniądze będą zasilać fundusz modernizacyjny.

AMW będzie zajmowała się także przechowywaniem i obrotem materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Do jej zadań będzie należeć m.in. przejmowanie i nabywanie mienia oraz obrót nim, remontowanie budynków i lokali mieszkalnych, budowanie domów.

JT

autor zdjęć: Wikimedia

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
 
Optyka dla żołnierzy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO on Northern Track
Kolejne FlyEle dla wojska
Barwy walki
Sprawa katyńska à la española
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strażacy ruszają do akcji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ocalały z transportu do Katynia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Na straży wschodniej flanki NATO
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zachować właściwą kolejność działań
Prawda o zbrodni katyńskiej
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Szpej na miarę potrzeb
Święto stołecznego garnizonu
Zbrodnia made in ZSRS
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO na północnym szlaku
Zmiany w dodatkach stażowych
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
V Korpus z nowym dowódcą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Front przy biurku
Szarża „Dragona”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Odstraszanie i obrona
Ramię w ramię z aliantami
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO