moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kategoria „A” najbardziej pożądana

Około 240 tysięcy osób otrzyma w przyszłym roku wezwanie na kwalifikację wojskową. Od lat większości badanych zależy na uzyskaniu kategorii „A”, oznaczającej brak przeciwwskazań do służby. – Przydaje się podczas starań o pracę, także w innych formacjach mundurowych – tłumaczy mjr Sławomir Roman, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu.


Od sześciu lat nie ma obowiązkowej służby wojskowej, a mimo to tysiące młodych mężczyzn i kobiet co roku dostaje z armii wezwania do powiatowych komisji lekarskich. Często budzi to ich obawy, bo nie wiedzą po co.

Mjr Sławomir Roman: Choć obowiązek odbywania zasadniczej służby wojskowej został zawieszony, to kwalifikacja nadal jest obowiązkowa. Armia musi przecież wiedzieć, kto – w razie zagrożenia państwa – jest zdolny do jego obrony. Zbieramy informacje o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji właśnie do służby w wojsku.

Na czym polega kwalifikacja wojskowa?

Najpierw wciągamy wytypowane osoby do ewidencji wojskowej. Potem obowiązkowo oceniamy stan zdrowia osoby stawiającej się przed komisją. Nie ma się jednak czego obawiać, to zwykłe badanie i wywiad lekarski. Osoba jest ważona, mierzona, badany jest jej słuch, wzrok i ciśnienie. Lekarze sprawdzają też na przykład to, czy ma wady postawy. Jeśli mają wątpliwości co do stanu zdrowia danej osoby, to mogą ją skierować na specjalistyczne badania lekarskie.

I koniec?

Prawie. Osobę wezwaną czeka jeszcze rozmowa z przedstawicielem wojskowego komendanta uzupełnień. To on decyduje o nadaniu jej kategorii wojskowej i ewentualnym przeznaczeniu tej osoby do jednej z form powszechnego obowiązku obrony RP. Może to być obrona cywilna lub czynna służba wojskowa, na przykład w ramach służby przygotowawczej. Każda wezwana osoba otrzymuje książeczkę wojskową, a po 14 dniach z urzędu jest przenoszona do rezerwy. Na tym cała sprawa się kończy.

Zatem każdy wezwany otrzymuje kategorię w postaci „literki” oznaczającej jego zdolność do służby. Kiedy istniała obowiązkowa służba zasadnicza, wiele osób chciało się od niej wymigać i zabiegało o kategorię D, czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju. Uzyskiwała ją nawet połowa! A dziś, gdy armia jest zawodowa, podobno najbardziej pożądana jest kategoria „A”, oznaczająca brak przeciwwskazań do służby. Ogromna zmiana.

To prawda. Dziś nikt nie wymyśla chorób, żeby na siłę uniknąć wojska. Bo też nigdy nie wiadomo, kiedy ta kategoria może się przydać. Sporo młodych ludzi myśli racjonalnie i wiedzą, że nawet jeśli nie wstąpią do wojska na stałe, to uzyskana przez nich kategoria może być brana pod uwagę przy staraniach o pracę, na przykład w innych formacjach mundurowych. W praktyce wygląda to tak, że osoby uznane za zdolne do czynnej służby wojskowej, czyli posiadające kategorię „A”, zostają przeniesione do rezerwy. Tym samym mają uregulowany stosunek do służby wojskowej. Ale też potem, jeśli zechcą związać się z mundurem na dłużej, mają do tego otwartą drogę.

Przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 1 lutego i potrwa do 29 kwietnia. Kiedy będą znane daty kwalifikacji w poszczególnych województwach i powiatach?

Terminy ogłaszają wojewodowie w porozumieniu ze starostami. Obwieszczenia w tej sprawie z reguły ukazują się w połowie stycznia. Ale osoby zobowiązane do stawiennictwa otrzymują też odpowiednio wcześniej imienne wezwanie z informacją o terminie i miejscu przeprowadzenia kwalifikacji oraz dokumentach, które powinny ze sobą zabrać. Te ostatnie to między innymi dokument tożsamości, świadectwo szkoły oraz ewentualna dokumentacja medyczna.

Obowiązek stawienia się przed komisją lekarską obejmie około 240 tysięcy osób, głównie mężczyzn urodzonych w 1997 roku. Ale chyba nie tylko?

Weryfikacją objęci zostaną też panowie urodzeni w latach 1992–1996, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, bo z różnych względów, głównie zdrowotnych, nie poddali się wcześniej kwalifikacji. Wezwanie dostaną także m.in. tegoroczne absolwentki szkół medycznych, weterynaryjnych i psychologicznych. Na terenie administrowanym przez naszą komendę przed komisjami obowiązkowo stawić się będzie musiało około 5700 osób.

A co się dzieje, jeśli osoba wezwana się nie zgłosi?

Kwalifikacja dla osób wskazanych jest obowiązkowa, muszą o tym pamiętać. Za niestawienie się na komisję grozi grzywna lub wręcz ograniczenie wolności. Niestety młodzi ludzie nie zawsze dokładnie czytają pouczenia znajdujące się na wezwaniach. Co roku przypominamy, że jeśli ktoś nie może stawić się przed komisją z ważnych powodów, na przykład choroby lub wyjazdu, musi zawiadomić o tym wójta lub burmistrza. Wtedy bez problemu można przełożyć termin badań.

Wojsko co roku czeka też na ochotników, którzy ukończyli 18 lat i nie mają orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a chcą ją mieć. Dużo takich osób się zgłasza?

Sporo, my w 2014 roku mieliśmy nawet 25 kobiet ochotniczek, które zgłosiły się na badania lub do kwalifikacji wojskowej.

Czy podczas najbliższej kwalifikacji będziecie zachęcać do wstąpienia w szeregi armii?

Zawsze wtedy przedstawiamy ofertę ochotniczych form służby wojskowej. Zainteresowani otrzymują wskazówki, co należy zrobić, żeby wstąpić do wojska. Od 2010 roku liczba zgłaszających się osób systematycznie wzrasta. Corocznie to około 500 ochotników. Są wśród nich zarówno ci, którzy deklarują podjęcie służby przygotowawczej, ale też osoby zamierzające ubiegać się o powołnie do służby kandydackiej, czyli o miejsce na studiach wojskowych.

rozmawiała Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze

~JackGiers
1453890660
Panie Majorze proszę naciskać na P 1 (płk. Gaja) w sprawie zmiany zapisu Rozporządzenia SG z 1992 roku, o zamianie kat. A3 na D dla żołnierzy ZSW którzy chcą ochotniczo służyć RP w ramach pododdziałów Obrony Terytorialnej WP. To jest przepis łamiący zapisy konstytucyjne art. 85.
F2-79-89-4B

Out of the Shadow
 
Polski dzień strzelania w Rumunii
Najdłuższa noc
Ostre strzelanie w Świętoszowie
W WIM-ie otwarto nowoczesną klinikę urologii
O 200 OPW więcej na nowy rok szkolny
Sokół czuwa w Tatrach
Unijna pomoc dla Ukrainy
Ekspresowa pomoc
Misja: obronić Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
PGZ rośnie w siłę
IPN zidentyfikował kolejne 20 ofiar totalitaryzmów
„Sokół” wylądował
Porozumienie Sikorski-Stalin
„Pług” idzie na śmierć
Jubileuszowy i rekordowy Maraton Komandosa
Żołnierze wojsk rakietowych i artylerii świętują
Narodziny polskich sił morskich
Abramsy jadą na ukraiński front
Zwycięstwo bez zwycięstwa
Wiara bez wiedzy
Fiński debiut w Sojuszu
Więcej pieniędzy na wojskowe mundury
Wojsko Polskie ma nowych oficerów
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom
Pierwszy polski Homar
Polka najlepsza w finale Pucharu Świata
Szef MON-u o planach obrony kraju
Wszystkie Pilice w wojsku
Ferie z WOT? Zapisy już trwają
Wojska specjalne dostały kolejne Black Hawki
PKW Orlik gotowy na misję
Zanim wyruszą do Bagdadu
Ostatni lot płk Skarżyńskiego
Panczenistka i szpadzistka na podium Pucharu Świata
Zawiszacy na manewrach u sąsiadów
Terytorials na etacie
PKW Orlik już w Estonii
Sportowcy CWZS-u czekają na wasze głosy
Podchorążowie świętują
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Orka po koreańsku
Kolejna dostawa FA-50 dla wojska
Wyższe diety dla przeciwlotników i radiotechników
Zielony talizman Polaków
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Saperzy na wschodzie Polski
Futsal na zakończenie rywalizacji
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Realia, a nie teoria
Uwolnić zakładników
32 krążki pływaków-żołnierzy
Polsko-koreańskie rozmowy
Kolejne zakupy dla wojska
Operacja NATO przy granicy z Rosją
JEF, czyli odpowiedź dla Rosji
Jest nowy rząd, ale bez zmian w MON-ie
Dodatkowe świadczenie dla przyszłych kierowców wojskowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO