moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rekompensaty dla pracodawców rezerwistów

Pracodawca, którego pracownik – rezerwista został powołany na ćwiczenia wojskowe, może ubiegać się o zwrot kosztów spowodowanych nieobecnością zatrudnionego. We wniosku może uwzględnić nawet wydatki na przeszkolenie lub niezbędne badania lekarskie nowego pracownika. Od dziś obowiązują nowe przepisy dotyczące rekompensat dla pracodawców.


Nowe zasady wypłacania pieniężnych świadczeń pracodawcom zatrudniającym żołnierzy rezerwy z nadanym przydziałem kryzysowym wprowadziła ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP, która weszła w życie 1 sierpnia 2014 roku. Teraz resort obrony narodowej przygotował szczegółowe przepisy w tej sprawie i znowelizował stare, obowiązujące od 2010 roku, rozporządzenie dotyczące rekompensat. Zmienione rozporządzenie ministra obrony narodowej weszło w życie 2 lipca, a określa m.in. sposób obliczania oraz tryb wypłaty świadczenia rekompensującego.

– Zgodnie z nazwą ma ono zrekompensować koszty pracodawcy wynikające z tego, że jego pracownik będący żołnierzem rezerwy nie jest obecny w pracy, ponieważ został powołany na wojskowe ćwiczenia lub do pełnienia okresowej służby wojskowej – wyjaśnia płk Leszek Jankowiak, szef Zespołu do spraw Profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP. Chodzi tu między innymi o zwrot wydatków poniesionych na przeszkolenie nowego pracownika, któremu powierzono zastępstwo na zajmowanym przez żołnierza rezerwy stanowisku. Także kosztów przeprowadzenia badań lekarskich lub psychologicznych nowego pracownika przed objęciem przez niego posady lub wydatków na ubezpieczenie związane ze specyfiką wykonywanego zawodu.

Wniosek – po zakończeniu ćwiczeń

O rekompensatę pracodawca może ubiegać się po zakończeniu ćwiczeń wojskowych przez swojego pracownika. Podstawą do wypłaty pieniędzy będzie zaświadczenie dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz pozostaje na przydziale kryzysowym, o czasie odbywania ćwiczeń. Żeby jednak uzyskać owo zadośćuczynienie strat, pracodawca musi złożyć odpowiedni wniosek. Pisemnie albo w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem ePUAP. We wniosku muszą zostać wskazane m.in.: czas, za który naliczono koszty, a także poszczególne wydatki wynikające z nieobecności pracownika w pracy. Załącznikami do wniosku mogą być np. uwiarygodnione kopie, wypisy lub wydruki z ksiąg rachunkowych.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami na złożenie tych wszystkich dokumentów pracodawcy mają więcej czasu: 90 dni, a nie jak wcześniej – 30 od dnia zwolnienia żołnierza z ćwiczeń. Udogodnieniem jest też to, że mogą złożyć te dokumenty u szefa sztabu wojskowego właściwego dla siedziby swojej firmy. Wcześniej musieli je przekazać szefowi wojewódzkiego sztabu wojskowego właściwego dla siedziby jednostki, do której powołanie dostał pracownik – dodaje płk Jankowiak.

Zwrot pieniędzy

Kwotę świadczenia, tak jak wcześniej, ustalał będzie szef wojewódzkiego sztabu wojskowego. Przy wyliczaniu rekompensaty będzie brany pod uwagę czas od dnia powołania rezerwisty do czynnej służby wojskowej aż do jego zwolnienia.

W jaki sposób będzie obliczana kwota do zwrotu? – Koszty wskazane we wniosku pracodawcy dzielone będą przez liczbę dni na przykład wojskowych ćwiczeń. Obliczona w ten sposób kwota mnożona będzie przez liczbę dni uznanych za dni odbywania ćwiczeń wojskowych lub pełnienia okresowej służby wojskowej. To będzie kwota do zwrotu – tłumaczy ppłk Witold Kostrzewa, starszy specjalista w Zespole.

Nie zawsze jednak pracodawca będzie mógł liczyć na zwrot wszystkich poniesionych w tym czasie kosztów. – Może się bowiem zdarzyć, że będą one bardzo wysokie. Stąd przepisy ustalają też maksymalną wysokość rekompensaty – dodaje ppłk Kostrzewa.

W praktyce kwota dziennych kosztów nie będzie mogła przekroczyć 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w miesiącu poprzedzającym termin powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych. Jego wysokość ogłasza prezes Głównego Urzędu Statystycznego. W maju 2015 roku wyniosło ono 4002,16 zł. Wcześniej współczynnik ustalający maksymalną wysokość rekompensaty był mniej korzystny, bo wynosił 1/30.

Rozporządzenie zostało ogłoszone 18 czerwca. Wchodzi w życie 2 lipca.

Od 2009 roku na ćwiczenia wojskowe powoływani byli wyłącznie ochotnicy. Od 2013 roku są one obowiązkowe dla rezerwistów.  W ubiegłym roku wojsko przeszkoliło ok. 7 tysięcy żołnierzy rezerwy. W tym roku limit jest większy – pięciodniowe ćwiczenia może odbyć do 21,6 tys., a dziesięciodniowe – około 10,8 tys. rezerwistów. Do końca roku w wojskowych ćwiczeniach rotacyjnych może wziąć udział maksymalnie 20 tysięcy żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych mających przydziały kryzysowe.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. 11 LDKPanc

dodaj komentarz

komentarze


Sprawa katyńska à la española
 
Barwy walki
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
SOR w Legionowie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Przygotowania czas zacząć
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Głos z katyńskich mogił
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojna w świętym mieście, epilog
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
Strażacy ruszają do akcji
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szarża „Dragona”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gunner, nie runner
Kadisz za bohaterów
NATO on Northern Track
Zachować właściwą kolejność działań
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Italii, za wolność waszą i naszą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto stołecznego garnizonu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Charge of Dragon
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ramię w ramię z aliantami
Wojna na detale
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Front przy biurku
Kolejne FlyEle dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO