moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Manewry powietrzne pod znakiem orła

Ponad 1500 żołnierzy oraz 50 samolotów i śmigłowców weźmie udział w rozpoczynających się dziś ćwiczeniach „Eagle Talon-Ramstein Guard”. Na polskim niebie będzie można zobaczyć m.in. wielozadaniowe polskie i amerykańskie F-16, myśliwce MiG-29, transportowce, amerykańskie latające cysterny KC-135 oraz brytyjski samolot walki elektronicznej DA-20. Ćwiczenia potrwają tydzień.

Podniebne manewry będą się odbywać nad Polską oraz nad południową częścią Morza Bałtyckiego. – W tym roku w „Eagle Talon-Ramstein Guard” bierze udział rekordowa liczba żołnierzy i samolotów. W przedsięwzięcie zaangażowanych będzie ponad 1500 wojskowych oraz 50 różnego rodzaju statków powietrznych. Większość ćwiczących to Polacy, ale szkolą się z nami także żołnierze amerykańscy i Brytyjczycy – mówi gen. bryg. pil. Włodzimierz Usarek, dowódca Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego i jednocześnie kierownik ćwiczeń.

Wystartują z Dęblina, Powidza…

Poza COP-DKP do ćwiczeń są przygotowane także ośrodki dowodzenia i naprowadzania w Bydgoszczy i Krakowie, 1 Ośrodek Radioelektroniczny w Grójcu, jednostki radiotechniczne, pododdziały obrony przeciwlotniczej oraz bazy lotnicze w całej Polsce. W powietrze wzbiją się śmigłowce Mi-24, Mi-17 i W-3 Sokół, polskie i amerykańskie samoloty F-16, polskie samoloty MiG-29, Su-22 i TS-11 Iskra oraz transportowce C-130 Herules i C-295M CASA. Zadania będą wykonywać także amerykańskie tankowce KC-135 oraz brytyjski samolot walki elektronicznej DA-20. Maszyny będą startować z baz lotniczych w Dęblinie, Malborku, Łasku i Powidzu, i lądować w nich, w a w przypadku śmigłowców – także na niektórych poligonach.

Ćwiczenia są testem systemu obrony powietrznej podczas symulowanego lokalnego konfliktu zbrojnego. Żołnierze będą musieli poradzić sobie także w sytuacji, gdy przeciwnik zastosuje zakłócenia elektroniczne. – Każdego dnia będą rozgrywane inne epizody. Na ich podstawie zostanie dokonana ocena, w jakim stopniu dowództwa są przygotowane do planowania, dowodzenia i kierowania łączoną operacją obronną na terenie kraju – wyjaśnia kpt. Karol Kawerski z Centrum Operacji Powietrznych.

Wyzwanie dla polskich lotników

Jedno z najważniejszych zadań podczas ćwiczeń „Eagle Talon-Ramstein Guard” ma do wykonania właśnie COP-DKP. To stamtąd piloci dostają rozkazy, zanim wzbiją się w powietrze. Żołnierze w Centrum i w podległych ośrodkach dowodzenia i naprowadzania przez całą dobę obserwują na monitorach polską przestrzeń powietrzną. Sprawdzają, czy śmigłowce i samoloty poruszają się zgodnie z wyznaczonymi planami lotów.

Jakie zadanie maja do wykonania podczas ćwiczeń? Wojsko nie chce zdradzić szczegółów scenariusza, wiadomo jednak, że żołnierze będą walczyć podczas symulowanego konfliktu zbrojnego, patrolować przestrzeń powietrzną, wspierać wojska lądowe, wykonywać akcje przechwytywania innych samolotów. Będą musieli także poradzić sobie z atakiem powietrznym na cele na ziemi.

Zadania będą trudne, ponieważ w tegorocznych manewrach „Eagle Talon” piloci będą ćwiczyć loty w dużych ugrupowaniach, nawet 30 samolotów.

Ćwiczenia „Eagle Talon” odbywają się od 2010 roku (wcześniej nosiły nazwę „Fruit Fly”). W tym roku połączono dwa treningi: „Eagle Talon” i „Ramstein Guard”, które odbywały się dotąd niezależnie. Te ostatnie lotnicze manewry przeprowadzano cyklicznie w ramach ćwiczeń walki elektronicznej NATO NEWFIP (NATO Electronic Warfare Force Integration Programme). Głównym celem programu jest przygotowanie żołnierzy z jednostek należących do Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej NATO do działania w warunkach zakłóceń elektronicznych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Na straży nieba
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
W obronie wschodniej flanki NATO
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zmiany w dodatkach stażowych
Pytania o europejską tarczę
Polska wiktoria na Monte Cassino
Układ nerwowy Mieczników
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ameryka daje wsparcie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Śladami ojca
Gry wojenne w szkoleniu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Flota Bayraktarów w komplecie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Orzeł dla bohaterów
Bohater odtrącony
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Rajd ku czci saperów
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Abramsy w pętli
Polki pobiegły po srebro!
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Krwawa noc pośród puszczy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
„Pierwsza Drużyna” na start
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pierwsi na oceanie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wojskowe Oscary przyznane!
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
I zdobyliśmy!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO