moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Manewry powietrzne pod znakiem orła

Ponad 1500 żołnierzy oraz 50 samolotów i śmigłowców weźmie udział w rozpoczynających się dziś ćwiczeniach „Eagle Talon-Ramstein Guard”. Na polskim niebie będzie można zobaczyć m.in. wielozadaniowe polskie i amerykańskie F-16, myśliwce MiG-29, transportowce, amerykańskie latające cysterny KC-135 oraz brytyjski samolot walki elektronicznej DA-20. Ćwiczenia potrwają tydzień.

Podniebne manewry będą się odbywać nad Polską oraz nad południową częścią Morza Bałtyckiego. – W tym roku w „Eagle Talon-Ramstein Guard” bierze udział rekordowa liczba żołnierzy i samolotów. W przedsięwzięcie zaangażowanych będzie ponad 1500 wojskowych oraz 50 różnego rodzaju statków powietrznych. Większość ćwiczących to Polacy, ale szkolą się z nami także żołnierze amerykańscy i Brytyjczycy – mówi gen. bryg. pil. Włodzimierz Usarek, dowódca Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego i jednocześnie kierownik ćwiczeń.

Wystartują z Dęblina, Powidza…

Poza COP-DKP do ćwiczeń są przygotowane także ośrodki dowodzenia i naprowadzania w Bydgoszczy i Krakowie, 1 Ośrodek Radioelektroniczny w Grójcu, jednostki radiotechniczne, pododdziały obrony przeciwlotniczej oraz bazy lotnicze w całej Polsce. W powietrze wzbiją się śmigłowce Mi-24, Mi-17 i W-3 Sokół, polskie i amerykańskie samoloty F-16, polskie samoloty MiG-29, Su-22 i TS-11 Iskra oraz transportowce C-130 Herules i C-295M CASA. Zadania będą wykonywać także amerykańskie tankowce KC-135 oraz brytyjski samolot walki elektronicznej DA-20. Maszyny będą startować z baz lotniczych w Dęblinie, Malborku, Łasku i Powidzu, i lądować w nich, w a w przypadku śmigłowców – także na niektórych poligonach.

Ćwiczenia są testem systemu obrony powietrznej podczas symulowanego lokalnego konfliktu zbrojnego. Żołnierze będą musieli poradzić sobie także w sytuacji, gdy przeciwnik zastosuje zakłócenia elektroniczne. – Każdego dnia będą rozgrywane inne epizody. Na ich podstawie zostanie dokonana ocena, w jakim stopniu dowództwa są przygotowane do planowania, dowodzenia i kierowania łączoną operacją obronną na terenie kraju – wyjaśnia kpt. Karol Kawerski z Centrum Operacji Powietrznych.

Wyzwanie dla polskich lotników

Jedno z najważniejszych zadań podczas ćwiczeń „Eagle Talon-Ramstein Guard” ma do wykonania właśnie COP-DKP. To stamtąd piloci dostają rozkazy, zanim wzbiją się w powietrze. Żołnierze w Centrum i w podległych ośrodkach dowodzenia i naprowadzania przez całą dobę obserwują na monitorach polską przestrzeń powietrzną. Sprawdzają, czy śmigłowce i samoloty poruszają się zgodnie z wyznaczonymi planami lotów.

Jakie zadanie maja do wykonania podczas ćwiczeń? Wojsko nie chce zdradzić szczegółów scenariusza, wiadomo jednak, że żołnierze będą walczyć podczas symulowanego konfliktu zbrojnego, patrolować przestrzeń powietrzną, wspierać wojska lądowe, wykonywać akcje przechwytywania innych samolotów. Będą musieli także poradzić sobie z atakiem powietrznym na cele na ziemi.

Zadania będą trudne, ponieważ w tegorocznych manewrach „Eagle Talon” piloci będą ćwiczyć loty w dużych ugrupowaniach, nawet 30 samolotów.

Ćwiczenia „Eagle Talon” odbywają się od 2010 roku (wcześniej nosiły nazwę „Fruit Fly”). W tym roku połączono dwa treningi: „Eagle Talon” i „Ramstein Guard”, które odbywały się dotąd niezależnie. Te ostatnie lotnicze manewry przeprowadzano cyklicznie w ramach ćwiczeń walki elektronicznej NATO NEWFIP (NATO Electronic Warfare Force Integration Programme). Głównym celem programu jest przygotowanie żołnierzy z jednostek należących do Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej NATO do działania w warunkach zakłóceń elektronicznych.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Ostrosz zamiast Mureny
Jest nowy szef BBN
Wypadek w PKW UNIFIL
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Gotowi na każdy scenariusz
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Borsuki zdały wodny egzamin
Armia testuje roboty do transportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bieg ku pamięci bohaterów
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
Początek wielkiej historii
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Kluczowe 30 dni
Przyszłość „Łucznika”
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Syndrom Karbali
Borsuk po słowacku
Desant na Bornholm
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Od cyberkursu po mundurówkę
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Specjalsi przeciw flocie cieni
SAFE staje się faktem!
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
Terytorialsi zapraszają
Rzeźnik w rękach GROM-u
Nauki i nauczki z Afganistanu
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Hornet czyli „polski Shahed”
NATO i USA o Iranie
Uczczono ofiary zamachu majowego
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Trzynasty Husarz w powietrzu
Przygotowania do lotu do Polski
Wojsko zaprasza rodziny
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Bez zmian w emeryturach
WAM coraz bliżej Łodzi
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Groźny incydent w Libanie
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Strykery w akcji
Więcej strzelnic w powiecie
Ostatni most
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Psy na… materiały wybuchowe
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Bez schematów
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Wyścig Stalina
Powrót WAM-u
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Adaptacja i realizm

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO