moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
25 lat Światowego Związku Żołnierzy AK

Jesteście sumieniem polskiej pamięci narodowej, najwspanialszą armią, jaką mieliśmy, która jest wzorem dla młodych ludzi, przypomina im o takich wartościach jak suwerenność i niepodległość – mówił Jan Stanisław Ciechanowski, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na konferencji z okazji 25-lecia Światowego Związku Żołnierzy AK.


Podczas konferencji nie tylko podsumowano 25-letnią historię Związku, ale także rozmawiano o przyszłości organizacji i o tym, jak włączyć w jego działalność młode pokolenie.

Polskę budujmy na etosie obowiązującym w AK

– Na kombatanckiej mapie Polski Armia Krajowa ma autorytet niepodważalny – mówił Jan Stanisław Ciechanowski. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych podziękował członkom Związku m.in. za upamiętnianie historii AK i Polskiego Państwa Podziemnego oraz pracę z młodzieżą. – Musimy silną, demokratyczną Polskę budować na takim etosie, jaki obowiązywał w Armii Krajowej – podkreślił minister Ciechanowski.

O historii Światowego Związku Żołnierzy AK, który jest największym w kraju stowarzyszeniem kombatanckim zrzeszającym byłych żołnierzy Armii Krajowej, mówił płk prof. Krzysztof Komorowski, wykładowca AON. Przypomniał, że Związek powstał podczas zjazdu, który odbył się 14–15 marca 1990 roku, z połączenia Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz organizacji kombatanckich na obczyźnie.

Organizacja zrzesza byłych żołnierzy AK oraz członków organizacji niepodległościowych, które kontynuowały jej walkę. Związek przyjmuje także, jako członków nadzwyczajnych, osoby wyznające ideały Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. – Naszym głównym celem jest obrona imienia i pamięci żołnierzy AK, wychowanie młodego pokolenia w poczuciu tożsamości narodowej oraz zapewnienie naszym członkom pomocy socjalnej i opieki medycznej – wyliczał prof. Mieczysław Szostek, wiceprezes Zarządu Głównego.

Organizacja zajmuje się także badaniem i upowszechnianiem polskiej historii. Z inicjatywy Związku m.in. powstał w Warszawie pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Ponadto powołana przez ŚZŻAK Fundacja Filmowa nakręciła blisko 30 filmów dokumentalnych o AK, a Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego stworzyła w gmachu PAST-y, gdzie mieści się siedziba Związku, ośrodek wiedzy historycznej.


Zmiana warty

Podczas obrad wiele czasu poświęcono dyskusji o przyszłości związku. – Nasi członkowie – kombatanci odchodzą nieuchronnie na wieczną wartę – mówił prof. Szostek. W chwili powstania związek liczył ponad 80 tys. członków, dziś jest ich niewiele ponad 12 tys. Spośród nich 7,5 tys. to byli żołnierze AK, pozostali to członkowie nadzwyczajni. – Wymaga to od nas zwiększania udziału w działalności organizacji młodych ludzi związanych ideowo z etosem AK, którzy będą nas powoli zastępować – stwierdził wiceprezes. Dodał, że wiąże się to ze stopniowym przekształcaniem ŚZŻAK ze związku kombatanckiego w organizację społeczną.

Wyrazem tych planów ma być uchwalony trzy lata temu na zjeździe Związku program „Kontynuacja”. – Jego istotą jest przekazywanie kolejnym pokoleniom etosu Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej – mówił prof. Jerzy Majkowski, prezes środowiska „Gustaw-Harnaś” ŚZŻAK.

Konferencja była też okazją do wręczenia odznaczeń. Jan Stanisław Ciechanowski uhonorował Jana Piątka Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez prezydenta RP za walkę o niepodległość oraz działalność społeczną. Natomiast medalami „Pro Patria” nadawanymi przez szefa UdSKiOR minister wyróżnił Fundację Filmową AK, Franciszka Chrostowskiego i Janusza Kamockiego. Uhonorowano ich za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Polski.

Podziemna armia

Armia Krajowa, konspiracyjna siła zbrojna Polskiego Państwa Podziemnego, działała w czasie II wojny na terenach okupacji niemieckiej i sowieckiej. Jej początkiem było powstanie 27 września 1939 roku Służby Zwycięstwu Polski. 13 listopada tego roku naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie gen. Władysław Sikorski powołał Związek Walki Zbrojnej opierający się na strukturach SZP. 14 lutego 1942 roku przemianowano go na Armię Krajową. Jej głównym zadaniem było prowadzenie oporu zbrojnego przeciwko okupantowi i przygotowanie ogólnokrajowego powstania. Latem 1944 roku siły AK liczyły ok. 390 tys. osób. Była to wówczas najsilniejsza armia podziemna w Europie. AK została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku rozkazem ostatniego komendanta gen. bryg. Leopolda Okulickiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
 
Rusza kwalifikacja wojskowa
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Szef MON-u w Brukseli
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Roszady personalne w PGZ-ecie
Eurofightery znowu w Polsce
Liban uznany za strefę działań wojennych
Abramsy pod dobrą opieką
Zamiana po włosku
Offset dla „Wisły”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rakietowy szach
Invictus w zimowym stylu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Avenger” na Monte Cassino
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Mocny sygnał od NATO
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Cud w Trewirze
Nowy szef CWCR
Podwójny Półmaraton Komandosa
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Bruksela przed szczytem
Zielone światło dla Barbary
Pierwszy skok
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Skromny początek wielkiej wojny
Jakie podwyżki dla żołnierzy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Tajna misja polskiej agentki
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Dobrowolsi – czas start!
Lekcje z frontu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Wojenny bohater na szubienicy
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Lista trupich główek
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Którą drogą do armii?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Śnieg może być groźną bronią
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wojna o porządek świata
Nowoczesna łączność dla armii
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO