moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jak wykorzystać byłego specjalsa

Czy w wojskach specjalnych można przyjąć rozwiązania, które umożliwiłyby korzystanie z doświadczeń byłych żołnierzy tych jednostek? To kwestia, o której warto pomyśleć szczególnie w kontekście tworzonego właśnie ośrodka szkoleniowego „COMMANDO” w Lublińcu – pisze mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński, były oficer JWK Lubliniec.

Nie każdy odchodzący do rezerwy żołnierz JW 4101, widzi się jako pracownik cywilnej firmy, instytucji publicznej czy w uniformie ochroniarza. Wielu z nich nie chce marnować tego co zdobyli podczas wieloletniej służby w siłach specjalnych. Chcieliby podzielić się zdobytym doświadczeniem, wiedzą i umiejętnościami.

Najlepszym sposobem na wykorzystanie doświadczenia byłych specjalsów byłoby stworzenie etatów instruktorów, pracowników cywilnych wojska w ośrodku szkoleniowym w JWK. Żołnierze rezerwy, którzy zostaliby pozytywnie zweryfikowani pod względem posiadanego doświadczenia oraz umiejętności „pedagogicznych” przez dowódcę jednostki, zostawaliby instruktorami ośrodka szkoleniowego stanowiąc personel podstawowy. To byłoby naturalne uzupełnienie kadry ośrodka.

Szkolenia np. strzeleckie, wysokogórskie czy taktyczne nie musiałyby angażować żołnierzy w czynnej służbie. Mogliby je prowadzić dawni żołnierze jednostki, tyle że jako cywilni instruktorzy. Byłaby to gwarancja, że przekazywana uczestnikom kursu wiedza jest na najwyższym poziomie. Szkoląc uczestników kursu „COMMANDO” byli żołnierze JWK wykorzystaliby swoje doświadczenie i umiejętności nabyte w Iraku, Afganistanie czy podczas niezliczonych poligonów, szkoleń i kursów. A dla uczestników obcowanie z byłymi żołnierzami JWK, którzy „wąchali proch” i z niejednego pieca chleb jedli, także stanowiłoby źródło wiedzy, której nie mogliby zdobyć nigdzie indziej. Jednocześnie sami instruktorzy podtrzymywaliby swoje umiejętności.

Specjalsi, którzy odchodzą z jednostek są skarbnicą bezcennej wiedzy. Warto zrobić wszystko, by doświadczenie starych „wiarusów” mogło się przełożyć na wysoki poziom wyszkolenia ich następców. W tym wypadku absolwentów kursu „COMMANDO”.

mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński
były oficer JWK

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1424075520
.. co tam komandosi. wystarczy deskę przy moście podpalić i już - miasto sparaliżowane, temat na wokandzie zamiast innych .. .
4B-26-E9-39

Trzymajcie kciuki za Biało-Czerwonych!
Abramsy zaparkowały u pancerniaków z Wesołej
Buzdygan Internautów – głosowanie
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
To nie mogło się udać, ale…
Kierunek Rumunia
Szwedzi z Piorunami
Polscy oficerowie obejmą prestiżowe stanowiska
Klucz do przyszłości
GROM szkoli przyszłych operatorów
„Horyzont” (dla) bezpieczeństwa
Żołnierze zdominowali zapaśniczą imprezę mistrzowską
Z Ustki do kosmosu
Rosyjskie inwestycje wojskowe na kierunku północnym
SAFE: szansa i wyzwanie dla zbrojeniówki
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Weterani razem przełamują bariery
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
ŻW zatrzymała operatora drona, który spadł na teren wojskowy
Medycyna pod ostrzałem
Premier wojenny
Maj polskich żywych torped
Ekstremalne zimowe nurkowanie
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Amerykanie zarobią na Duńczykach
Podwyżki coraz bliżej
„Ratownik” o krok bliżej
„Chcę być ładowniczym czołgu”
Bojowy duch i serce na dłoni
Zimowi podhalańczycy
Outside the Box
Zatrzymanie pracownika MON-u
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Dwa razy po 10 km ze zmianą nart
Nowy starszy podoficer w SGWP
Gladius wzmacnia armię
Partnerstwo daje siłę
Together on the Front Line and Beyond
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na styku zagrożeń
HIMARS-y w Rumunii
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Ojciec chrzestny bojowego wozu piechoty Borsuk
Antydronowa tarcza dla polskiego nieba
Są zarzuty dla zatrzymanego pracownika MON-u
Terytorialsi niosą pomoc po wypadku na torach
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Medal Honoru dla Ollisa
Terytorialsi konstruktorami dronów
Szef MON-u o wzmacnianiu NATO
Oko na Bałtyk
Sprawdzili się na macie i w ringu
Taniec na „Orle”
Mistrzyni schodzi ze ścianki
Invictus, czyli niezwyciężony
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Kolejne Husarze prawie gotowe
Czarne Pantery odsłaniają swoje tajemnice
Pracownik MON-u szpiegował – służby mają dowody
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Szef MON-u spotkał się z olimpijczykami w mundurach
Negocjacje w sprawie gruntów pod bazę śmigłowców
Bezzałogowa rewolucja u brzeskich saperów
Rusza kwalifikacja wojskowa 2026
Amunicja dla Pilicy i Rosomaków zamówiona
Co nowego w przepisach?
Ostatnia minuta Kutschery
Partnerstwo Polski i Litwy
Ferie z wojskiem
Ferie na poligonie, czyli zimowa próba charakteru

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO