moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Ślązak” stanie się naszą dumą


Mnie z pewnością łatwiej ocenić wodowanie techniczne okrętu patrolowego „Ślązak” z uwagi na kilka lat studiów w Akademii Marynarki Wojennej, a później kilkanaście lat służby w szeregach floty wojennej. Dzień oddania okrętu do służby w 2016 roku będzie świętem dla załogi, ale już dzisiaj jest to namacalny przykład sukcesywnej i rzetelnej realizacji programu modernizacji technicznej polskiej armii – pisze kmdr Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON.


Warto przede wszystkim pamiętać, że każdy okręt wojenny to kilkaset metrów integralnego polskiego terytorium. Jest on też samodzielną i w pełni samowystarczalną jednostką wojskową. Okręt nie musi mieć zaplecza, logistyki, wsparcia, łączności i wielu innych aspektów nowoczesnego pola walki. Nie musi także mieć lotniska lub koszar. Wszędzie, gdzie los każe służyć marynarzom, na pokładzie swojego okrętu będą jak u siebie w domu.

Dzień oddania okrętu „Ślązak” do służby w 2016 roku będzie z pewnością świętem dla załogi i każdego marynarza, ale już dzisiaj jest to namacalny przykład sukcesywnej i rzetelnej realizacji programu modernizacji technicznej polskiej armii, w tym Marynarki Wojennej RP, której fakt zaniedbania przez dziesiątki lat pod tym względem jest oczywisty. Wczoraj w gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej można było zobaczyć prawie 100 m nowoczesnej konstrukcji, która za kilkanaście miesięcy otrzyma nazwę i po raz pierwszy podniesie banderę wojenną.

Trudno na razie dyskutować z oponentami na temat oceny minionych lat. Ślimaczenie się programu korwety projektu 621 Gawron, później zawieszenie programu, a następnie zmiany przeznaczenia z korwety na okręt patrolowy – to są fakty. Moim zdaniem, „odgrzewanie” dziś tych argumentów w dyskusji nie ma sensu. O wiele racjonalniej będzie spojrzeć w przyszłość z perspektywy już wykonanej pracy, bez oceny jej zasadności czy realiów organizacyjnych. Trzeba by uwzględnić mnóstwo atrybutów wynikających z czasu i okoliczności ich występowania. Obecnie doceniona została potrzeba modernizacji marynarki wojennej. Są też na to odpowiednie środki. To jest moja perspektywa.

Okręt jest budowany w taki sposób, że jeśli w bliższej lub dalszej przyszłości okaże się, że jednak potrzebujemy agresywnej korwety, to można „Ślązaka” doposażyć w rakiety woda–woda, średniego zasięgu systemy woda–powietrze i odpowiednie środki elektroniczne. Konstrukcja na to pozwala, a zastosowane rozwiązania przewidują podobne modernizacje.

Miałem okazję obejrzeć okręt z wielu perspektyw: wnętrze, wyposażenie, systemy okrętowe. Nie ma się czego wstydzić. Zarówno obywatele Polski jako podatnicy i suwerenowie swojej marynarki wojennej, jak i stoczniowcy, inżynierowie i robotnicy, którzy okręt zbudowali, także mają powód do satysfakcji.

Dodam też na zakończenie, że zazdroszczę dwudziestce wybrańców z szeregów marynarki wojennej, już teraz tworzącej grupę organizacyjną nowej załogi, która wiosną 2016 roku obsadzi okręt i rozpocznie intensywne szkolenie. Serdecznie gratuluję dowódcy tego zespołu kmdr. ppor. Sebastianowi Kale tego wyróżnienia. W imieniu kolegów i własnym obiecuję, że będziemy się przyglądali, jak Pan radzi sobie z NASZYM okrętem.

kmdr Janusz Walczak
dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON

dodaj komentarz

komentarze

~jacek.cezary.t
1418942520
"Okręt jest budowany w taki sposób, że jeśli w bliższej lub dalszej przyszłości okaże się, że jednak potrzebujemy agresywnej korwety, to można „Ślązaka” doposażyć w rakiety woda–woda, średniego zasięgu systemy woda–powietrze i odpowiednie środki elektroniczne. Konstrukcja na to pozwala, a zastosowane rozwiązania przewidują podobne modernizacje". DRODZY decydenci . Budujmy okręty w Polsce. Do programów "MIECZNIK" i "CZAPLA" mamy ( według mnie ) bazowy kadłub . Cała reszta to dodatki , które jak pisze pan komandor można zainstalować w trakcie dalszej eksploatacji.
94-4E-E9-31
~Katol
1418818260
I co on zmieni ? Biorąc akwen do wielkości okręty mamy największy patrolowiec na świecie. Na Bałtyk jest potrzebna flota powietrzna.
4B-26-E9-39

Misja na rzecz zdrowia
Najdłuższa noc
Kto zostanie Asem Sportu?
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Gladiusy w Bursztynowej Dywizji
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Snowboardzistka i pływacy na medal
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Drony na wagę złota
Panczeniści na podium w Hamar
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Wojsko ma swojego satelitę!
Marynarz uratował turystkę w Tatrach
Combat 56 u terytorialsów
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
„Poradnik Bezpieczeństwa” już w drodze
Sojusznicza obrona
PE wzywa do utworzenia wojskowego Schengen
Dzień wart stu lat
Wojsko z nowym programem rozwoju
Piątka z czwartego wozu
Pancerniacy jadą na misję
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
Koniec bezkarności floty cieni?
Na tronie mistrza bez zmian
Szukali zaginionych w skażonej strefie
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Niebo pod osłoną
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Prezydent złożył życzenia żołnierzom
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Niebawem dostawy karabinków Grot A3
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Historyczna „Wisła”
Ciepły dom dla bohaterki od żołnierzy WOT z Małopolski
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Co wiemy o ukraińskim ataku na rosyjski okręt podwodny?
Plan na WAM
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Dziękujemy za waszą świąteczną służbę
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Grupa WB i Łukasiewicz łączą siły
Przygotowani na każdy scenariusz
Przełomowy czas dla WZL-2
Odpalili K9 Thunder
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Gdy ucichnie artyleria
Nowa ręka dla weterana
Symbol polsko-rumuńskiego braterstwa broni
Mundurowi z benefitami
Zdarzyło się w 2025 roku – I kwartał
Cyberwiedza to ich wkład w obronność
Pakiet umów na dostawy dla polskiego wojska
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
Noc na „pasku”
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Dyplomatyczna gra o powstanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO