moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914-2014

Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914-2014 to nowoczesna prezentacja stuletniej historii lotnictwa wojskowego, ukazana z perspektywy ziem polskich. Pokazuje nie tylko samoloty, ale również sylwetki pilotów i ich życie codzienne, którego nieodłącznym elementem była wszechobecna śmierć.


Ekspozycja Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie charakteryzuje się ciekawą i nowoczesną aranżacją oraz wykorzystaniem środków multimedialnych. W ramach projektu zaplanowano również wydarzenia, nawiązujące do tamtej epoki – pikniki lotnicze, przedsięwzięcia edukacyjne, np. lekcje dla szkół czy historyczna gra terenowa. To jedna z najciekawszych lotniczych imprez plenerowych w Polsce. Można zobaczyć takie unikatowe samoloty, jak łódź latająca Carskiej Marynarki Wojennej Grigorowicz M-15 i niemiecki samolot myśliwski LFG Roland D.VI. Będzie też brytyjski Sopwith Camel, na którym zestrzelono 11 wrogich maszyn, samoloty typu Albatros C.I, DFW C.V, LVG B.II, Halberstadt Cl.II, Aviatik C.III. To właśnie takimi maszynami latali polscy piloci u zarania II Rzeczpospolitej.


Atmosferę walk I wojny światowej na ziemi i w powietrzu poczuli widzowie już w dniu otwarcia wystawy – 27 lipca br. To wszystko odbyło się dzięki latającym replikom samolotów wielkiej wojny z Latającego Cyrku Martia Kindernaya oraz Grupie Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915. Nie zabrakło prezentacji i odczytów przygotowanych przez badaczy dziejów I wojny światowej. W powietrzu zaprezentowała się Grupa Akrobacyjna “Żelazny”.
W ramach projektu „Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914–2014”  odbędą się jeszcze dwukrotnie pokazy lotnicze:
– w Nowym Targu – 10 sierpnia br.
– Łososinie Dolnej – 17 sierpnia br.
Mieszkańcy Małopolski i turyści będą mogli zobaczyć w powietrzu latające i walczące ze sobą repliki samolotów z okresu I wojny światowej oraz z czasów pionierów lotnictwa. Pokazom w powietrzu będą towarzyszyły działania grup rekonstrukcyjnych odtwarzających frontową codzienność. Zobaczymy m.in. kuchnię polową, szpital frontowy, kino polowe oraz fragmenty umocnień.


Oryginalną oprawę ekspozycji tworzy powstały specjalnie na potrzeby projektu wielkoformatowy komiks. Jest on dziełem czołowego polskiego artysty, zajmującego się tematyką lotniczą i militarną – Jarosława Wróbla.

Więcej informacji: www.skrzydlawielkiejwojny.pl

„Polska Zbrojna” objęła imprezę patronatem medialnym.

PZ

autor zdjęć: Muzeum Lotnictwa Polskiego

dodaj komentarz

komentarze

~Godlerwski
1407155100
Wielka szkoda, że ekspozycja nie zawita do Warszawy choćby z okazji Święta Wojska Polskiego lub Święta Sił Powietrznych. Ekspozycja na Polu Mokotowskim, dawnym lotnisku wojskowym była by rewelacją przybliżającą historyczne korzenie tego co Wszyscy lubimy. Skoro w defiladzie 15 sierpnia można pokazywać czołg Renault FT to czemu nie te wspaniałe maszyny.
95-2B-08-77

Adaptacja i realizm
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Wyścig Stalina
Specjalsi przeciw flocie cieni
Uczczono ofiary zamachu majowego
Kluczowe 30 dni
Powrót WAM-u
Przyszłość „Łucznika”
Groźny incydent w Libanie
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Wypadek w PKW UNIFIL
Gotowi na każdy scenariusz
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Ostrosz zamiast Mureny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Desant na Bornholm
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Ostatni most
Nauki i nauczki z Afganistanu
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Jest nowy szef BBN
Bez schematów
Początek wielkiej historii
Rzeźnik w rękach GROM-u
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Bez zmian w emeryturach
SAFE staje się faktem!
Borsuki zdały wodny egzamin
Więcej strzelnic w powiecie
Terytorialsi zapraszają
Psy na… materiały wybuchowe
Syndrom Karbali
Przygotowania do lotu do Polski
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Wojsko zaprasza rodziny
NATO i USA o Iranie
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Borsuk po słowacku
WAM coraz bliżej Łodzi
Bieg ku pamięci bohaterów
Od cyberkursu po mundurówkę
Armia testuje roboty do transportu
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Hornet czyli „polski Shahed”
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Trzynasty Husarz w powietrzu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO