moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przyjęcie tradycji Kedywu przez ŻW

Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, gen. dyw. dr Mirosław Rozmus, oraz żołnierze Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej zapraszają na uroczystość przejęcia tradycji Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej przez Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.


Uroczystość wpisuje się w obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Rozpocznie się 29 lipca o godz. 12.00 na placu Krasińskich przy Pomniku Powstania Warszawskiego 1944 w Warszawie. Apel poprzedzi msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15 o godz. 10.30.

Organizatorzy zapraszają żołnierzy, byłych żołnierzy i pracowników Żandarmerii Wojskowej, kombatantów, weteranów, a także społeczność Warszawy.

Dzięki inicjatywie żołnierzy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie podjęto uchwałę w sprawie przejęcia dziedzictwa tradycji Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. dr Mirosław Rozmus, na wniosek komendanta OS ŻW w Warszawie, płk. Tomasza Połucha, zwrócił się do Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o wyrażenie zgody na przejęcie i kultywowanie dziedzictwa tradycji Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej przez OS ŻW w Warszawie.

Minister Obrony Narodowej zaakceptował ten wniosek, wydając Decyzję Nr 148/MON  z dnia 23.04.2014 r. regulującą przejęcie dziedzictwa tradycji przez Oddział Specjalny ŻW w Warszawie.
Ideą tego przejęcia jest zachowanie w pamięci chlubnych tradycji polskich pododdziałów specjalnych, wchodzących w struktury Armii Krajowej. Obie jednoski łączy podoby charakter wykonywanych zadań oraz wspólnota miejsca stacjonowania i działalności.

***

Kedyw, czyli Kierownictwo Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej, był wydzielonym pionem organizacyjnym AK. Powołany został rozkazem nr 84 Dowódcy Armii Krajowej gen. Stefana Roweckiego „Grota” z 22 stycznia 1943 roku w celu koordynowania działalności sabotażowo-dywersyjnej i partyzanckiej. Rozkaz ten nakazywał zorganizowanie zarówno w Komendzie Głównej, jak i w poszczególnych komendach komórek sztabowych o nazwie Kedyw (Kierownictwo Dywersji). Polecono również stworzenie odrębnej sieci szybkiej łączności z komendantami okręgów i obszarów.

Samodzielny Oddział Dyspozycyjny „A” (w skrócie zwany Kolegium „A”) powstał w marcu 1943 roku w wyniku połączenia warszawskich oddziałów dywersyjnych i grup sabotażowych, działających wcześniej w ramach Tajnej Organizacji Wojskowej. Oddział „A” początkowo nosił nazwę „Grupa Andrzeja” – od pseudonimu jego twórcy i pierwszego dowódcy, ppor. Józefa Rybickiego. W maju 1944 roku pojawiła się jego inna nazwa: Oddział Dyspozycyjny „A” – Kedyw-Kolegium.
Oddziały Kedywu zapisały swoją bohaterska kartę w czasie Powstania Warszawskiego, walcząc w ramach zgrupowania „Radosław”.

***

Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie został utworzony w 2004 roku na mocy Zarządzenia Nr 52/MON z dnia 22 września 2003 r. w sprawie utworzenia specjalistycznej jednostki organizacyjnej ŻW (Dz. Urz. MON 2003 r. Nr 15 poz. 162 z 17 października 2003 r.).
Utworzenie tego Oddziału było również wyjściem naprzeciw największemu zagrożeniu XXI wieku – terroryzmowi. Poza doskonale wyszkolonymi żołnierzami Wydziału Ochrony w strukturze Oddziału znalazło się również miejsce dla żołnierzy Wydziału Działań Specjalnych, którzy mieli wspierać swoich kolegów w zadaniach ochronnych oraz przygotowywać się do realizacji zadań związanych z fizycznym zwalczaniem terroryzmu w kraju, jak i poza jego granicami.
W 2006 roku Oddział został wyróżniony Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych. W tym samym roku otrzymał również sztandar – jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w Wojsku Polskim.

2 maja 2010 roku Marszałek Sejmu, wykonujący obowiązki Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisław KOMOROWSKI, wręczył na ręce Komendanta Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie Flagę Rzeczypospolitej Polskiej jako znak uosabiający Rzeczpospolitą Polską, symbol najwyższych wartości, sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy.  
W 2012 roku Oddział został wyróżniony wpisaniem nazwy i osiągnięć do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego” za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań ochronnych.
Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie jest specjalistyczną jednostką ŻW, bezpośrednio podległą Komendantowi Głównemu ŻW. Posiada szczególną specjalizację: wykonywanie zadań ochronnych wobec najważniejszych osób w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz działania antyterrorystyczne. Oddział jest wojskowym odpowiednikiem Biura Ochrony Rządu oraz policyjnych jednostek antyterrorystycznych.

„Polska Zbrojna” objęła uroczystość patronatem medialnym.

Więcej informacji: www.zw.wp.mil.pl

PZ

autor zdjęć: Żandarmeria Wojskowa

dodaj komentarz

komentarze


„Grand Quadriga ‘24”
 
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Pokazali bojowego ducha
Serwis K9 w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Podróż po AWACS-ie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
By Polska była bezpieczna
Cień atomowej zagłady
Honor weteranom misji!
Ameryka daje wsparcie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ratownicy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Mobilne dowodzenie
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przysięga w Limanowej
Ostatnia droga Pileckiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nie szpital, a instytut
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wszystkie misje AWACS-a
NATO on Northern Track
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Los infiernos picadores, czyli piekielni lansjerzy
„Pierwsza Drużyna” na start
Nowe zadania szefa SKW
„Ryś” z laserem
They Will Check The Training Results in Combat
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Piedimonte – samobójcza misja
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO