Figury żołnierzy wszystkich formacji wojsk alianckich i niemieckich z okresu II wojny światowej, repliki wiernie oddające oryginalne umundurowanie, oporządzenie, broń i detale obrazujące tamte realia to bohaterowie wystawy „Gabinet figur wojskowych”. Do tego świata miniatur – w nietypowej skali 1:6 – zaprasza od 15 lipca br. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Wystawa, zaaranżowana w formie gabinetu osobliwości – panoptikum, kunstkamera – adresowana jest do widza w każdym wieku. Do miłośników modelarstwa, i ale i tych, których ciekawi pasja rekonstruowania rzeczywistości w mikroskali. „Gabinet figur wojskowych” to także nawiązanie do świata popkultury, gdzie historia łączy się ze znanymi postaciami kina i polityki. Twarze figur żołnierzy często wzorowane są na twarzach aktorów, cała figura może więc dodatkowo kojarzyć się z postacią z filmu wojennego. Wytrawny widz dojrzy tu Jeana Reno, Bruce’a Willisa czy Toma Hanksa. Wśród 260 figur nie ma dwóch takich samych. Każda jest unikatowa.
Ekspozycja jest rezultatem ponad 25-letniej pasji modelarza i kolekcjonera Jacka Sułowskiego z Krakowa. Figury o wysokości 25-30 cm wykonane są z plastiku, żywicy i mają ruchome stawy kończyn, zginane tułowia. Dzięki temu mogą przybierać rozmaite postawy czy pozy. Mundury z sukna, dzianiny, skóry naturalnej i ekologicznej szyte są tak jak oryginalne – z pikowaniami, stębnowaniami, zapięciami na miniaturowe guziki, sprzączki, rzepy, troczki.
Oporządzenie i broń mogą wręcz zaskakiwać wiernością, z jaką naśladują oryginały. Broń ma ruchome części, można przeładowywać i wymieniać magazynki, w kaburach znajdują się pistolety, a w ładownicach magazynki. Składanie figur i ich ubieranie wymaga dużej dokładności, precyzji i cierpliwości. Miniaturowe guziki niełatwo jest zapiąć, a założenie oficerek okazuje się równie trudne jak w rzeczywistości, kiedy nie ma w pobliżu adiutanta…
Zwiedzający zobaczą również unikatową kolekcję figur z powstania listopadowego autorstwa Ireneusza Piecyka, figury wkomponowane w dioramę wojny siedmioletniej autorstwa Krzysztofa Plewako oraz modele wykonane przez członków KKM Szkwał oraz Koszalińskiego Plutonu Modelarskiego.
Wernisaż wystawy odbędzie się 15 lipca br. o godz. 18.00 w Sali Plafonowej Oddziału Historii Miasta, ul. Armii Krajowej 13. Muzeum Oręża Polskiego zaprasza zwiedzających do 30 września br. Więcej informacji: www.muzeum.kolobrzeg.pl
Partnerzy wystawy: Kołobrzeski Klub Modelarzy Szkwał, Koszaliński Pluton Modelarski.
„Polska Zbrojna” objęła wystawę patronatem medialnym.
autor zdjęć: Jacek Sułowski, Muzeum Oręża Polskiego
komentarze