moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstaje film o pułkowniku Pileckim

Chcemy, aby nasz film o życiu jednego z największych polskich bohaterów budził emocje i przemawiał do wszystkich pokoleń – mówi Bogdan Wasztyl ze Stowarzyszenia Auschwitz Memento. Fabularyzowany dokument o Witoldzie Pileckim, który uciekł z obozu Auschwitz, a wcześniej organizował w nim ruch oporu, ma być gotowy jesienią.


Główną rolę zagra Marcin Kwaśny, aktor stołecznego Teatru Kwadrat. – To dla mnie ogromne wyróżnienie. Pilecki był patriotą przez duże P, bohaterem o olbrzymim harcie i pogodzie ducha, który całe swoje życie poświęcił służbie wolnej Polsce – stwierdza aktor.

W filmie o pułkowniku realizatorzy wykorzystają m.in. nagrane już rozmowy z jego dziećmi – Zofią Pilecką-Optułowicz i Andrzejem Pileckim. Uzupełnią je sceny fabularne, nad którymi prace ruszą 13 maja. Jak zdradza Bogdan Wasztyl, zdjęcia będą kręcone m.in. w dworku Tetmajerów pod Nowym Targiem, przypominającym rodzinny majątek Pileckich w Sukurczach na Białorusi, i w Oświęcimiu.

Film jest finansowany ze zbiórki publicznej. 1500 darczyńców wpłaciło blisko 180 tysięcy złotych. – Pełny koszt filmu szacujemy na około 200 tys. zł, jednak zgromadzona kwota wystarczy już na zakończenie zdjęć – podają realizatorzy. Choć zbiórka formalnie została zakończona, wciąż można wpłacać pieniądze za pośrednictwem strony projektpilecki.pl.

Zdjęcia potrwają do połowy czerwca, a godzinny dokument ma być gotowy na jesieni tego roku. Będzie go można obejrzeć w TVP i na otwartych pokazach w polskich miastach. Możliwe, że także w Internecie. – Chcemy dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców – stwierdza Bogdan Wasztyl.

– Chcemy pokazać płk. Pileckiego jako człowieka, oficera i obywatela, który walczył i pracował dla kraju – tłumaczy reżyser i scenarzysta filmu Mirosław Krzyszkowski. Filmowiec współpracował już ze Stowarzyszeniem Auschwitz Memento nad dokumentem o historii oddziału AK „Sosienki", walczącego w pobliżu Auschwitz.

Stowarzyszenie zrealizowało też kilka innych historycznych filmów, m.in. o spotkaniu byłych więźniów Auschwitz z pomagającymi im mieszkańcami Oświęcimia oraz wyprawie członków zespołu rockowego Forteca śladami ucieczki Pileckiego.

* * * * *

Pułkownik Witold Pilecki walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i uczestniczył w wojnie obronnej 1939 r. W czasie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej. We wrześniu 1940 r. podczas ulicznej łapanki pozwolił się pojmać Niemcom, by trafić do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Stworzył tam ruch oporu. 26 kwietnia 1943 r. wraz z dwoma współwięźniami uciekł z obozu. Jako jeden z pierwszych przedstawił relację o Holokauście – tzw. Raporty Pileckiego. Brytyjski historyk Michael Foot w książce „Sześć twarzy odwagi" uznał go za jedną z sześciu najodważniejszych postaci ruchu oporu II wojny. Oficer walczył potem w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie został aresztowany przez władze komunistyczne i skazany na śmierć w pokazowym procesie, w którym oskarżono go o zdradę i szpiegostwo. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. Ciało pogrzebano prawdopodobnie na tzw. Łączce na warszawskim cmentarzu powązkowskim. Możliwe, że miejsce pochówku ustalą prowadzący tam badania historycy. Na razie na Łączce ekshumowano ok. 200 ofiar terroru komunistycznego i zidentyfikowano 28 z nich. Prace mają być wznowione tej wiosny.

Został zrehabilitowany w 1990 r. i pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Minister Tomasz Siemoniak, uznając zasługi Pileckiego, pośmiertnie mianował go jesienią 2013 r. na stopień pułkownika.

AD

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze

~pasta
1398604020
http://www.youtube.com/watch?v=-2elOo6jii4
E4-8F-A7-98

Abrams – czołg niepokonany w walce
 
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Nowe książeczki wojskowe
NATO ćwiczy w Gruzji
Abramsy dla 1 Brygady
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kat warszawskiego getta przed sądem
Żeglarki na kursie po medal
Poligon na miarę XXI wieku
Kontyngent do zmiany
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
NATO Andersa
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Ankona – bitwa po polsku
Powstanie było czymś niezwykłym
Umowa na Mieczniki podpisana
Żołnierze bez testów z WF-u
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Świętuj razem z żołnierzami!
Javelin gwarantuje skuteczność
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
GROM, czyli gotowi ratować życie
Szczyt NATO już w poniedziałek
Psy (w) WOT
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Polak najlepszym podoficerem NATO
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Co ze sprawdzianem z WF?
Rusza PKW Islandia
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Afganistan: powrót do domu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Wioślarki wywalczyły pierwszy medal w Tokio
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Wilki znów na Mazurach
Kurs na dyplomację
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Afganistan. Czas wracać do domu
V-2 leci do aliantów
Course on Diplomacy
Lider po amerykańsku
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Świat skacze w otchłań
Polskie F-16 gotowe na Islandię
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Lato w wojskowym klimacie
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO