moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sokoły zostaną udoskonalone

Będą miały lepsze systemy awioniczne i radionawigacyjne, a także zostaną wyposażone w system obserwacji terenu z zastosowaniem termowizji oraz specjalistyczny sprzęt poszukiwawczo-ratowniczy. Ministerstwo Obrony Narodowej zleciło Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” modernizację ośmiu śmigłowców W-3 Sokół. Jest to zlecenie o wartości 230 mln złotych.


Inspektorat Uzbrojenia MON, który nadzoruje wojskowe kontrakty, podpisał z PZL-Świdnik dwie umowy. Pierwszą na modernizację do standardu SAR (Search And Rescue) trzech śmigłowców W-3 Sokół należących do sił powietrznych oraz drugą na ulepszenie pięciu Sokołów należących do marynarki wojennej do wersji W-3 WA RM Anakonda.

W ramach pierwszej umowy w latach 2014 – 2015 zostaną unowocześnione śmigłowce o numerach fabrycznych 360419, 310502 i 310520, które są w wyposażeniu grup poszukiwawczo-ratowniczych oraz 33 Bazy Lotnictwa Transportowego.

Doposaży się je w sprzęt poszukiwawczo-ratowniczy. Przewiduje się ponadto zamontowanie w nich systemu obserwacji terenu z zastosowaniem termowizji oraz cyfrowego układu paliwowo-regulacyjnego FADEC. Unowocześniony zostanie również system radionawigacyjny. Śmigłowce mają być przystosowane do lotów z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych (NVG).

– Umowa obejmuje także przeszkolenie przedstawicieli jednostek wojskowych użytkujących śmigłowce w zakresie obsługi i użytkowania nowo wprowadzonych lub zmienionych systemów oraz dostawę wyposażenia, w tym narzędzi, wyposażenia naziemnego, aparatury kontrolno-pomiarowej i części zapasowych – wyjaśnia ppłk Małgorzata Ossolińska, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia MON.

Druga umowa przewiduje, że w latach 2014 – 2016 PZL-Świdnik ulepszy do wersji W-3 WA RM Anakonda pięć śmigłowców W-3 Sokół (numery fabryczne 310209, 390505, 390511, 390506 i 310304) należących do marynarki wojennej.

Zostaną w nich zainstalowane cyfrowe układy paliwowo-regulacyjne FADEC oraz systemy obserwacji terenu z zastosowaniem termowizji. Zmodyfikowane będą także systemy: rejestracji parametrów lotu, awioniczne oraz łączności i nawigacji. Sokoły przystosuje się do lotów z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych i doposaży w sprzęt ratownictwa morskiego.

Wojsko ma około 70 śmigłowców W-3 Sokół. Z maszyn, które występują w kilku wersjach – od transportowej, przez bojową (Głuszec), aż do rozpoznania radioelektronicznego (Procjon), korzystają wszystkie rodzaje sił zbrojnych – wojska lądowe, siły powietrzne, marynarka wojenna i wojska specjalne.

Ponieważ większość z posiadanych przez armię Sokołów trafiła do służby w latach 90. ubiegłego wieku, wojsko od kilku lat stopniowo je modernizuje. Maszyny otrzymują nowocześniejsze systemy awioniczne i nawigacyjne oraz, w zależności od wersji, uzbrojenie (Głuszec) lub sprzęt ratowniczy (SAR – wersja ratownicza lądowa i Anakonda – wersja ratownicza morska).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1397229720
Modernizacja ciągłym procesem armii ..... .
39-FF-C3-6D

Biało-czerwona na Monte Cassino
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Ochrona lasu dla obronności
Nowe centrum badawcze w Jaśle
Sprawdzian dla zawiszaków
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Desant na Odrze
Marsz prawdę ci powie
Wojsko zaprasza rodziny
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-kanadyjska współpraca
Bez zmian w emeryturach
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Syndrom Karbali
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Jak wojsko chroni lotniska?
Czekamy na F-35
Witajcie w domu, Husarze!
WAT wzmacnia „opelotkę”
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Polsko-estońska współpraca
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Wypadek w PKW UNIFIL
Groźny incydent w Libanie
Huta Częstochowa bliżej wojska
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Czerwieńsze będą…
Bieg ku pamięci bohaterów
Ryś w boksie
Symbol skupiający wiele znaczeń
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Generał z cienia
Polski wkład w San
Polskie F-16 wróciły z Grecji
Od cyberkursu po mundurówkę
Odbić farmę z rąk przeciwnika
NATO i USA o Iranie
Trump: dodatkowe 5 tys. żołnierzy do Polski
Masz problem prawny? Pomogą studenci ASzWoj-u
Poznaj tajemnice Husarza
Równanie z „Iksem”
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Koniec odliczania, wielki dzień Wojska Polskiego
Husarze już w Polsce!
Adaptacja i realizm
Początek wielkiej historii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO