moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

3,2,1... start

W czwartek w Spale odbyły się uroczystości upamiętniające czwartą rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Przy grobie gen. broni Tadeusza Buka, dowódcy Wojsk Lądowych, spotkała się rodzina generała, znajomi i władze samorządowe. Posterunki honorowe wystawili żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Punktualnie o godzinie 8.41 zgromadzeni uczcili minutą ciszy pamięć tragicznie zmarłego generała Tadeusza Buka.

By uczcić pamięć dowódcy Wojsk Lądowych żołnierze organizują co roku specjalną sztafetę. Rozpoczyna się ona 10 kwietnia przy grobie generała Buka. Pałeczkę sztafety symbolicznie przekazuje na ręce jednego z biegaczy, córka generała – Elżbieta. Zaś sygnałem do rozpoczęcia biegu jest komenda podana przez syna – Mariusza Buka.

Portal polska-zbrojna.pl będzie publikował relacje z kolejnych etapów sztafety, napisane przez pomysłodawcę biegu – chorążego Daniela Sienkiewicza z 34 Brygady Kawalerii Pancernej. Dziś dzień I, czyli odcinek Spała-Zelów.


 

W tym roku pobiegniemy już po raz czwarty. W sztafecie weźmiemy udział nie na rozkaz, ale by uczcić pamięć generała Tadeusza Buka, niezapomnianego dowódcę Wojsk Lądowych – pisze chorąży Daniel Sienkiewicz.


Sztafeta zorganizowana przez dowódcę 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania, pułkownika Krzysztofa Pokropowicza dziś ruszyła w stronę Żagania. W tym roku w sztafecie biorą udział: żołnierze 34 BKPanc: kapitan Tomasz Siemion, podporucznik Michał Sasinowski, starszy chorąży Artur Miemczyk, chorąży Daniel Sienkiewicz, żołnierze Dowództwa 11 LDKPanc: starszy chorąży sztabowy Jarosław Krysiński, starszy chorąży sztabowy Mirosław Stachowski, kapral Aneta Czekan z 11 bdow i starszy szeregowy Mariusz Bąkiewicz z 25 BKPow.  Dodam także, że starszy chorąży sztabowy Mirosław Stachowski, podobnie jak ja, w sztafecie wystartował po raz czwarty.

 

Zabezpieczeniem logistycznym sztafety zajmuje się starszy chorąży sztabowy Wojciech Ziółkowski, na co dzień służący w 34 BKPanc oraz starszy szeregowy Łukasz Gajda z żagańskiego 11 batalionu dowodzenia.


W sztafecie po raz pierwszy wzięli udział uczniowie Szkoły Ponadgimnazjalnej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim. W zwartej grupie 50 osób ruszyli w Polskę niosąc ze sobą pamięć o wspaniałym dowódcy Wojsk Lądowych. Na trasie sztafety, w miejscowości Moszczenica czekała nas miła niespodzianka. Na wieść o biegnących żołnierzach, uczniowie szkoły gimnazjalnej wyszli na ulicę, by głośno nas dopingować.


Koniec pierwszego, 80-kilometrowego etapu miał miejsce w Zelowie, przy szkole podstawowej nr 4. Ale nim dobiegliśmy do mety dołączyło do nas około 50 uczniów tej szkoły. Na mecie natomiast powitała nas Urszula Świerczyńska, burmistrz miasta Zelów oraz Jan Karol Kozłowski, dyrektor szkoły podstawowej nr 4. Uczniowie i mieszkańcy Zelowa zgotowali nam niezwykle ciepłe powitanie. W dzisiejszym biegu każdy z uczestników przebiegł dystans od 28 do 37 km.

chor. Daniel Sienkiewicz

autor zdjęć: Wojciech Ziółkowski, chor. Daniel Sienkiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Arktyczne polowanie NATO
Medycy z wojska i cywila budują Legion
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
Wracają szkoły podchorążych rezerwy!
Łyżwiarz żegna się z Forum di Milano
Outside the Box
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Vespa, czyli jak wykorzystać drony na polu walki
Together on the Front Line and Beyond
Finał B żołnierza w short tracku
Szansa dla systemu bezpieczeństwa
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
W NATO o inwestycjach w obronność
Torami po horyzont
Bez karnej rundy, ale tuż za czołową dziesiątką
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Wojsko wraca do Ełku
„Wicher” rośnie w oczach
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
W Pałacu o SAFE i… bezpieczeństwie
Finlandia dla Sojuszu
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Zielone światło dla konwoju
Cyberbezpieczeństwo w roli głównej
Arktyka pod lupą NATO
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
SAFE – zasady wykorzystania unijnych środków
Engineer Kościuszko Saves America
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Multimedaliści górą
Oko na Bałtyk
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Czarna Pantera i Twardy w Braniewie
Chwała bohaterom AK
Gorąco wśród lodu
Czarne Pantery na śniegu
Tusk: Ukraina nie może pozostać sama
Minister obrony: wojsko może na nas liczyć
Szef SKW odpowiada na rosyjskie oskarżenia
Chciałem być na pierwszej linii
Medal był na wyciągnięcie łyżwy
„wGotowości” idzie na rekord. Olbrzymie zainteresowanie
Kierunek Rumunia
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Partnerstwo dla artylerii
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Skromny początek wielkiej wojny
Fenomen podziemnej armii
O krok bliżej do wdrożenia SAFE
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
ORP „Błyskawica” – ponad 2070 dni morskiego boju
Rubio: należymy do siebie
Debiut skialpinizmu
Polska poza konwencją ottawską
W biatlonie i łyżwiarstwie szybkim nie poszli w ślady Tomasiaka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO