moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Generał Potasiński patronem Formozy

Morska jednostka specjalna będzie miała patrona. Kilka dni temu wiceminister Maciej Jankowski podpisał decyzję o nadaniu Formozie imienia gen. broni Włodzimierza Potasińskiego. Generał, twórca nowoczesnych i silnych polskich wojsk specjalnych, zginął w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem.


– Generał Włodzimierz Potasiński był prawdziwym wojownikiem. Bardzo wierzył w Formozę, choć wszystkie jednostki wojsk specjalnych traktował jednakowo – mówi kmdr Dariusz Wichniarek, dowódca Formozy. – Wybierając go na patrona, oddajemy hołd człowiekowi, któremu wiele zawdzięczamy. Komandor dodaje, że dzięki decyzjom gen. Potasińskiego, gdy ten był dowódcą wojsk specjalnych, Formoza trzykrotnie powiększyła stan etatowy. – Dla nas, ludzi Formozy, ważne było, że gen. Potasiński doskonale rozumiał specyfikę działań na morzu – podkreśla kmdr Wichniarek.

Generał Potasiński był dowódcą wojsk specjalnych. Komandosami dowodził od 15 sierpnia 2007 roku. Od początku postawił sobie za cel stworzenie silnych wojsk specjalnych, które byłyby liderami w Europie. – To mu się udało – mówi jeden z komandosów.

Generał był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Karierę zaczął jako dowódca plutonu szturmowego 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej. Dowodził też m.in. 3 Brygadą Zmechanizowaną w Lublinie oraz 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim i w 2 Korpusie Zmechanizowanym. Umiejętności i doświadczenie zdobywał także za granicą jako dowódca polskiego kontyngentu w siłach ONZ w Syrii. Dwukrotnie służył w Iraku.

Kierował też Zarządem Rozpoznania Dowództwa Wojsk Lądowych, gdzie odpowiadał m.in. za operacje specjalne. Już jako dowódca wojsk specjalnych zbudował od podstaw Jednostkę Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych – JW NiI.

Generał Włodzimierz Potasiński zginął w katastrofie lotniczej samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Pośmiertnie został awansowany do stopnia generała broni i odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jednostka wojskowa Formoza (oprócz GROM-u, Jednostki Wojskowej Komandosów, AGAT-u i JW Nil) podlega obecnie Dowództwu Generalnemu. Komandosi z Formozy są porównywani do amerykańskich specjalsów z Navy SEALs. Są przygotowani do działania na morzu i na lądzie. Od wielu lat operatorzy Formozy współpracują i szkolą się z siłami specjalnymi USA, Francji i Niemiec. Służyli na misji w Iraku i w Afganistanie.

Co roku JW Formoza organizuje Bieg Morskiego Komandosa pamięci gen. broni Włodzimierza Potasińskiego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. Formozy

dodaj komentarz

komentarze


W hołdzie żołnierzom wyklętym
Dolnośląscy terytorialsi niosą pomoc wrocławskiej lecznicy
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Focus of Every Move
Debiut skialpinizmu
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Piekło „Pługa”
Kierunek Rumunia
Borsuki, ognia!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Ośmioro żołnierzy-lekkoatletów na podium halowych MP
Cios w serce reżimu
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Są pierwsze działania po wyjściu Polski z konwencji ottawskiej
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Oko na Bałtyk
Morskie koło zamachowe
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
USA wyprowadziły wyprzedzający atak na Iran
Najwyższe odznaczenie dla Michaela Ollisa
Przeprawy na Odrze
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Skromny początek wielkiej wojny
Polski sektor obronny za SAFE
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Przedsiębiorcy murem za SAFE
Desant w Putlos
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Together on the Front Line and Beyond
Wojsko nadal na Horyzoncie
Outside the Box
Oficer od drona
Gala MMA coraz bliżej
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Koniec olimpijskich zmagań
METS po nowemu
Sprintem do bobsleja
Przemyślany każdy ruch
Czas na oświadczenia majątkowe
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Cztery lata wojny w Ukrainie
Walka o pierwszą dziesiątkę
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
„Jaskółka” na Bałtyku
Wojsko wskazało priorytety
Spluwaczki w nowej odsłonie
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Debiut ogniowy Borsuków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO