moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polacy odlatują na afrykańską misję

Na wojskowym lotnisku Okęcie pożegnano polski kontyngent wylatujący do Francji. Samolot Hercules C-130, pięćdziesięciu żołnierzy sił powietrznych i pracowników wojska będzie wspierać francuską operację wojskową w Republice Środkowoafrykańskiej. Misja polskich żołnierzy rozpocznie się 1 lutego i potrwa trzy miesiące.


– Polski udział we francuskiej misji stabilizacyjnej w Republice Środkowoafrykańskiej, kraju pogrążonym w wojnie domowej, jest elementem wspólnej polityki bezpieczeństwa – mówił na warszawskim wojskowym lotnisku Okęcie wiceminister obrony Maciej Jankowski.

Żegnając żołnierzy wylatujących na misję, minister dodał, że ich zadaniem będzie wspieranie sił francuskich oraz transport sprzętu i personelu z Francji do Afryki. Jak uzupełnił dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski, zgodnie z podpisanym wczoraj przez prezydenta Bronisława Komorowskiego postanowieniem, Polacy pozostaną we Francji do 30 kwietnia.


W skład naszego kontyngentu weszło pięćdziesięciu żołnierzy i pracowników wojska, głównie z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, oraz transportowy samolot C-130E Hercules. W Bazie w gotowości do zastąpienia wylatującego na misję samolotu czeka druga taka maszyna.

Dowódcą kontyngentu został mjr pil. Sławomir Byliniak, na co dzień zastępca dowódcy 13 Eskadry Lotnictwa Transportowego z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie-Balicach.

Jak zapowiadał w połowie stycznia minister Tomasz Siemoniak, nasz kontyngent nie bierze udziału w działaniach bojowych. Będzie za to pomagał w transportowaniu sił biorących udział w operacji. Polacy wesprą misję „Sangaris” wojsk francuskich, udzielających pomocy Misji Międzynarodowego Wsparcia Sił Afrykańskich w Republice Środkowoafrykańskiej (MISCA).

Jej zadaniem jest przywrócenie porządku oraz ochrona ludności cywilnej w regionie wokół stolicy kraju Bangui, przede wszystkim jednak zabezpieczenie terenu lotniska, gdzie przed prześladowaniami schroniło się prawie 100 tys. uchodźców. Misja MISCA liczy do 6 tys. żołnierzy, natomiast francuska operacja „Sangaris” wspierana przez Polaków – około 1600 wojskowych.

– Będziemy stacjonować w bazie francuskich sił powietrznych w Orleanie i stamtąd latać z dostawami do Republiki Środkowoafrykańskiej – mówił w czasie spotkania z dziennikarzami mjr Byliniak. W misji, co podkreślił gen. Majewski, biorą udział dobrze przygotowani żołnierze mający doświadczenie z udziału w wielu operacjach, a mjr Byliniak latał już m.in. w Iraku, Afganistanie i Czadzie.


W trakcie uroczystości na Okęciu dowódca generalny przekazał kontyngent dowódcy operacyjnemu rodzajów sił zbrojnych, któremu są podporządkowane siły wydzielone do udziału w zagranicznych misjach. Natomiast operacyjnie polscy żołnierze będą podlegać generałowi Francisco Soriano, dowódcy operacyjnemu sił francuskich, prowadzącemu misję w Republice Środkowoafrykańskiej.

Koszt udziału naszego kontyngentu w misji, wynoszący około 12 mln złotych, pokryje strona polska.

***

Republika Środkowoafrykańska – była francuska kolonia i jeden z najuboższych krajów świata – od dziesięcioleci jest pogrążona w chaosie. W marcu ubiegłego roku muzułmańscy rebelianci z ugrupowania Seleka obalili chrześcijańskiego prezydenta Francois Bozize, zdobyli stolicę kraju Bangui, a ich przywódca Michael Djotodia ogłosił się prezydentem. W kraju tym dochodzi do aktów ludobójstwa, a jedna piąta mieszkańców zdecydowała się na emigrację. Trwają obecnie przygotowania do rozpoczęcia w tym kraju misji Unii Europejskiej, popieranej przez większość państw członkowskich, w tym Polskę. 20 stycznia na wysłanie żołnierzy do Republiki Środkowoafrykańskiej zgodzili się szefowie dyplomacji państw UE, a Rada Bezpieczeństwa ONZ udzieliła 28 stycznia mandatu przyszłej unijnej misji.
Operacja w Republice Środkowoafrykańskiej będzie kolejną naszych żołnierzy w Afryce. Służyli już oni w Kongo, Czadzie i Republice Środkowoafrykańskiej w ramach misji ONZ w latach 2007–2010, a obecnie biorą udział w misji szkoleniowej Unii Europejskiej w Mali.

AD

autor zdjęć: Mirosław Cyryl Wójtowicz

dodaj komentarz

komentarze

~faust
1391130720
Kto, jak kto, ale Francja od zawsze starała sie wykonywac swoje zobowiazania strategiczne wobec RP, w przeciwienstwie do np. brytyjczykow, ktorzy od zawsze mieli nas w du...
4F-3B-4B-2E
~ja
1391094780
Kolejne niepotrzebne wydatki.
76-0C-5E-4F

Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Na straży wschodniej flanki NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ocalały z transportu do Katynia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Odstraszanie i obrona
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ogień w podziemiu
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Święto wojskowego sportu
Charge of Dragon
Mundury w linii... produkcyjnej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Strażacy ruszają do akcji
V Korpus z nowym dowódcą
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Barwy walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO na północnym szlaku
Szpej na miarę potrzeb
Jeśli nie Jastrząb, to…
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, część druga
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Głos z katyńskich mogił
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zmiany w dodatkach stażowych
Sprawa katyńska à la española
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przygotowania czas zacząć
Szef MON-u o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kurs z dzwonem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO