moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Toyota ambasadora dla muzeum

O dramatycznej historii tego samochodu świadczy choćby ślad po kuli na tylnej szybie. To pamiątka po zamachu na polskiego ambasadora w Iraku. Na szczęście nieudanym. Opancerzona Toyota Land Cruiser, która jeszcze niedawno należała do BOR, trafiła do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.


– Toyota Land Cruiser dotarła już do Poznania. Przeszła drobne naprawy układu elektrycznego i została dołączona do naszej kolekcji – tłumaczy Maciej Boruń z Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Samochód to dar od Biura Ochrony Rządu. Od 2003 roku był używany w Iraku. To właśnie z tamtego czasu pochodzą ślady po kulach na tylnej szybie. – W 2007 roku rebelianci ostrzelali kolumnę, w której podróżował polski ambasador, gen. Edward Pietrzyk. Zginął wówczas jeden funkcjonariusz BOR, a dwa samochody zostały zniszczone – przypomina Boruń. Sam generał został poważnie ranny.

Toyota wróciła do Polski trzy lata temu. – Pojazd był wyeksploatowany, jego zaś naprawa nieopłacalna – wspomina por. Grzegorz Bilski z BOR. Dlatego właśnie szefostwo biura postanowiło przychylić się do wniosku poznańskiego muzeum i przekazało tam samochód jako eksponat. To nie pierwszy tego typu przypadek. – Podobny los spotkał między innymi „emerytowane” Volvo 760, które przez wiele lat obsługiwało głowy państw i szefów rządów z całego świata, podczas ich oficjalnych wizyt w Polsce – wyjaśnia por. Bilski.

To auto również znajduje się w zbiorach Muzeum Broni Pancernej. – Mamy już cztery opancerzone samochody, które kiedyś służyły do przewozu VIP-ów – mówi Boruń. Najstarszym jest Ził 111d. – Limuzyny takie produkowane były w Związku Radzieckim na przełomie lat 50. i 60. Wersja „d” to ekskluzywny kabriolet. Z taśm zjechało zaledwie osiem egzemplarzy – podkreśla Boruń. Auto ma sześć metrów długości, silnik o mocy 220 koni mechanicznych, rozwija prędkość do 170 kilometrów na godzinę, a spala 30 litrów benzyny na 100 kilometrów. Zostało wyposażone m.in. w skórzane fotele, elektrycznie opuszczane szyby i zamykany dach. – W Polsce głównym użytkownikiem Ziła był Edward Gierek, choć podczas jednej z pielgrzymek z limuzyny korzystał także papież Jan Paweł II – zaznacza Boruń. Po tym, jak partyjni dygnitarze zrezygnowali z samochodu, trafił on do jednostki wojskowej w Pile. Poznańskiemu muzeum został przekazany w 2002 roku.

Placówka może się pochwalić też Peugeotem 604 TL z 1985 roku, którym podróżował gen. Wojciech Jaruzelski. Potem samochód został sprzedany prywatnemu właścicielowi, a ten w dziewięć lat temu przekazał go do muzealnej kolekcji.

– Nasza kolekcja się rozrasta. Za ostatni dar chcielibyśmy serdecznie podziękować szefowi BOR, płk Krzysztofowi Klimkowi oraz jego zastępcy, płk Mirosławowi Depko – podsumowuje Boruń.

Muzeum Broni Pancernej działa przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Posiada blisko 50 różnego rodzaju eksponatów. Trzon kolekcji stanowią czołgi, ale są też w niej pojazdy opancerzone czy działa samobieżne.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. Muzeum Broni Pancernej

dodaj komentarz

komentarze


Medale na lodzie i śniegu
Litwa stawia na poligony
Miliardy euro na polskie bezpieczeństwo
Sprawdzili się na macie i w ringu
Waiting for the F-35
Rada Pokoju Trumpa rusza bez Polski
Przeprowadzka CSWOT-u
Amerykański szogun
„Tarcza Wschód” – plany na 2026 rok
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Co nowego w przepisach?
Prawie co trzeci polski olimpijczyk jest żołnierzem
Ekstremalnie ważny cel
FORT Kraków otwarty
Utraceni, lecz nie zapomniani
Pies pomaga walczyć z PTSD
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Amerykanie nieugięci w sprawie Grenlandii
PKW „Noteć” – koniec misji
Experience It Yourself
Together on the Front Line and Beyond
„Ghost Hunt” w zimowej scenerii
Kosiniak-Kamysz o strategii na 2026 rok
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Pucharowy medal na desce
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Człowiek, który sprzedał ciszę
Moc z powietrza
To nie mogło się udać, ale…
Polskie MiG-i dla Ukrainy
Sojusz ćwiczy szybką odpowiedź
Badania i leki dla Libańczyków od żołnierzy z PKW UNIFIL
Polscy żołnierze na podium Pucharu Świata
Trump chce Grenlandii i… negocjacji
„Bezpieczny Bałtyk” z podpisem prezydenta
Nowoczesna hala remontowa dla Abramsów
Amunicja do granatników z Niewiadowa
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
ORP „Garland” w konwoju śmierci
Miliardy na rozwój fabryki w Niepołomicach
Trójkąt Warszawa–Bukareszt–Ankara
Ottokar-Brzoza w zawieszeniu
Co dalej z Tarczą Wschód?
Polscy panczeniści rozbili medalowy bank ME
Partnerstwo daje siłę
Pod nową czaszą
O bezpieczeństwie u prezydenta
Wojsko Polskie wspiera 34. finał WOŚP
Ferie z wojskiem
Maj polskich żywych torped
Kierunek Rumunia
Outside the Box
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Snajperzy WOT-u szkolili się w Beskidzie Wyspowym
Zimowi podhalańczycy
Premier wojenny
Partnerstwo Polski i Litwy
Polscy żołnierze pokonali w szermierce Francuzów
Robo-pies wojskowych kryminalistyków
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Na styku zagrożeń

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO