moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Laudacja w koszalińskim Centrum Szkolenia Sił Powietrznych

Wieloletni wykładowca koszalińskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej pułkownik w stanie spoczynku Marian Kopczewski decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego 25 czerwca 2013 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk społecznych.


W murach dawnej przeciwlotniczej uczelni 26 listopada gościliśmy profesora, by nauczycielowi i wychowawcy kilku pokoleń absolwentów WSO WOPL wyrazić nasze uznanie i okazać szacunek.

Po wprowadzeniu sztandaru CS SP, w obecności gości, oficerów Komendy oraz kadry dydaktycznej postać profesora przedstawił komendant Centrum pułkownik Dariusz Sienkiewicz.

Profesor Marian Kopczewski z Koszalinem związany jest od 1965 roku, kiedy to podjął studia w koszalińskiej Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Jest absolwentem kilku innych wojskowych uczelni i kursów doskonalących. Pełniąc służbę wojskową zajmował prestiżowe stanowiska dowódcze i dydaktyczne. Służbę w mundurze zakończył w roku 1997 na stanowisku kierownika katedry-profesora w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.

W latach 1997–2011 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Politechnice Koszalińskiej. Obecnie jest kierownikiem Katedry Nauk o Bezpieczeństwie Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu. Prowadzi wykłady oraz seminaria, w tym doktoranckie, w trakcie których popularyzuje nowoczesne techniki nauczania oraz kieruje procesem dyplomowania z grupy przedmiotów bezpieczeństwa narodowego i zastosowań informatyki w zarządzaniu.

W pracy naukowej profesor Kopczewski koncentruje się na analizie i ocenie możliwości wykorzystania systemów informacyjnych w zarządzaniu i nauczaniu oraz systemu bezpieczeństwa narodowego w procesach europejskiej i euroatlantyckiej integracji polityczno-militarnej.

Jest autorem i współautorem ponad 500 publikacji krajowych i zagranicznych, w tym kilkunastu wydawnictw monograficznych tematycznie związanych z bezpieczeństwem narodowym oraz historią rozwoju Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Wypromował i nadal kieruje kilkoma doktoratami. Uczestniczył w licznych konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych, prezentując wyniki swoich badań.

Pan Profesor pasjonuje się historią. Lubi aktywnie wypoczywać, szczególnie uprawiając turystykę górską.

Na zaproszenie komendanta Centrum pułkownika Dariusza Sienkiewicza stawili się również byli komendanci Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej: generał w stanie spoczynku Witold Niedek oraz pułkownik Zdzisław Patoła. Przybyli również oficerowie zajmujący się działalnością naukową i dydaktyczną: dr hab. Andrzej Ostrokólski – profesor Akademii Marynarki Wojennej, dr hab. Stanisław Kotlicki, dr Stefan Kokociński oraz płk. rez Antoni Zieliński. Składając gratulacje przypominali lata wspólnej służby i pracy w koszalińskiej wojskowej Uczelni, wielokrotnie podnosząc pracowitość i skromność profesora Kopczewskiego.

tekst: kpt. Jarosław Barczewski/CS SP

red. PZ

autor zdjęć: Tadeusz Wasilewski

dodaj komentarz

komentarze


Bursztynowy wstrząs
Kosmiczne oko armii
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Wypadek w PKW UNIFIL
„Kryzys” na AWL-u
Lekcja 3 Maja
Powrót WAM-u
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Czołgi poszły w las
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
NATO i USA o Iranie
Od cyberkursu po mundurówkę
Rzeźnik w rękach GROM-u
Wicepremier apeluje o jedność
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Systemy antydronowe poszukiwane
Kluczowe 30 dni
Szef MON-u na Defence24 Days
Bieg ku pamięci bohaterów
Strykery w akcji
Natarcie w deszczu
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
SAFE staje się faktem!
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Medyczne centrum w Krakowie
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Zbrodnia bez kary
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Syndrom Karbali
Adaptacja i realizm
Wyścig Stalina
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Mundury noszą ludzie
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
WAM coraz bliżej Łodzi
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Mosty nad Narwią
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Pościg Leopardów
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Początek wielkiej historii
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Jest nowy szef BBN
Nauki i nauczki z Afganistanu
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Ostrosz zamiast Mureny
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Groźny incydent w Libanie
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Świat się zbroi na rekordową skalę
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Marynarz w koreańskim tyglu
Zbrodnia i kłamstwo
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Czekając na czołgi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO