moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejna zmiana przejęła obowiązki

Polscy żołnierze dobrze wykonali swoje zadania – ocenił płk David Woods, dowódca KFOR w Kosowie, żegnając XXVIII zmianę. Przez kolejne pół roku służbę na Bałkanach będą pełnić żołnierze, którym dowodzi ppłk Tomasz Sawczuk. Uroczystość przejęcia dowodzenia odbyła się dziś w bazie Camp Bondsteel, gdzie stacjonują Polacy .

– Byliście zawsze byli gotowi do wykonania postawionych przed wami zadań. Udowodniliście to podczas ostatnich wyborów samorządowych – mówił w rozmowach z żołnierzami płk David Woods. Podkreślał, że równie ważne zadania wykonywały zespoły łącznikowo-monitorujące, które patrolowały serbskie enklawy na terytorium Kosowa.

Dowódca kończącej służbę XXVIII zmiany, ppłk Remigiusz Zieliński, przekazał obowiązki swojemu następcy. Podziękował także swoim żołnierzom i każdemu wręczył „Medal NATO za służbę na Bałkanach”.

W imieniu dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych żołnierzy obejmujących służbę na misji witał płk Mirosław Potocki. – Poprzeczka stoi wysoko, ale wierzę, że podołacie i będziecie dobrymi ambasadorami Polski – zwrócił się do żołnierzy XXIX zmiany.

Tradycją stało się, że każda zmiana pozostawia na olbrzymim głazie przed biurami naszego kontyngentu pamiątkową tabliczkę. Kolejną taką tablicę żołnierze XXVIII zmiany zawiesili w środę.

W ceremonii przekazania dowodzenia wzięli udział dowódcy kontyngentów innych państw Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód, a także dowódca PKW EUFOR, płk Jarosław Jalowski, i dowódca Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie, podinspektor Ryszard Bąkowski.

Podczas XXVIII zmiany służyło ponad 200 żołnierzy, głównie z 23 Śląskiego Pułku Artylerii. W czasie sześciomiesięcznej misji ich głównym zadaniem było patrolowanie terenów na granicy z Serbią, wspieranie lokalnych władz w utrzymywaniu porządku publicznego, a także wspomaganie policji i straży granicznej. Zadania zmiany rozpoczynającej półroczną służbę w polskim kontyngencie w Kosowie, która także liczy ponad dwieście osób, są podobne. Trzon sił bojowych XXIX zmiany PKW tworzy15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy, wspierany przez żołnierzy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim oraz 1 Pomorską Brygadę Logistyczną w Bydgoszczy.

Polacy w Kosowie na misji pod auspicjami NATO służą od 1999 roku. Polski Kontyngent Wojskowy KFOR wchodzi w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód pod dowództwem płk. Davida Woodsa. Żołnierze pełnią misję stabilizacyjną, wspomagają policję i straż graniczną, wspierają władze lokalne w utrzymywaniu porządku publicznego, a także patrolują tereny na granicy z Serbią.

W Kosowie, które ogłosiło niepodległość w styczniu 2008 roku, wciąż dochodzi do konfliktów na tle narodowościowym. 90 procent mieszkańców to Albańczycy, a siedem procent – Serbowie, którzy mieszkają gównie na północy. Tam też najczęściej dochodzi do incydentów.

Małgorzata Schwarzgruber z Kosowa

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Kosmiczne oko armii
Więcej strzelnic w powiecie
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Pościg Leopardów
Natarcie w deszczu
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
WOT z Kraśnika i Zamościa walczy z żywiołem
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Szef MON-u na Defence24 Days
Zbrojeniówka wchodzi do Raciborza
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Bieg ku pamięci bohaterów
Nauki i nauczki z Afganistanu
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
„Kryzys” na AWL-u
Wypadek w PKW UNIFIL
Świat się zbroi na rekordową skalę
Syndrom Karbali
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Marynarz w koreańskim tyglu
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Wicepremier apeluje o jedność
Adaptacja i realizm
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Mundury noszą ludzie
SAFE staje się faktem!
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Czołgi poszły w las
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Strykery w akcji
Kurs „Piorun” – prawdziwy sprawdzian morale
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Systemy antydronowe poszukiwane
Kluczowe 30 dni
Od cyberkursu po mundurówkę
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Bursztynowy wstrząs
Powrót WAM-u
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Groźny incydent w Libanie
Srebro dla AWL-u w grach wojennych
Wyścig Stalina
Mosty nad Narwią
Edukacja na potrzeby nowej fabryki rakiet
Zbrodnia bez kary
Jest nowy szef BBN
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
WAM coraz bliżej Łodzi
Lekcja 3 Maja
Ostrosz zamiast Mureny
Początek wielkiej historii
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Rzeźnik w rękach GROM-u
Medyczne centrum w Krakowie
Zbrodnia i kłamstwo
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Czekając na czołgi
NATO i USA o Iranie
Rumuni rozdzielają środki z SAFE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO