moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiana warty na misji w Kosowie

W Prisztinie, stolicy Kosowa, wylądowały wczoraj dwa samoloty CASA. Przywiozły 71 polskich żołnierzy. Trwa właśnie rotacja Polskiego Kontyngentu Wojskowego Kosowo. Zakończy się w przyszłym tygodniu. Po półrocznej misji na Bałkanach do kraju wracają żołnierze z 23 Śląskiego Pułku Artylerii.


Nowa, XXIX zmiana PKW KFOR, której dowódcą jest ppłk Tomasz Sawczuk, będzie liczyła 228 żołnierzy. W Kosowie spędzą oni najbliższe sześć miesięcy. Trzon zmiany tworzą żołnierze 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. Razem z nimi misję stabilizacyjną w Kosowie rozpoczynają m.in. żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim i 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy. Będą oni stacjonować w Camp Bondsteel – bazie wojsk lądowych USA w Kosowie, położonej około 40 kilometrów na południe od Prisztiny.

– Ponad rok przygotowywaliśmy się do tego wyjazdu, m.in. na dwóch poligonach. Żołnierze jadą dobrze wyszkoleni – mówi płk Bogusław Musiał, dowódca 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego.


Przez ostatnie miesiące żołnierze XXIX zmiany PKW KFOR poznawali historię i kulturę regionów byłej Jugosławii, analizowali konflikt na Bałkanach i bieżące informacje o sytuacji w Kosowie. Uczyli się także, jak zachować zimną krew, gdy zostaną otoczeni przez agresywny tłum, oraz jak tłumić zamieszki. Przeszli także szkolenie medyczne. – Jesteśmy dobrze przygotowani do działania nawet w bardzo trudnych warunkach – zapewnia por. Andrzej Roszak z 16 Batalionu Remontowego z Elbląga, który w Kosowie będzie szefem zespołu łącznikowo-monitorującego.

– Będziemy patrolować rejon Hani I Elezit, rozmawiać z lokalnymi władzami i przedstawicielami lokalnej administracji. Na tej podstawie opracujemy raporty na temat sytuacji w regionie – opowiada porucznik Roszak.


Polacy w Kosowie na misji pod auspicjami NATO służą od 1999 roku. Polski Kontyngent Wojskowy KFOR wchodzi w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód pod dowództwem płk. Davida Woodsa. Żołnierze pełnią misję stabilizacyjną, wspomagają policję i straż graniczną, wspierają władze lokalne w utrzymywaniu porządku publicznego, a także patrolują tereny na granicy z Serbią.
 
W Kosowie, które ogłosiło niepodległość w styczniu 2008 roku, wciąż dochodzi do konfliktów na tle narodowościowym. 90 procent mieszkańców to Albańczycy, a siedem procent – Serbowie, którzy mieszkają gównie na północy. Tam też najczęściej dochodzi do incydentów.

Małgorzata Schwarzgruber z Kosowa

autor zdjęć: Małgorzata Schwarzgruber, kapitan Jacek Jackowski, kapitan Remigiusz Kwieciński

dodaj komentarz

komentarze


Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Powietrzna defilada
Legion Medyczny na poligonie
Ostatnie szlify przed defiladą
Młodzi medycy na poligonie
„Wicher” na wodzie
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Azjatycka szansa
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Pokolenie NATO
Kartki sercem malowane
Walka, entuzjazm i nadzieja
Nowi generałowie na święto wojska
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Próba przed morską paradą
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Nowy ośrodek badań WIML
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Coraz więcej Alpha Scramble
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Wicher na morzu
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
MON i MSZ o szczycie NATO
Abordaż z polskim wsparciem
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
Generał w niewoli
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Z prądem i pod prąd
Wsparcie ma znaczenie
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Oni strzegą naszego spokoju
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Gorący lipiec PKW Łotwa
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Flanka pod strażą
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Pamięć, która zobowiązuje

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO