moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na front ruszali na rowerach

Do bagażnika, zgodnie z przedwojennymi regulaminami, troczą wojskowy płaszcz, chlebak i menażkę. – Rower to świetny pojazd dla zwiadowców – mówią pasjonaci, którzy zrekonstruowali szwadron kolarzy 2 Pułku Szwoleżerów. Na rowerach złożonych na wzór tych z lat trzydziestych od kilku lat jeżdżą w defiladzie podczas Święta Niepodległości.


– Grup rekonstruujących wojskowych kolarzy jest w Polsce niewiele, a spośród nich tylko my defilujemy co roku przed polskim prezydentem – podkreśla chor. Stanisław Frątczak, emerytowany nauczyciel geografii, członek szwadronu kolarzy 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich z Ozorkowa pod Łodzią.

Na pomysł upamiętnienia szwadronu wpadli 13 lat temu. Chorąży Frątczak, z zamiłowania historyk, należał wówczas do sekcji kolarskiej PTTK i jako jej patrona zaproponował 2 Pułk Szwoleżerów. Pododdział kolarzy z pułku walczył w 1939 roku pod Ozorkowem i pobliskim Parzęczewem. Sześć lat później, gdy w Starogardzie Gdańskim powstało konne Stowarzyszenie Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów, wspólnie przejęli prawo dziedziczenia tradycji bojowych i barw tej jednostki.


Zaczęli gromadzić wojskowy sprzęt i mundury. – Bardzo pomogły nam w tym rozmowy z byłymi kawalerzystami, m.in. rotmistrzem Jerzym Brzozowskim, dowódcą plutonu kolarzy w 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich – opowiada chor. Andrzej Staniewski, dowódca szwadronu, nauczyciel.

Dziś dziewięcioosobowa grupa z Ozorkowa jest w pełni umundurowana. Ma wojskowe ubiory szyte według wzorów z 1936 roku, a „uzbrojona” jest w repliki karabinka Mauser wz. 29 oraz armaty przeciwpancerne Boforsa wz. 36. Chorąży Staniewski podkreśla, że w 20-leciu międzywojennym kawalerzyści na rowerach mieli prawie identyczne wyposażenie, jak ich koledzy z jazdy konnej. Różnił ich tylko środek transportu.

Skąd wziął się pomysł na rowery w armii? – To cichy pojazd, łatwy w obsłudze, którym można przemieszczać się po terenowych szlakach, dlatego świetnie nadaje się do zwiadu – wyjaśnia dowódca. Podkreśla, że rower służył żołnierzom do przemieszczania się i przewożenia sprzętu, a walczono pieszo.

Rekonstruktorzy składają swoje rowery sami na wzór dawnych wojskowych pojazdów. – Szukamy starych części na aukcjach, strychach i złomowiskach – opowiadają. Do bagażnika, zgodnie z przedwojennymi regulaminami, troczą wojskowy płaszcz, chlebak z osobistymi rzeczami, płachtę namiotową i menażkę.

Grupa wojskowych kolarzy od trzech lat przyjeżdża do Warszawy na defiladę przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji Święta Niepodległości. Można ich też zobaczyć „w boju”. Uczestniczą w rekonstrukcjach walk z 1939 roku, m.in. w inscenizacji szarży pod Krojantami czy w odtwarzaniu bitwy pod Łomiankami.

***
Oddziały kolarzy w polskich pułkach kawalerii zaczęły powstawać w latach trzydziestych. W 1937 roku w większości jednostek były już 50-osobowe plutony cyklistów. Natomiast w Wielkopolskiej i Pomorskiej Brygadzie Kawalerii powstały kolarskie szwadrony liczące około dwustu rowerów. Kompanie kolarzy-zwiadowców istniały także w dywizjach piechoty. Cykliści w armii używali wojskowego roweru typ XX wz. 35, produkowanego w Radomiu. Pojazd miał wzmocnioną ramę, uchwyty na karabin i solidny bagażnik.

***
2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich stacjonujący w Starogardzie Gdańskim powstał w 1918 roku z przekształcenia 2 Pułku Ułanów Legionowych. Jego nazwa nawiązywała do szarży pułku na okopy rosyjskie pod Rokitną w 1915 roku. We wrześniu 1939 roku pułk walczył między innymi w bitwie nad Bzurą.

AD

autor zdjęć: Tadeusz Kowalczyk

dodaj komentarz

komentarze


Na ratunek „Rudemu”
 
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Śladem profesjonalistów
NATO patrzy na wschód
Słowo czekisty
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
GROM szuka odważnych
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Na trasie legendarnego biegu
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Pod okiem rangersów
NATO podsumowało 2022 rok
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Więcej Bystrych dla armii
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Kraby strzelały w Danii
Kormorany, czyli praca zespołowa
Będziemy produkować więcej amunicji
Wojna w świecie popkultury
Cegiełka na morzu
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
K2 uderzyły w Orzyszu
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
F-35 w powietrzu
Great Game on the Sea
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Powrót treningów z wojskiem
Młot na dyktatora
Międzywojenne archiwalia z MSZ
Walkę mają we krwi
Polski wkład w „Wisłę”
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
Medic on the Battlefield
Startuje „Jaskółka”
Karą mogła być tylko śmierć
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Natowski dialog operacyjny
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Sport uczy życia
„Hubal” bije Niemców
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Defilada powraca!
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
Celne oko strzelców CWZS-u
Wspólne zakupy amunicji
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Air Policing piątej generacji
Biały Dom o polskich MiG-ach
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
To dobra ustawa dla wojska
Szkolenie z da Vinci
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Holendrzy kończą dyżur w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO