moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Końcowe odliczanie do „Steadfast Jazz”

Na poligonie w Drawsku Pomorskim ruszyły przygotowania do największych w tym roku ćwiczeń NATO „Steadfast Jazz 2013”. Ponad 300 polskich i francuskich żołnierzy ustawia już stanowiska dowodzenia wojskami z 20 państw. W manewrach weźmie udział prawie 3 tysiące naszych żołnierzy, 300 pojazdów polskiej armii, 30 samolotów i śmigłowców oraz 10 okrętów.


Na poligonie w pobliżu miejscowości Konotop żołnierze z polskiej i francuskiej armii przygotowują stanowiska dowodzenia, systemy łączności oraz systemy informatyczne. W pobliżu powstanie także baza socjalna dla żołnierzy z 20 państw NATO, którzy 2 listopada rozpoczną w tym rejonie międzynarodowe manewry.

– Przygotowania zakończą się 20 października. Wtedy, według ustalonego harmonogramu, na poligon zaczną przybywać pododdziały wojskowe oraz grupy żołnierzy z pozostałych krajów – mówi płk Marek Gmurski, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. Pod koniec października na drawskim poligonie rozpoczną się pierwsze wspólne zajęcia mające przygotować do ćwiczeń międzynarodowe dowództwa. Główna część manewrów potrwa tydzień.

Celem „Steadfast Jazz 2013” jest sprawdzenie gotowości Sił Odpowiedzi NATO do podjęcia wspólnego działania. W ćwiczeniach weźmie udział prawie 6 tysięcy żołnierzy z: Albanii, Belgii, Czech, Danii, Estonii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Ukrainy i Finlandii. Połowa z nich to dowódcy i sztabowcy, pozostali będą działać w terenie.

Ćwiczenia sztabowców mają przygotować do wspólnego działania zespoły dowództw formowane w ramach Sił Odpowiedzi NATO na przyszły rok. Odbywać się będą głównie na Łotwie w pobliżu miejscowości Adazi koło Rygi oraz na drawskim poligonie. Na Łotwie będzie stacjonować połączone dowództwo SON.

W Polsce odbędzie się główna część ćwiczeń w terenie. Działania będą prowadzone na poligonie w Drawsku Pomorskim oraz na Morzu Bałtyckim. W Drawsku zostanie ulokowane dowództwo lądowe. Najważniejsze zadania taktyczne przejmie francuski Korpus Szybkiego Reagowania.

Podczas ćwiczeń niektóre decyzje będą podejmowane w sztabach znajdujących się w różnych częściach Europy: w Taranto we Włoszech, gdzie stacjonuje dowództwo komponentu morskiego Sił Szybkiego Reagowania, w Pabrades na Litwie w dowództwie komponentu sił specjalnych, w niemieckim Ramstein, gdzie mieści się dowództwo powietrzne, a także w okolicach Mons w Belgii oraz w Brunssum w Holandii.


Film "The NATO Response Force in action", źródło: NATO

W części lądowej manewrów ze strony polskiej będzie zaangażowany prawie tysiąc żołnierzy, głównie z 12 Dywizji Zmechanizowanej, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 5 i 23 Pułku Artylerii. Żołnierze wojsk lądowych będą mieli do dyspozycji między innymi 40 wozów bojowych i czołgów, 10 śmigłowców, 8 wyrzutni rakiet oraz 8 armatohaubic.

Około tysiąca polskich żołnierzy z Sił Powietrznych będzie ćwiczyć na: 14 samolotach F-16, 8 samolotach MiG-29, 8 samolotach Su-22 oraz samolocie C-295M CASA. Wykorzystają również przeciwlotniczy zestaw rakietowy Newa oraz dwa zestawy Osa.

W manewrach weźmie udział także pół tysiąca polskich marynarzy. W morze wyjdą fregata rakietowa i okręt podwodny. Wspomagać je będą: niszczyciel min, trzy śmigłowce oraz okręt flagowy.

Ćwiczeniami wojsk lądowych ze strony polskiej będzie kierować dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Andrzej Tuz. Kierownikiem ćwiczeń powietrznych będzie dowódca Centrum Operacji Powietrznych gen. dyw. pil. Jan Śliwka.

Za działania logistyczne związane z funkcją państwa gospodarza będzie odpowiadał gen. bryg. Jan Dziedzic – szef Oddziału P-4 Sztabu Generalnego. Polska jako jeden z gospodarzy manewrów ma zapewnić bezpieczeństwo ćwiczącym wojskom, zakwaterowanie, transport i opiekę medyczną.

W skład Sił Odpowiedzi NATO wchodzą wojska lądowe, powietrzne, morskie i specjalne z sojuszniczych krajów. Muszą być w ciągłej gotowości do działania w różnych rejonach świata. Dotychczas na terenie 14 państw przeprowadzono 17 ćwiczeń sprawdzających zdolność tych sił do prowadzenia wspólnych działań.

Nazwa „Steadfast Jazz” została utworzona zgodnie z natowskimi procedurami oznaczania manewrów. Litera „S” rozpoczynająca słowo „Steadfast” świadczy o tym, że jest to ćwiczenie zawierające w sobie elementy zgrywania wojsk, natomiast litera „J” w słowie „Jazz” wskazuje, że jest to ćwiczenie z udziałem wojsk lądowych oraz sił powietrznych, morskich i specjalnych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: NATO

dodaj komentarz

komentarze

~olo
1380962160
Jade 17 :D
4F-5E-F0-7A
~Wacha
1380894480
Czekam na obfitą fotorelacje z tych ćwiczeń!
8E-AF-9C-84

Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
 
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wielki test w West Point coraz bliżej
Nowoczesna łączność dla armii
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Rusza morski „Dragon”
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Wojenny bohater na szubienicy
Palmiry – miejsce kaźni
Tajna misja polskiej agentki
Nowy szef CWCR
Leopardy jadą na poligon
Mocny sygnał od NATO
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Priorytety dla armii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Podwójny Półmaraton Komandosa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Telefon zaufania dla żołnierzy
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Eurofightery znowu w Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kleszcze dla wojska
Pamiętamy o Niezłomnych
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Lista trupich główek
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Będzie za co kupić koreańską broń
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Polska przystań brytyjskich jeńców
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Zamiana po włosku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Sztandar dla Dowództwa WOT
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Offset dla „Wisły”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Abramsy pod dobrą opieką
Dobrowolsi – czas start!
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Którą drogą do armii?
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Przerwany lot „Orlika”
Szwecja kolejnym członkiem NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO