Do Krakowa przyjechali szefowie żandarmerii wojskowych z dwudziestu czterech państw. Rozmawiają między innymi o działaniu policji wojskowych państw NATO, szkoleniu żandarmów i ich zaangażowaniu w operacje międzynarodowe. Gospodarzem konferencji jest komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. Mirosław Rozmus.
Film: Jacek Szustakowski / polska-zbrojna.pl
Konferencja Szefów Policji Wojskowych NATO odbywa się co roku w jednym z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska takie spotkanie organizuje po raz drugi. W 2002 roku debata o przyszłości i rozwoju tych formacji toczyła się w Warszawie. Teraz miejscem obrad jest Kraków. – To ważne wydarzenie. Podczas takich konferencji zapadają decyzje dotyczące przyszłości policji wojskowych, wypracowywane są metody i formy szkoleniowe tych formacji – tłumaczy gen. Mirosław Rozmus.
W trzydniowej konferencji biorą udział 33 delegacje z 24 państw, m.in. Austrii, Czech, Słowacji, Chorwacji, Danii, Szwajcarii, Francji, Kanady, Niemiec i USA. Obecni są też przedstawiciele czterech międzynarodowych dowództw, m.in. SHAPE, Naczelnego Dowództwa Sił Połączonych w Europie oraz Centrum Eksperckiego Policji Wojskowych NATO.
Dowódcy, komendanci i szefowie policji wojskowych państw Sojuszu, państw posiadających status Partnerstwa dla Pokoju oraz dowództw NATO przez trzy dni będą dyskutować o rozwoju zdolności policji wojskowych w związku z walką z terroryzmem oraz o zaangażowaniu żandarmów w misje wojskowe. Będą analizować przepisy Sojuszu o zadaniach policji wojskowych. – Jednym z celów konferencji jest przedstawienie kolejnych doktryn NATO, które regulują działania policji wojskowych. Chodzi tu przede wszystkim o wsparcie przemieszczania się wojsk, postępowanie z osobami zatrzymanymi i o typowe zadania policyjne, czyli zapewnienie przestrzegania prawa i porządku – mówi ppłk Marcin Wiącek, rzecznik prasowy Komendy Głównej ŻW.
To jednak nie wszystko. Polscy żandarmi razem z partnerami zagranicznymi omówią gotowość do działania Wielonarodowego Batalionu Policji Wojskowej NATO (Polska pełni w nim rolę państwa wiodącego), porozmawiają o zdolnych do szybkiego reagowania Europejskich Siłach Żandarmerii (EUROGENDFOR – EGF). Przedmiotem dyskusji będzie także Centrum Eksperckie Policji Wojskowej NATO, które rozpoczęło działalność w 2013 roku w Bydgoszczy.
Gospodarzem konferencji jest komendant główny ŻW gen. Mirosław Rozmus, ale przewodniczy jej szef policji wojskowej armii kanadyjskiej płk Timothy Grubb. Za merytoryczną część debaty odpowiada Holender, doradca dowódcy sił NATO w Europie ds. policji wojskowej płk Willem Koops.
Główne zadania Żandarmerii Wojskowej to: zapewnienie przestrzegania prawa przez żołnierzy, ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, ochrona tajemnicy państwowej i służbowej, zapobieganie popełnianiu przestępstw na terenach jednostek wojskowych oraz w miejscach publicznych.
ŻW tworzą: Komenda Główna ŻW, sześć oddziałów terenowych w Bydgoszczy, Elblągu, Krakowie, Szczecinie, Warszawie i Żaganiu oraz dwa oddziały specjalne ŻW w Mińsku Mazowieckim i Warszawie. Ponadto w strukturze ŻW działa Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej i Oddział Zabezpieczenia ŻW. W sumie szkarłatny beret nosi w Polsce ok. 2800 żandarmów. Biorą oni udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Pełnili już służbę w Iraku, Syrii, Libanie, Kongo i Czadzie. Obecnie działają w Afganistanie, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie.
autor zdjęć: Magdalena Kowalska-Sendek

komentarze